Yurt Dışında En Çok İzlenen 20 Türk Dizisi

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
19,137
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
7,791
Muhteşem Yüzyıl, Medcezir, Aşk-ı Memnu ve daha fazlası… Hepsi de yurt dışında en çok sevilerek izlenen Türk dizileri. E arada biz de açıp izleyip eski günleri yad etmiyor değiliz hani Orta Doğu ve Balkanlar’ı fethettiği kadar ünü Avrupa ve Amerika’ya kadar yayılan diziler popülerliğini hala koruyor. Yurt dışında hangi Türk dizilerinin en çok izlendiğine gelin birlikte bakalım.

1. Muhteşem Yüzyıl​


Başarılı oyuncu Meryem Uzerli’yi ekran karşısında ilk kez gördüğümüz ve o gün bugündür kalbimizden söküp atamadığımız meşhur tarih dizisi Muhteşem Yüzyıl Orta Doğu, Balkanlar, Amerika ve Avrupa kıtalarında toplam 70 ülkede gösterildi. Eee bir de Osmanlı dizisi olunca neredeyse Osmanlı’nın zamanında elde ettiği tüm topraklara ünü ulaştı bu dizinin. 500 milyona yakın seyirciye ulaşan dizinin oyuncuları da bu sayede Türkiye’de elde ettikleri şöhretlerini yurt dışına taşıma fırsatı buldu.


2. Ezel​


Her birini efsane replikleriyle tekrar andığımız Tuncel Kurtiz (Ramiz Dayı), Cansu Dere (Eyşan) ve Kenan İmirzalıoğlu (Ezel Bayraktar)’nun başrolde yer aldığı dizi, Balkanlar ve Güney Amerika’da en çok izlenen Türk dizileri arasında yerini aldı. Yalnız Türkçe versiyonuyla Arapça versiyonunu karşılaştırınca epey şaşırabilirsiniz o yüzden videoyu açmadan önce bir uyarı geçelim istedik

3. Aşkı- Memnu​

yurt-disinda-turk-dizileri-aski-memnu-dizisi

Türkiye’de hala skeçleri yapılan, Instagram, Twitter gibi sosyal mecralarda bol bol makarası kakarası yapılan bu dizi tabii ki dünyaya da açıldı. Avrupa ve Arap ülkelerinde de merakla izlenen bu yasak aşkı hala zaman zaman Kanal D’de izliyoruz ve izlemekten de bıkmıyoruz. Galiba biz Türk toplumu olarak bu diziyi bayağı benimsemişiz.


4. Sıla​

yurt-disinda-turk-dizileri-sila-dizisi

Yurt dışında Türk dizilerinin yükselmesinde Cansu Dere faktörünün öncelikli olduğunu düşünmeye başladığınızı hisseder gibiyiz. Cansu Dere (Sıla) ve Mehmet Akif Alakurt’un (Boran) başrolde oynadığı töre dizisi Sıla, çıktığı dönemde büyük sükse yapmıştı hatırlarsanız. Hatta bu diziyle pazarlarda “Sıla tokası” adında Türk takı sektöründe bir ilk olabilecek bir ürün ortaya çıkmıştı Her neyse, sonuç olarak büyük kitlelere ulaşmayı başaran bu dizi Cansu Dere’nin neredeyse Hollywood yıldızları kadar popüler olmasını sağladığı gibi önce Orta Doğu ve Balkanlar’da fırtına estirdi ardından Güney Amerika’da özellikle Şili ve Peru’da neredeyse Türk izleyiciler kadar beğenerek izlendi. Oralarda da “Sıla tokası” satılmış mıdır bilemiyoruz tabii

5. Öyle Bir Geçer Zaman Ki​


Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Muhammet Uzuner, Wilma Elles, Mete Horozoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Aras Bulut İynemli, Farah Zeynep Abdullah ve Emir Berke Zincidi’nin başrollerini paylaştığı dizi, yayınlandığı ilk gün bile milyonların ağlamaktan içini çıkarmıştı. Öyle ki bu dönem dizisinin ünü yurt dışına da kaydı ve Yunanistan, Sırbistan, Mısır ve Suudi Arabistan’da büyük ilgiyle izlendi. Eee içinde hem tarih, hem aile dramı hem de yaşam mücadelesi olunca kim neden izlemesin ki, değil mi ama?


6. Fatmagül’ün Suçu Ne?​

yurt-disinda-turk-dizileri-fatmagulun-sucu-ne

Az önce Cansu Dere için söylediklerimiz sanıyoruz ki Beren Saat için de geçerli. Beren’in oynadığı diziler de hem Türkiye’de hem de yurt dışında büyük ilgiyle izleniyor. Vahşice tecavüze uğrayan genç kadın Fatmagül’ün hayata tutunma çabasını anlatan dram dizisi özellikle Fatmagül’ün yengesi Mukaddes’in replikleriyle hala günümüzde bile hatırlanıyor. Türk izleyicisinde derin iz bırakan bu dizi, Ortadoğu ve Güney Amerika’da gösterime girdiği gibi cinsel şiddet vakalarının ne yazık ki yaygın olduğu Hindistan ve Pakistan’da reyting rekorları kırdı. Rusya’da beklenen rakamı tutturamasa da yine de dizinin önemli bir kitlesi oluşmadı diyemeyiz.

7. Medcezir​


Türk halkının zenginlik içinde yüzen insanların hayat problemlerini izlemeye bayıldığını kanıtlar türden bir dizi olan Medcezir, Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da en çok izlenen Türk dizileri arasında yerini aldı. Dizi Türkiye’de biter bitmez yurtdışına satışları gerçekleştirildi. Bulgaristan, Gürcistan, İran, Letonya, Litvanya, Pakistan, Romanya, Şili ve birçok Arap ülkesinde heyecanla izlenen dizi Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’ın yurt dışında da tanınır olmasının önünü açtı.


8. Binbir Gece​

yurt-disinda-turk-dizileri-binbir-gece-dizisi

2000 doğumlularda çok iz bırakacağını düşünmediğimiz 2006 yapımı Binbir Gece adlı dizi, Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in dizideki aşkını gerçek hayata da taşımayı başardı. Set arkadaşlığı evliliğe ve zamanla hayat arkadaşlığına dönüştü. Özellikle Araplar tarafından sıkı bir şekilde takip edilen bu çiftin ünü bu dizi sayesinde epey arttı. Öyle ki Avrupa’da en çok izlenen yabancı diziler arasında yerini alan dizi Güney Amerika’da da en çok izlenenler arasında yerini aldı. Dizinin yayınlandığı ülkeler ise saymakla bitmiyor: Endonezya, Macaristan, Arjantin, Peru, Kolombiya, Şili, Rusya ve Polonya.

9. Paramparça​

yurt-disinda-turk-dizileri-paramparca

Star TV’de yayınlanan başrollerinde Nurgül Yeşilçay ve Erkan Petekkaya’nın yer aldığı dizi, Türkiye’de final yapmadan diğer ülkelerde de gösterilmeye başlandı. Balkanlar ve Güney Amerika’ya satılan dizi Romanya, Yunanistan, Kazakistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Şili, Arjantin ve Brezilya televizyonlarında gösterildi.


10. Gümüş​

yurt-disinda-turk-dizileri-gumus-dizisi

Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden’in başrolde yer aldığı 2005 yapımı Gümüş dizisi bu ikiliyi Orta Doğu’da en sevilen Türk oyuncular arasına katmayı başardı. Öyle ki özellikle Araplar hala Songül Öden’in peşini bırakmıyor ve hala onun hemen her dizisini ilgiyle takip ediyorlar. Final bölümü 85 milyon kişi tarafından (bu rakamla ordu hatta ülke kurabilirsiniz) izlenen dizi, bu güne kadar 100’ün üzerinde ülkeye satıldı.

11. Adını Feriha Koydum​


Zengin oğlan- fakir kız hikayesi çerçevesinde Hazal Kaya’nın canlandırdığı Feriha karakteri ve Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Emir Sarrafoğlu karakteri özellikle gençler tarafından sıkı takip ediliyordu. Dizinin ünü aldı başını gitti ve Ukrayna’dan Pakistan’a, İran’dan Sırbistan’a, Slovakya’dan Peru’ya kadar uzandı. Adını Feriha Koydum’un başarısı bununla da yetinmedi, Feriha’nın bazı bölümleri Türk dizi sektörünün sadık müşterilerinden olan Hindistan ve Pakistan’da on milyonlarca insan tarafından izlendi.

12. Aşk ve Ceza​

yurt-disinda-turk-dizileri-ask-ve-ceza-dizisi

Nurgül Yeşilçay ve Murat Yıldırım’ın başrollerini paylaştığı bu dizi de tabii ki Türkiye’de yayınlandığı dönemde önemli bir kitle elde etmişti. Dizi, bu iki oyuncunun Avrupa’da şöhreti yakalamasını sağladı ve yayınlandığı 50’den fazla ülkede de büyük bir izleyici rakamı elde etmeyi başardı. E zaten aşk varsa bir de şiddet (ceza) varsa neden izlenmesin değil mi yahu! Hal böyle olunca kendileri yurt dışında en çok izlenen Türk dizileri arasında yerini çoktan alıyor bile.

13. Kurtlar Vadisi​

yurt-disinda-turk-dizileri-kurtlar-vadisi-dizisi

Neredeyse bir nesli büyüten Kurtlar Vadisi dizisi zaten bu listenin olmazsa olmazlarındandı. Ülkemizde izlendiği kadar izlenmese de film-dizi açısından bizimle benzer kültürel yapıya sahip olan Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Özbekistan, Bulgaristan ve Kazakistan’da da yüksek izlenme oranları elde etmeyi başardı. Helal olsun!

14. İffet​

yurt-disinda-turk-dizileri-iffet-dizisi

Deniz Çakır’ın hayat verdiği “İffet” adlı karakterden adını alan dizi, Türkiye’de iddialı bir çıkış yapmış hatta hafta sonu magazin programlarında da konuşulan diziler arasında yerini almıştı. Dizinin ilk enerjisi ilerleyen bölümlerde sönse de Makedonya, Afganistan, Romanya, İran, Gürcistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Pakistan, Hırvatistan’da ilgi duyan bir kitle elde etti.

15. Asi​

yurt-disinda-turk-dizileri-asi-dizisi

Duru güzelliğiyle rolüne pek yakıştırılan Tuba Büyüküstün’ün başrolde yer aldığı dizi, Türkiye’de hemen her aileye her cuma akşamı televizyon önünde yayına gireceği anı beklettirecek derecede ilgi görmüştü. Büyüküstün’ün özellikle Araplar tarafından sevilmesi hatta adına fan sayfaları bile açmasını sağlayacak derecede takip edilen dizi, final bölümünden sonra 60’tan fazla sayıda ülkeye satıldı. Hatta elde edilen bu başarı, Monte Carlo Televizyon Festivali’nde En İyi Pembe Dizi kategorisine aday gösterilecek kadar benimsendi.

16. Dila Hanım​

yurt-disinda-turk-dizileri-dila-hanim-dizisi

Hatice Şendil ve Erkan Petekkaya’nın rol aldığı dizi, Türkiye’de çok fazla sezon yapamadı. Türk dizilerinde genel olarak gördüğümüz aşk, yıpranmış aile ilişkileri ve entrikanın bol bol yer aldığı Dila Hanım, Kazakistan, Gürcistan, İran, Hırvatistan, Sırbistan, Ukrayna, Slovakya, Romanya, Kosava ve Bulgaristan televizyonlarında da yayınlandı. Dizi, yayınlandığı bu ülkelerde önemli bir seyirci kitlesine ulaştı.

17. Karadayı​

yurt-disinda-turk-dizileri-karadayi-dizisi

Türk dizileri arasında suç ve dram türündeki dizilerin vazgeçilmezi Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolde yer aldığı Karadayı dizisi Türkiye’de hemen her bölümüyle izleyenleri duygu sağanağına tutuyordu. Dizinin başarısı Türkiye sınırlarını aştı ve Uluslararası Seul Drama Ödülleri’nde En İyi Drama Dizisi ödülüne aday olarak gösterildi. Karadayı ayrıca Katar, Bahreyn, Sırbistan, Hırvatistan ve Pakistan gibi ülkelerde de yayınlandı.

18. Arka Sokaklar​

yurt-disinda-turk-dizileri-arka-sokaklar-dizisi

Yıllardır oyuncu kadrosunda ufak değişiklikler olsa da coşkuyla takip edilen (o kadar uzun sene yayın yaptığı için bu diziye merakla takip edilen demek istemedik) polisiye dizimiz Arka Sokaklar, Türkiye’de bu kadar uzun süre barınabildiğine göre artık dünyaya açılmanın da vakti gelmiş demektir. Dizi, üç yıl önce Tunus’a satıldı. Ne zaman biteceği konusunda kimsenin bir fikrinin olmadığı dizi bittikten sonra da bu gidişle dünya üzerindeki bütün ülkelere dağıtılır diye tahmin ediliyor

19. Yaprak Dökümü​

yurt-disinda-turk-dizileri-yaprak-dokumu-dizisi

Bir ailenin çöküşüne Türkiye’de final yaptıktan sonra bile defalarca şahit olduğumuz ve aklımızdan yıllar sonra bile asla çıkmayacak olan Ali Rıza Bey’in “Yeter!” ve Hayriye’nin “Tadımız kaçmasın” repliğiyle kazınan Yaprak Dökümü dizisi, yurt dışında da yeller estirdi. Dizi, Hırvatistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde gösterildi. Hatta özellikle Bulgaristan’da yüzde 60’tan fazla izlenme oranına ulaşarak başarısını konuşturdu.

20. Diriliş: Ertuğrul​

yurt-disinda-turk-dizileri-dirilis-ertugrul-dizisi

Diriliş: Ertuğrul adlı tarih dizimizde Türkiye’nin öne çıkan dizilerinde rol almış pek çok oyuncu rol aldı. Aynı zamanda TRT’nin Orta Doğu’ya sattığı ilk proje olan bu dizi, 60’tan fazla ülkede satıldı. Sadece televizyonda gösterilmekle yetinmeyen Diriliş: Ertuğrul aynı zamanda internet ortamında da Kuveyt, Cezayir, Fas ve Katar’da milyonlarca kez izlenerek başarısını kanıtladı.
 

Meli'

Gümüş Üye
Katılım
Mayıs 17, 2012
Mesajlar
7,325
Puanları
93
Yaş
29
Konum
Albania
Tepkime puanı
7,320
Burada hala televizyonlarda oynuyor türk dizileri. Hatta eskileri bile.
Geçen sene bir mekanda saat gece 3'te televizyonda Adanalı dizisi oynuyordu.
Ülkede türkçe bilen insanlar var ve kendilerine sorduğunuzda türk dizilerinden öğrendiklerini söylüyorlar.
En sevdikleri Aşk-ı Memnu.
 

Thalassa

Gümüş Üye
Katılım
Şubat 26, 2015
Mesajlar
7,826
Puanları
93
Tepkime puanı
2,328
Butun Fasli ve Arab arkadaslarim hepsini izlemis. Arada bana soruyordular nolacak diye, kendim takip etmedigim icin bilmiyorum, onlar biliyor. Bayaaaa seviliyo :D
 
Üst