Psikolojik Sorunları Olan Karakterlerle Efsaneleşen 8 Müthiş Dizi

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
20,887
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,089
Psikolojik diziler

Psikolojik rahatsızlığı olan insanlar, “normal” tanımından çok daha farklı bir konumdadır. Ancak normal tanımı her insan için farklı bir şey ifade etmektedir. Bunun farkında olan dizi sektörleri, psikolojik rahatsızlığı olan karakterler yaratmış ve bunları izleyiciye sevdirmeyi başarmıştır. Bu nedenle sizler için psikolojik sorunları olan karakterlerle efsaneleşen dizileri bir araya getirdik. İşte en iyi psikolojik diziler.

1. Jessica Jones (2015-2019) – IMDb: 7.9​

Psikolojik diziler

Jessica Jones, kimyasal bir sızıntı sonucu insanüstü bir güce, dirence ve ses hızına yakın hızlarda uçma yeteneğine sahip olur. Travmatik geçmişinden kurtulamayan Jessica, Hell’s Kitchen’daki acımasız düşmanı başka birine daha zarar vermeden önce onu durdurmaya çalışacaktır. Psikolojik diziler arasında bulunan yapımın başrolünde Krysten Ritter yer alıyor.
Psikolojik sorunları olan dizi karakterleri denince hemen akla gelen Jessica Jones, posttravmatik stres bozukluğundan muzdariptir.

2. Spinning Out (2020) – IMDb: 7.6​

Spinning Out

Kat Baker, çok iyi ve hırslı bir buz pateni sporcusudur. Ancak genç kızın hayatı önemli bir performans sırasında geçirdiği kaza yüzünden altüst olur. Bir yandan sakatlığı bir yandan da hassas ruh sağlığı yüzünden sıkıntı çeken Kat kariyeri için savaşır. Sakatlığı yüzünden tekli turnuvadan ayrılan genç kız, çift olarak yarışmaya karar verir. Kendisi gibi yetenekli bir partner bulan Kat, hem sahada hem de saha dışında mücadele edecektir. Dizide Kaya Scodelario, Evan Roderick ve Willow Shields rol alıyor.

3. You (2018-) – IMDb: 7.7​

Psikolojik diziler

Zeki bir adam olan Joe, New York’ta bir kitapçı işletmektedir. Bir gün kitapçıya Beck isminde güzel bir kız gelir. Joe, ilk görüşte ona aşık olur. Daha sonra onu elde etmek için elinden gelen her şeyi yapar. Joe, Beck’i her yerde takip eder ve en nihayetinde onun erkek arkadaşı olmayı başarır. Ancak Joe’nun takıntılı hali artarak devam edince, işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Dizide Penn Badgley, Elizabeth Lail ve Victoria Pedretti rol alıyor.

4. Atypical (2017-2021) – IMDb: 8.3​

Atypical

Atypical, otistik spektrum bozukluğu (OSB) olan 18 yaşındaki Sam Gardner’in hayatını konu alıyor. Psikolojik diziler arasında bulunan yapımda Keir Gilchrist, Brigette Lundy-Paine ve Jennifer Jason Leigh rol alıyor.
OSB nedir diye merak edenler için: Otistik spektrum bozukluğu, yaygın sosyal etkileşim ve iletişim anomalileri ile şiddetli derecede sınırlı ilgi ve aşırı yineleyici davranış olarak görülen bir psikolojik durum spektrumudur.

5. Mr. Robot (2015-2019) – IMDb: 8.5​

Psikolojik diziler

Elliot, sosyal anksiyete bozukluğu, çoklu kişilik bozukluğu, klinik depresyon, şizofreni ve uyuşturucu bağımlılığı ile boğuşan bir adamdır. Gündüzleri bir siber güvenlik mühendisi ve geceleri ise hackerlık yapmaktadır. Elliot, yer altı hacker grubu fsociety’nin onunla irtibata geçmek için şirketinin sistemine zarar vermesiyle kendini büyük bir karmaşıklığın içinde bulur. Grubun amacı, dünyanın en büyük şirketler topluluğu olana E Corp’un finansal verilerini şifreleyerek tüm borç kayıtlarını yok etmektir. Psikolojik diziler arasında bulunan yapımın başrolünde Rami Malek yer alıyor.

6. Bates Motel (2013-2017) – IMDb: 8.1​

Bates Motel

1960 yapımı Sapık filminin modern bir versiyonu olan dizide, yönetmen Hitchcock’un filminde anlatılan olayların öncesinde Norman Bates ve annesi Norma’nın hayatı anlatılmaktadır. Dizide Freddie Highmore, Vera Farmiga ve Max Thieriot rol alıyor.

7. Legion (2017-2019) – IMDb: 8.2​

Psikolojik diziler

David Keller, çocukken kendisine konan şizofreni teşhisi yüzünden hayatının büyük bir çoğunluğunu akıl hastanesinde geçiren 30’lu yaşlarında bir adamdır. David, gizemli ve çekici bir kadın olan Syd ile birlikte vakit geçirmeye başlar. Syd ile yakınlaştıktan sonra David, gördüğü halüsinasyonların ve duyduğu seslerin gerçek olma ihtimalini düşünmeye başlar. Bunun üzerine akıl hastanesinden kaçar. Ancak devlet tarafından yakalanır, daha sonra bir grup mutant tarafından kurtarılır. Artık David yeteneğini keşfetmeye çalışacak ve farklı maceralara atılacaktır. Dizide Dan Stevens, Rachel Keller ve Aubrey Plaza rol alıyor.

8. Hannibal (2013-2015) – IMDb: 8.5​

Hannibal

Will Graham, FBI ile birlikte bir seri katilin peşinde olan yetenekli bir suçlu profili çıkarma uzmanıdır. Graham kendine özgü düşünme tarzı sayesinde suçlularla ve seri katillerle empati kurabilmektedir. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir psikiyatr olan Dr. Hannibal Lecter’dan yardım ister. Dahi doktorun uzmanlığıyla silahlanan Will ve Hannibal ortaklık oluştururlar. Hatta ikilinin yakalayamayacağı bir katil olmadığı düşünülür. Ancak gerçeği öğrenince işler değişir. Psikolojik diziler arasında bulunan yapımda Mads Mikkelsen ve Hugh Dancy rol alıyor.
 
Üst