sohbet odaları

Öfkeli Çocuğa Nasıl Davranmalıdır

EFTELYA

Yönetici
Yönetici
Katılım
30 Ekim 2014
Mesajlar
18,333
Puanları
93
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
1,447
Çocuğunuz öfkelendiğinde gözü hiçbir şey görmüyorsa ve ona kesinlikle ulaşamadığınızı hissediyorsanız merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Birçok çocuk, gelişiminin bazı aşamalarında aşırı agresif tavırlar sergileyebilir. Birkaç basit ipucuyla böyle durumları yönetmeniz çok daha kolay olacaktır.

1- Çocuğunuzu olay yerinden uzaklaştırın

Kum atıyorsa, kum havuzu yok. Anne var. Başka bir çocuğu ısırıyorsa, oynamak yerine sizinle oturmak zorunda. Yani çocuğunuzun öfkeli davranışını tetikleyen olay yerinden uzaklaştırıyor ve kucağınıza ya da kollarınıza alıp rahatlıkla konuşuyorsunuz.

2- Basit bir dille sohbet edin

Ona uzun uzadıya yaptığının neden yanlış olduğunu ya da nasıl davranması gerektiğini anlatmanıza gerek yok. Zaten öyle bir kriz anında muhtemelen bu açıklamalarınız işe yaramayacaktır. “Kum atmıyoruz” ya da “İnsanları ısırmıyoruz” gibi basit ifadeler kullanmayı deneyin. Biraz yatıştıktan sonra da “Şunu şunu yaptığında şu şu arkadaşın yaralandı. İnsanların canını yakmıyoruz. Birini incitmeye mi çalıştın?” Evet cevabına hazır olun. Öyleyse eğer, kimsenin canını yakmadığımızı pekiştirin. Mümkünse eğer, özür dilemesini sağlayın.

3- Eve gidin

Arkadaşlarını ısırmaya ve sağa sola huysuzluk etmeye başlayan bir çocuk, muhtemelen aç ya da susuzdur, uykusu gelmiştir. En son ne zaman yedi? Gece nasıl uyudu? Tanıdıkları bir eve gitmeleri, ihtiyaçlarını gidermelerini kolaylaştıracaktır.

4- Hayatınızı gözden geçirin

Eğer sık sık öfkeli tavırlarla karşılaşıyorsanız düşünün: Çocuğunuzun hayatında, yaramazlığa sebep olabilecek herhangi bir karmaşa oldu mu? Yeni bir kardeş, popüler sebeplerdendir. Ama taşınma, boşanma, yeni bir kreş ya da eve taşınan yeni biri, çocuklarda negatif davranışları tetikleyebilecek şartlardır. Bu konu hakkında, basit sözcüklerle konuşmak dışında yapabileceğiniz bir şey yok.

5- Normal olduğunu unutmayın

Çocuklar, evrelerden geçerler. Kimilerinin ısırmaya eğilimleri daha şiddetlidir. Kimileri ise sırf ne olduğunu görmek için kum atar. Kimileri arkadaşlarına taşla vurur, kimileri bulduğu sopalarla döver. Bunlar, yukarıdaki stratejiler kullanılarak baş edilmesi gereken normal çocukluk davranışlarıdır. Evet, hoş değiller; ama normaller.

6- Asla şiddete başvurmayın!

Gelişimsel açıdan normal bir davranış yüzünden çocuğa vurmak, adil değildir. Aslına bakarsanız, sebebi ne olursa olsun bir çocuğa fiziksel şiddet uygulamanın mantıklı bir açıklaması olamaz. Ona vurmasanız da, bazen sertçe kolundan çekiştirmeniz bile kendini daha güvensiz, daha agresif ve daha yalnız hissetmesine neden olacaktır. Sinirlerinize hakim olun, ona nazik davranmaktan bir an olsun vazgeçmeyin. Aksi takdirde o anki sorunu çözmeye çalışırken çok daha büyük sorunlar için kapı aralamış olursunuz.

7- Öfkeye kapılmayın

Çocuğunuzun sizin sakin kalmanıza ihtiyacı var ki gerçekleşen uygunsuz davranışı ona gösterebilesiniz. Bağırmak ya da çığlık atmak, onu yalnızca korkutacak ve olayı daha karmaşık hale getirecek. İhtiyacınız varsa derin bir nefes alın ya da bir dakikalığına geri çekilin. Hepimizin bunlara ihtiyacı var; gayet normal.

8- Kendinizi suçlamayın

Tüm bunlar ebeveynlikte kötü olduğunuz için olmuyor. Çocuğunuzu yetiştirirken işleri batırdığınız için de değil. Her çocuk yapar böyle şeyler; ısırır, vurur, fırlatır. Her çocuk başkalarına saldırabilir. Derin bir nefes alın. Durumla başa çıkın ve unutmayın: Bu durumu siz yaratmadınız. Kendinizi suçlamayın. Utanç duymayın. Bir zamanlar küçük bir çocuğa ebeveynlik yapmış herkes, size tezahürat yapıyor, merak etmeyin.
alıntı​
 

Karga

Bronz Üye
Katılım
22 Eylül 2019
Mesajlar
2,669
Puanları
93
Tepkime puanı
1,175
Anne terliğinin bilgeliğinden faydalanmamis bir çocuk, gelişim çağını şımarık bir velet olarak tamamlar.
 

Eugène

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Katılım
20 Ağustos 2012
Mesajlar
2,418
Puanları
63
Yaş
29
Tepkime puanı
493
Aklima hep bu cocuk geliyor

 
  • Beğen
Tepkiler: W

Sade

Altın üye
Katılım
26 Ekim 2017
Mesajlar
11,755
Puanları
93
Konum
İzmir..
Tepkime puanı
4,187
Ay bu buğra çocuk değil canavar böyle çocuğum olsa evlatlık veririm..
 
  • Haha
Tepkiler: W

Süreyya

Platin Üye
Katılım
20 Mart 2017
Mesajlar
12,473
Puanları
93
Konum
Aorist
Tepkime puanı
3,624
The Good Son filmindeki Henry gibi olabilmek icin öyle dogmak gerekir gibi hezeyanlara kapilsam da..
Cözümü vardir diye düsünüyorum.
Konrad Lorenz bu alanda eh bi düsünelim starti verebilir.
 

ismail89

Bronz Üye
Katılım
25 Mart 2018
Mesajlar
4,616
Puanları
63
Yaş
30
Tepkime puanı
224
İki tokat tüm öfkeyi yatıştırıyor. Çocuğun içinde birikmiş tüm kötü enerşi, takatın şiddetiyle ele aktarılmış oluyor. Kısa bir ağlama süresi sonra bir yatışma görülüyor. Ve üzerine bir öylen uykusu da eklendiğinde, çocuk birden yumuşacık oluveriyor. Nasa'nı Uzay araştırmalarına dayanarak önerdiği yöntem bu.
 

Abaris

Yönetici
Yönetici
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
34,756
Puanları
93
Tepkime puanı
1,825
sevginizi gösterin
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)

Üst