Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,356
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,259
Erkeklerde sıkça görülen ve oldukça can sıkıcı bir durum olan saç dökülmesi problemi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebiliyor. Bu olumsuz durum sebebiyle her yıl binlerce erkek saç ekimi ve benzeri yöntemlere başvuruyor. Bu can sıkıcı duruma neden olan faktörlerin ne olduğunu anlamak olası saç dökülmesi problemlerinden kaçınmak için oldukça önemli. Kadınlara göre erkeklerde daha sık gözlemlenen saç dökülmesinin nedeni tıbbi olarak 5 alfa redüktaz isimli enzimin erkeklerde kadınlara göre daha fazla bulunmasına bağlanıyor. İsterseniz lafı uzatmadan saç dökülmesine neden olan durumları ve olası çözümlerine hep birlikte göz atalım. Erkeklerde saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir?

1. Genetik faktörler​

erkekler saç dökülmesi tavsiyeler

Saç dökülmesinin sebepleri arasında ilk sırada genetik faktörler yer alıyor. DNA’da kodlanan bazı biyoveriler, kalıtsal aktarım ile ana-babadan çocuğa geçerek olumsuz etkisini devam ettiriyor. Saç açısından yaşanan bu olumsuz durumu engellemenin yolu ise eğer böyle bir durumdan müzdaripseniz ne yazık ki saç ektirmekten geçiyor. Genetik faktörün saç dökülmesi üzerine yaşanan en olumsuz durum olması oldukça üzücü olsa da saç ekimiyle bu durumu tersine çevirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.


2. Saçkıran hastalığı​

evrim saç dökülmesi

Alopesi areata ya da halk diliyle saçkıran, erkeklerin sıkça maruz kaldığı ve saç dökülmesine neden olan hastalıkların başında geliyor. Tam olarak kesin sebebi bilinmese de bu hastalık vücudun kendi doku ve hücrelerini “yabancı” olarak tanımlaması nedeniyle gerçekleşiyor. Lokal bir bölgede gerçekleşen ve saçın bulunduğu alanın tamamını etkilemeyen bu hastalık tedavi edilebiliyor. Bu hastalığın türü kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de tedavi yöntemleri açısından bir farklılık bulunmuyor.

3. Vitamin eksikliği​

saç dökülmesi

Vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen saç dökülmesi, erkeklerin belki de umursamadıkları, atladıkları en önemli nedenlerden birisi. Zira vitamin eksikliğinde sadece saç dökülmesi değil, hayat kalitenizi düşürecek diğer olası hastalıklar da ortaya çıkmakta. Çinko, biotin, B12 vitamini, folik asit eksikliği ve d vitamini eksikliğinde saç ve saç köklerine gereken enzimlerin sağlanmaması nedeniyle dökülmeler yaşanıyor. Özellikle beslenmesine dikkat etmeyen erkeklerde sıkça rastlanan bu durumu engellemenin yegane yolu dengeli beslenmekten geçiyor.


4. Stres​

erkekler saç dökülmesi tavsiyeler

Erkeklerde saç dökülmesinde önemli rol oynayan bir diğer etken de stres. Özellikle son dönemde stres kaynaklı saç dökülmesi vakaları arttı. Öte yandan stresle başa çıkmak için kullanılan antidepresanların içeriğinde yer alan bileşenler de saç dökülmesine neden olabiliyor. Bunun dışında stresin kendisine bağlı olarak gerçekleşen hormon bozukluğu ve vücudun tam olarak işlevini yerine getirememesi durumları da saç dökülmesinde etken bir rol oynuyor. Bu olumsuz durumlarla mücadelenin yolu ise daha pozitif ve stresten olabildiğince uzak yaşamaktan geçiyor.

5. Yüksek testesteron seviyesi​

erkekler saç dökülmesi tavsiyeler

Halk diliyle erkeklik hormonu olarak da bilinen testesteron hormonu erkeklerde saç dökülmesine neden olan bir diğer unsur olarak göze çarpıyor. Yüksek miktarlardaki testesteron hormonu, saç tellerini zamanla ince tüylere dönüştürerek saçın büyümesini engelleyip saç kökünün işlevlerini olumsuz etkiliyor. Olumsuz anlamda etkilenen saç kökleri zamanla diğer dışsal faktörlerin etkisiyle dökülme sürecine giriyor. Bu açıdan incelendiğinde dolaylı bir yoldan artan testesteron hormonu saç için oldukça kötü bir senaryoya işaret ediyor. Eğer testesteron seviyeniz yüksekse saç kökleriniz için dengeliyici bir unsur olarak kaliteli saç bakım serumlarını kullanmalısınız.


6. Yanlış beslenme​


Yemek yeme şekline bağlı olarak görülen saç dökülmesi erkeklerde oldukça sık rastlanan durumlardan. Saç ve saç kökü doğal olarak canlı bir organizma. Canlı bir organizma ise işlevini yerine getirmek için şüphesiz mineral ve enzimlere ihtiyaç duyar. Düzenli ve dengeli beslenememek, tek yönlü gıda tüketimi ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek saç kökünün ihtiyaçlarına cevap veremez. Böyle bir durumda da zayıflayan ve iyi beslenemeyen saç kökü kurur ve beraberinde saçta dökülme gerçekleşir. Bu tür bir dökülmeye karşı alınabilecek en iyi önlem dengeli bir beslenme planı yapmak ve özellikle abur cuburlardan uzak durmak olacaktır.

7. Kalitesiz saç kozmetik ürünlerinin kullanımı​


Erkeklerde saç dökülmesine neden olan bir diğer unsur ise kalitesiz saç bakım, kozmetik ürünlerinden kaynaklıdır. İçeriğinden emin olunmayan, sırf kar etmek için ürünlerini oldukça düşük fiyatlara satan bazı firmalar insan sağlığını ve dolayısıyla saçı oldukça olumsuz etkileyebilecek işlere imza atmaktalar. Saça bırakın fayda etmeyi, uzun süreli kullanımda saç derisini ve dolayısıyla köklerini mahvedecek şekilde tehlikeli kimyasallar içeren bu ürünler, erkeklerde saç dökülmesi konusunda zirveye oynayan nedenlerden sadece birisi. Bu yüzden tavsiyemiz kalitesinden şüphe duymadığınız, içerdiği maddeler konusunda şeffaf davranan markalar dışında üretilen merdiven altı ürünlerden uzak durmanız.


8. Sürekli şapka, bere, headphone kullanımı​


Uzun süreli şapka, bere ve headphone kullanımı ne yazık ki saç köklerini mahveden sebeplerden birisi. Uzun süreli kullanımda saçın hava almasını engellemesi ve saç köklerine yönelik direkt baskı yüzünden saç kökleri bu durumdan olumsuz etkileniyor. Hava almayan saç kökleri belli bir noktadan sonra gücünü yitirmeye başlayarak zayıflıyor. Uzun süreli headphone kullanımlarında ise headphone’nun temas ettiği bölgedeki saç kökleri yoğun temas nedeniyle gücünü kaybediyor. Bu güçsüzleşme nedeniyle bölgesel bir saç dökülmesine de davetiye çıkarıyor. Böyle olumsuz bir deneyimi yaşamamanız için tavsiyemiz bu tür eşyaları elinizden geldiğince nadir kullanmanızdan yana olacaktır.
 

Sirius

Altın üye
Katılım
Şubat 12, 2015
Mesajlar
10,532
Puanları
93
Tepkime puanı
4,872
Babam kel neden olacak
 
Üst