sohbet odaları

Rogue 'Kayıp Bağlantı' Kara Delikler Konuşurken Evrenin Etrafına Yakınlaşıyor Olabilir

Katılım
9 Mayıs 2020
Mesajlar
1,261
Puanları
63
Yaş
21
Konum
Yörüngede değil, huşu düzleminde konyak yuvarlıyor
Tepkime puanı
385
imbh-cluster_1024.jpg

Evren boyunca, muazzam birleşmelerde bir araya gelen çok sayıda gökada örneği var, bu da çevredeki alana yıldızları ve gazı bulaşan milyar yıllık bir süreç. Çoğunlukla, bunun nasıl oynandığını biliyoruz - ancak galaktik merkezlerindeki süper kütleli kara deliklere ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz .

Gökbilimciler, bu iki galaktik çekirdeğin daha büyük bir kara deliğe karışabileceğini ve uzay boyunca dalgalanan büyük yerçekimi dalgaları gönderebileceğini düşünüyorlar. Ancak, galaktik birleşmede herhangi bir asimetri varsa, yeni dövme kara delik galaksiden temizlenebilir ve yerçekimi dalga geri tepmesi ile Evren boyunca yakınlaştırma gönderebilir , onunla birlikte yıldız sürüsü gönderilebilir.

Geç noughties içinde teorize bu tür kaçak nesnelere hiperpakt yıldız sistemleri (HCSSs) denir - yerçekimine bağlı yıldızların sıkı bir demet ile kozmosa doğru bakmakta olan süper kütleli bir kara delik.

HCSS'lerin varlığı, yerçekimi dalgalarının geri tepmesi konusunda oldukça ikna edici olacaktır . Sadece büyük bir eski sorun var: Sonuçta henüz bulamadık, zaten değil.

Ancak daha büyük ölçekte olan şeyler, daha küçük ölçeklerde de gerçekleşmelidir. Yıldız kütleli kara deliklerin birleşebileceğini biliyoruz - yerçekimi dalga interferometreleri sayesinde , Evren'de çalan birkaç kara delik birleşmesi tespit ettik .

Samanyolu çok daha genç olduğunda ve merkezi kara deliği muhtemelen çok daha küçük olduğunda, daha küçük bir merkezi kara delik içeren bir cüce gökada ile birleşme , bu daha küçük birleşmelerden birine neden olabilirdi.

ıoı.jpg

Yeni bir makalede, ekip bu kümeleri simüle ederek renklerinin, görünümlerinin ve spektrumlarının ayrıntılı tahminlerini üretti. Ve bunu bir adım ileriye taşıyarak, bu sonuçları, kümelerin dokuz ayrı devam eden anketin verilerinde nasıl görüneceğini ve iki boyutlu bir teleskop görüntüsünde nasıl görüneceklerini göstermek için uyarladılar.

Henüz bu kümelerden birini tanımlamadılar; bu onların araştırmalarında bir sonraki adım. Ancak simülasyonlarının sonuçlarını yayınladılar, bu da diğer gökbilimcilerin artık bakabileceği anlamına geliyor.


Onları bulurlarsa, sadece yerçekimi dalga geri tepmesi nedeniyle değil, büyük bir anlaşma olacaktır. Ara kütle kara deliklerinin kanıtı zeminde oldukça incedir - kara delik 'eksik bağlantı' olarak kabul edilirler, çünkü herhangi birini tespit etmekte sorun yaşadık. Varlıklarına çok güçlü bir şekilde ipucu veren bazı ilginç tespitler olmuştur , ancak kesin bir şey yoktur.

SRON Hollanda Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden gökbilimci Davide Lena , "Ara kitle kara deliklerinin varlığı tartışılıyor." Dedi .

"Eğer gerçekten hiperpakt yıldız kümeleri bulursak, aynı zamanda orta kütleli kara deliklerin varlığını göstereceğiz. Sonra bunu, hipokompakt yıldız kümesinin spektroskopik gözlemleriyle karadeliklerin kütlesini ölçerek doğrulayabiliriz."

Zamanlarda milyarlarca Güneş'in kütlesi için milyonlarca vardır ve olgun galaksilerin çekirdekleri meydana getirenlerdir - - SMO'ların edersek de bilmiyoruz birleştirebilirsiniz hiç. Hesaplamalar, iki yörüngeli süper kütleli kara deliğin birbirinden ayrıldığı zaman (3.2 ışık yılı), yörünge enerjilerinin potansiyel olarak milyarlarca yıl boyunca birbirlerini sabit bir yörüngede sallanmalarını sağlar.

Ancak yıldız kütleli kara deliklerin (Güneş kütlesinin 5 ila 100 katı arasında) birleşebileceğini biliyoruz. HCSS'ler galaktik haloda tanımlanabilirse, bu, ara kütle kara deliklerinin de birleşebileceğini gösterecektir. Buna karşılık, daha da büyük kara deliklerin de birleşebileceğini kuvvetle önerecektir.

Yani, onları bulabilirsek, bu birkaç yıldız topu, birkaç uzay gizemini çözmenin anahtarı olabilir. Bekleyemeyiz.

Araştırma, Kraliyet Astronomi Derneği Aylık Bildirimleri'nde yayınlandı .

 

Xerath

Gümüş Üye
Katılım
6 Eylül 2013
Mesajlar
7,560
Puanları
93
Tepkime puanı
1,036
İlginç ama karadelik dahada genişleyecektir veya dahada küçülebilir. Kara deliklerin işlevi bilinmeden birleşiminin sonuçlarını öngörmek yanlış olmaz mı?
Şu an açıklanan sonuçlara neden aramak. Ayrıca zaman ve mekan sapması görecelidir. Uzayda tek etkin kanun çekim kuvvetiyken bunun artışında veya azalmasında oluşacak sonuçlar ardıl, ikinci hatta üçüncü tepkilere yol açar. Bunda oluşacak zararların ise modern fizikte bile yeri var mı, ondan bile emin değilim.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)

Üst