sohbet odaları

Sigarayı Bırakınca Neden Kilo Alırız?

GüLARZU

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Nisan 2020
Mesajlar
320
Puanları
28
Tepkime puanı
54


Sigaranın yarattığı boşluğu yemekle doldurmaya bağlı olarak kilo artışı gözlenir. Bu dönemi kilo almadan atlatmak mümkün.

Sigaranın bağımlılık yaratıcı etkisinden dolayı gün içerisinde çoğu kişinin aklına yemek yemek gelmez. Hatta yapılan aile toplantılarında ya da iş yemeklerinde biran önce yemek masasından kalkıp sigara içme isteği uyanır.

Sigara birçok kişide öğün yerine geçer, bırakıldığı andan itibaren sigaranın yarattığı boşluğu doldurmak için yemeğe ağırlık verilir. Dolayısıyla kişide kilo alımı hızı artar. Sigarayı bırakmak sağlığınız için alabileceğiniz en iyi kararların başında gelir.

Sigara bırakma dönemini kilo almadan atlatmanın yolları:

- Sigara isteğini ortadan kaldırmak için yemek yedikten hemen sonra masanızı terk edin.

- Sigaranın yerine tatlı gibi kalorili yiyeceklerin yenilmesi engellenmelidir. Yemekten sonra şekersiz ciklet çiğneyebilirsiniz.

- Sigarayı bırakan kişi durumu kabullenene kadar sinirli olur. Gerginliği daha da tetikleyecek kafeinli içeceklerden kaçınmak yararlı olacaktır.

- Çay, kahve yerine su, ayran, süt veya meyve suyu tercih edilebilir.

- Alkol alışkanlığı olanlarda sigarayı bıraktıktan sonra hem alkol hem de çerez ve meze tüketiminin arttığını görüyoruz. Kilo alımının en önemli nedenlerinden birinin bu olduğu unutulmamalıdır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst