sohbet odaları

Röportaj: Neo

X

Yönetici
Proje Sorumlusu
Uzun bir ara verdiğimiz röportaj serimize "Güvenlik Sorumlumuz" @Neo ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar dilerim.

<X> Merhaba Neo Öncelikle röportaj teklifimizi bizleri kırmayıp kabul ettiğin için IRCForumlari adına teşekkür ederim

<Neo> bunu bana layik gordugunuz icin ben tesekkur ederim

<X> Neo, önplanda olmayi sevmeyen bir yapın var, arkaplanda verdiğin emeklere ben birebir şahidim. Tabi seni tanımak isteyen dostlarımız için bizlere kendinden bahsedermisin?

<Neo> ismim Gokhan 34 yasindayim, evet on planda olmayi sevmiyorum nedenini ben de bilmiyorum sanirim pek fazla konusmayi sevmedigim icindir

<X> Gökhan ne iş yapar, nerede yaşar? Konuşmayı neden sevmez..

<Neo> izmir'de dogup buyudum ve halen buradan yasiyorum, bilisim sektorunde calisiyorum is icabi musterilerle yeteri kadar diyaloga giriyorum normal hayatimda da sessiz olmayi tercih ediyorum.

<X> Internet ile tanışman hangi tarihte nasıl oldu Gokhan, hatırlıyorsan anlatırmısın bizlere?

<Neo> Yanlis hatirlamiyorsam 12-13 yaslarinda internet ile tanistim herkesin oldugu gibi ben de superonline internet (IRC) kullanicisiydim ve oradan baslayip bugunlere kadar geldik.

<X> IRC konusuna gelelim, IRC hayatınız nasıl başladı? Ilk yetki aldığınız sunucu neresiydi..
<X> 146'dan bağlandığımız zaman kadar eskimisiniz :)

<Neo> arkadas.com diye bir sunucu vardi 2001 yilinda bi arkadasim vasitasi ile oraya girdim, cok fazla bir kullanicisi yoktu ama sohbet ortami guzeldi. IRC'e yogunlugu esas o zamanlar vermaya basladim.

<X> mIRC 90'lı yılların ilk yarısından itibaren ICQ'dan sonra çok ciddi bir şekilde kullanılan ve hala günümüze kadar gelen bir program.. Bugüne kadar bulunduğunuz sunucuları ve giriştiğiniz projeleri bizlerle paylaşırmısınız?

<Neo> Cok fazla bir sunucuda bulunmadim, bulundugum sunucularda da uzun yillar durdum. kelebek.gen.tr, mircalem.com sunucularinda takildim ve mircalem.com'da askere gittim. Oradan geldigimde 1 sene kadar zurna.net'te helper gorevi aldim ondan sonra IRC hayatina uzun bir sure ara verdim. Taki kelebek.org'a gelene kadar...

<X> Kelebek.ORG projesi ile yaklaşık 10 yıllık bir aranın ardından tekrar IRC projelerine giriş yaptınız, bireysel olarak projeye tekrar destek olmaya iten şeyler neydi sizi?
<X> Birde nickinizi ilk hangi yılda hangi sunucuda kayıt ettiğinizi hatırlıyormusunuz, özel bir anlamı varmı sizin için

<Neo> Tamamen arkadaslarim vasitasi ile kelebek.org'a geldim. Cunku ben mIRC'i ogrenirken bir yandan bilisim isini ogrenmek ile mesguldum ve beni bilisim sektorune iten IRC olmustur. Kisacasi, IRC kurmayi ogrenirken bilisimide yaninda ogrenmis oldum ve bilgilerimi bosa kullanmak yerine meslek haline getirmek istedim.
<Neo> Neo nickini yine ilk basta arkadas.com dedigim sunucuda aldim, herkes Neo nick'ini matrix ile bagdastiriyor ama benim ki oyle degil. Neolitik'in kisaltilmisi olarak kullaniyorum. Yenilikleri seviyorum, isimde bile aklima gelen yeni seyler oldugunda direkt olarak paylasiyorum. Yani kisa lafin uzunu, Neolitik cag diyorum :)

<X> Çoğu dostunuz muhtemelen Matrix filminden esinlendiğinizi düşünüyordur, böylelikle nickinizin hikayesinide öğrenmiş olduk.
<X> Peki bilişim sektörü demişken, yaklaşık 10 yıl önce piyasada şuan kinden yaklaşık 10 kat daha az HOSTING FIRMASI varken www.zirve.net.tr firması altında hosting hizmeti verdiğinzi biliyorum..
<X> Hosting işine girmeniz, ilerlemeniz firmanızı satmanız ve daha sonraki süreci bizlere biraz anlatırmısınız Gökhan beycim..

<Neo> Zirve.net.tr firmasini kurdugumda suan ki kadar bilgim yoktu, bu yuzden firmayi bir sure sonra satma karari aldim. Cunku artik musterilerin ihtiyaclarina karsilik veremiyordum ve internet isinde de herkese guvenilemedigi icin o zamanlar yanima kimseye alamadim.
<Neo> Firmami yine dostum, arkadasim dedigim Mehmet Senturturk'e sattim suan ki firma ismi ynt.com.tr ve bir cok musterim yine halen orada devam etmektedir.

<X> Aradan geçen süre zarfında tekrar bu sektöre girmeyi düşünüyormusunuz yoksa daha farklı projeler mi var aklınızda?

<Neo> Yine bu sektore girmeyi evet dusunuyorum, 3 yillik bir internet arasindan sonra bazi bilgileri unuttum ve suan onlari tazelemek ile ugrasiyorum. Kendimi yeterli bir seviyede buldugum zaman hosting sektorune girebilirim ama bu sefer daha soft bir is ile yapmayi dusunuyorum.

<X> INTERNET başlı başına bir sektör haline gelmiş durumda. Yazılım / donanım / tasarım / web / blog /sosyal medya /youtube / twitter vs yeni jenerasyonun kendine adeta hedef olarak belirlediği
<X> kısa yoldan meşhur olma ve çok para kazanma yollarının başında olarak gözüküyor
<X> Sektöre girmek isteyen genç kardeşlerimize tavsilereniz varmıdır?

<Neo> Internet uzerinden yaptiklari en iyi sey ne ise o ise yogunlasmalarini soyleyebilirim. Internet cok genis bir ag ve hemen herkesin bir sekilde ekmek yiyecegi bir yerdir.
<Neo> Internet cok genis bir ag, suan genclerin bir cogu youtube uzerinden para kazaniyor ama yetegini bilisim uzerineyse veya e-ticaret, o kisima daha cok yogunlasmasinda fayda olacagini dusunuyorum.

<X> Kendilerini geliştirmeleri adına artık gerekli bilgi ve dökümanlara ulaşmaları çok kolay
<X> Konularla ilgili makaleler videolar ve cuzzi miktarlar ödeyerek alabilecekleri programlar üzerinden keyif alarak yapacakları herşeyde ilerleyebilirler.
<X> Çok haklısınız..
<X> Gökhan bey gelelim foruma :)

<Neo> Gelelim :)

<X> Forum geçmişinizi bizlerle paylaşırmısınız, nerelerde bulundunuz ve görev aldınız forumlarla uğraşmayıda bıraktığınız zamanlar oldumu vs..

<Neo> Forum ile ugrasmayi zurna.net uzerinde baslamistim, ozamanlar zurnaalemi.net olmasi lazim yanlis hatirlamiyorsam. Yine kadroda sen ve Alper vardi, forum isini orada ogrenmeye basladim ve kendime demo bir forum acarak once orada kurup ogrenip daha sonra zurna forumuna kuruyordum.

<X> Evet 2008 senesi olması lazım, forumların zirve zamanlarını yaşadığı senelerdi 2005 * 2012 arası.. VBULLETIN bildiğin üzere özellikle VBSEO ile GOOGLE tarafından çok sevilmiş ve forumlar yaklaşık 10 senelik bir zaman boyunca tüm dunyada en çok ziyaret edilen site tarzlarından olmuştu
<X> Forumların popularitesini kaybetmesinin sebebini neye bağlıyorsun? Senin için şuan geldiğimiz noktada ne anlam ifade ediyor
<X> Detaylı görüşlerini merak ediyorum açıkcası

<Neo> Forumlarin zirve yapmasinin bana gore en buyuk nedeni nulled yani kacak surumlerinin cikmasi ile zirve yapti. Buyuk forumlar halen daha ayakta duruyorlar ve bir cogu yine vbulletin versionunu kullaniyor. Ama eski surum VB'ler suan ki yeni sisteme ayak uyduramadigi icin buyuk dedigimiz forumlarin bir cogu populerligini kaybetmis durumda. Ozellikle webmaster forumlari eski surumde kalip kendilerini yenileyemedikleri icin olduklari yerde kaldilar.

<X> Google'in arama algoritmasını değiştirmesi ve özellikle sosyal medyanın populerlesmesininde katkıda bulunduğunu düşünüyormusun kan kaybına

<Neo> Sosyal medya twitter, facebook, instagram ciktigimndan beri ICQ MSN ve bir cok anlik mesalasma sistemi tarihe gomulmus oldu. MSN skype uzerinden gitmeyienesene bana gore MSN'in yerini tutamadi ve bir cok insan facebook messanger sistemine gecti. Yani sosyal medya bildigimiz medyalari geride birakti

<X> Gökhan forum üzerinden devam edelim, forumun VBULLETIN altyapısını değiştirip XENFORO'ya geçmesinin sebebi neydi? GUVENLIK sorumlusu olarak kullanıcılarımıza izah edermisin zira bu konuda hala çok soru alıyoruz..

<Neo> Kullandigimiz vbulletin 3 surumu cok cok eski bir surumdu ve 10 yil once guncelligini yitirmistir. Eski sistem PHP5 versinu kullanirken suan ki forum sistemi PHP 7.2 surumunu kullaniyor ve sene sonunda onun bile ustu 7.3 cikarak zamanla yani 10 yil sonra guvenilirligini yitirecektir. Internette guncellenmeyen sistem her zaman sorun olusturur, kullanicilarin ve forum sahiplerinin bilgileri tehlike altina girmektedir.

<X> Umarım kullanıcılarımız bu konuda hassasiyet gösterecek ve zaman içersinde tam manasıyla bu duruma ayak uyduracaktır.

<Neo> Yenilik goze her zaman farkli gelebilir ama alisilada bilir.

<X> Benim bildiğim kadarıyla IF.COM.TR gibi buyuk database'leri olan technopat, shiftdelete gibi sitelerin yanı Türkiye'de hala nefes alan ve kullanıcısı olan büyük forumların bir çoğu bu altyapıya geçti
<X> bu bir ihtiyaç ve zaruri durumdan kaynaklanan bir durum, kullanıcıların bilmesi gerek, değil mi?

<Neo> Cunku bir ihtiyac, kullanicilar eski sisteme alismis olabilir ama eski sistemin guvenlik zaafiyetleri var. Bu hem kullanici hem forumun kendisi icin ciddi bir sorun. Kotu niyetli insanlar tek bir tus ile onlarca yillik emegi bir seferde silebilir.

<X> Bunun en büyük sebebi anladığım kadarıyla sistem geliştiricisinin güncelleme yapmayı bırakması ve 3.x sürümlerine destek vermemesi
<X> Dolayısıyla kullanılan eklentiler ve altyapı tamamen sorunlu bir hal almış oluyor.
<X> Senelerdir irili ufaklı sunucularda ve forumlarda yöneticilik yapmış bir dostumuz olarak
<X> ÖRNEK bir yonetici nasıl olmalıdır senin gözünde? Bizlerle paylaşırmısın..

<Neo> Ornek bir yonetici kullanicilari ile ic ice olmali ama ciddiyeti de eliden birakmamali, cunku ciddiyet giderse forum veya hangi site ise olursa olsun yonetimi zorlasir. Cunku insanlar samimiyet gordugunde tavirlari ve davranislari degisebiliyor.

<X> Sizce bir yonetici siyasi konularda goruslerini forum geneliyle paylasmalimidir?
<X> Kullanicilarla diyaloga girmelimidir, yoksa tarafsiz olarak izlemelimidir

<Neo> Siyaset cok karisik bir sistem. Ama forumun baskani veya baskabani yoneticidir, kendisine uyumayan bir gorus olsa bile bana gore notr davranmak zorundadir ama kendi gorusunude dile getirebilir.

<X> Anladım, teşekkür ederim

<Neo> ben tesekkur ederim

<X> Roportajımızın yavaş yavaş sonuna gelirken bir iki soru daha soracağım sizi sıkmadıysam..

<Neo> benim icin bir zevk

<X> Gökhan 10 sene sonra kendini nerde görüyor, hayattan beklentisi nedir ve gelecek planları nelerdir ? Lütfen bizlerle paylaşırmısınız

<Neo> her is basvurusunda cikan soru burada da karsima cikti ve bu cevabi verdigimde hic bir zaman ise alinamadim. Cevabim senin yerinde

<X> Benim yerim neresi? :) Evlilik çoluk çocuk diyorsun yani :)

<Neo> Evlilik bilmiyorum daha oralara gelemedim bu yasima kadar ama guzel bir yerin var ben de guzel bir yerde olmak isterim
<Neo> :)

<X> Inşallah her konuda bizi geçersin azizim
<X> Son olarak forum kullanıcılarımıza söylemek paylaşmak istediğin bi mesajın varmıdır?

<Neo> yoneticilere cok yuklenmeyin, onlar sizin icin ve isteklerinizin en iyisini yapmaya calisiyorlar.

<X> Neo, beni kırmadığın için tekrar teşekkür ederim. Bu forum üzerinden 1 kuruş dahi maddi gelir beklentimiz olmadığı halde sabahladığımız gecelerin sayısını hatırlamıyorum bile.
<X> Umarım hepberaber daha büyük projelerde başacağız.

<Neo> Bazen hobilerden kazanc beklemezsin, bu iste bunun gibi bir beklenti yok ama en iyisini yapmayi istemek var.

<X> Tekrar teşekkürler, iyi akşamlar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sade

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Emeğinize sağlık güzel bir röportaj olmuş. Gökhan beyi yakından tanımamizi sağlamış oldu..

Independent

Kayıtlı Üye
Bence çok geç kalınmış bir röportaj, yıllardır gördüğümüz fakat hakkında pek fikir sahibi olmadığımız biri. Hayatında başarılar dev adam, ellerinize sağlık.

• Love
Tepkiler: Neo

Deep

Yönetici
Üst Yönetici
Güvenlik, hosting, seo, site analiz vb. bir çok alanda başarılı olduğu kadar IRC dünyası üzerinde de bir çok konuda bilgisi tartışılamaz seviyede olması gibi özellikleri bir kenara; en önemlisi dostluğunun var olması benim için değişilmeyecek değerde. Bunun yanında @X @Alper @Neo @Lanet bizler et tırnak gibiyiz. Dostluğumuz da öyle basit şeylerle ölçülecek değerde değil. IRC ve internet dünyası üzerinde de daha çok başarılara hep beraber imza atacağız. Evlilik konusuna da değinmişsin @X dikkatimi çekmedi değil, e artık girişim bekliyoruz @Neo kardeşim. Umarım hayatta her şey dilediğin gibi olur kankam.

Röportajda emeği geçen ikinize de teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

Son düzenleme:

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici Yardımcısı
Emeğinize sağlik arkadaşlar

• Beğen

huri

Bronz Üye
Hayatında başarılar diliyorum, pek bir şey anlamadım röportajdan ama seni tanıdığıma sevindim.

• Beğen

Manowar

Yönetici
Moderator
Daha önce hem forumda hem sunucuda beraber çalışma fırsatı bulduk, işinin ehli etliye sütlüye karışmaz en iyi şekilde yapar geçer.

Hayatında başarılar dilerim @Neo

• Beğen

Sanem

Yönetici
Yönetici
Emeginize saglik guzel dolu dolu bir roportaj olmus.

• Beğen

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 2, Misafir: 19)

• toker
  • fatal