Netflix'in en popüler dizisi Squid Game hakkında bilinmesi gerekenler

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
20,887
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,089
Netflix her hafta kullanıcıları için yeni içerikler getiriyor ve bazen bunların bir kısmı çok popüler oluyor. Öyle ki, bu içerikler dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Netflix’in şu anda popüler olan ve izlenme rekoru kıran dizisi Squid Game isimli bir yapım. Dizi, hayatları boyunca para sıkıntısı çeken bir grup insanın büyük para ödülünü kazanmak için ölümcül yarışmalarda yarışmalarını konu alıyor. İşte Netflix’in yeni dizisi Squid Game hakkında bilinmesi gerekenler.

Squid Game konusu​

Squid Game

Dizi, borca batan ve çaresizlik içinde olan 456 kişinin, 39 milyon dolarlık ödülü alıp gitmek umuduyla ölümcül bir hayatta kalma yarışmasında yarışmalarını konu alıyor. Ancak bu yarışma televizyonda izlediğimiz klişe yarışmalardan çok daha farklı. Neden mi? Çünkü bu yarışmada elenen kişi bunun bedelini hayatıyla ödüyor. Aslında yarışmalar oldukça basit. Çünkü yarışmalar, yarışmacıların çocukken oynadıkları oyunlardan oluşuyor. Bu masum çocuk oyunlarının, insanların ölümüne neden olması diziyi çok ilgi çekici kılıyor.
Diziyi ilgi çekici kılan şeylerden biri de gerçekçi karakterlerdir. Dizideki karakterlerin hepsi toplumun kaybetmiş bireyleridir. Bu karakterlerin ortak noktaları hepsinin maddi sorunları olmasıdır, ancak hepsi çok farklı hayatlar yaşamaktadır. Örneğin başroldeki kişi, ailesinin saygısını kazanmaya çalışan kumarbaz ve işsiz bir adamdır. Yarışmalarda onun karşısına çıkan kişi ise Kuzey Kore’den kaçıp Güney Kore’ye iltica eden ve trajik şeyler yaşayan Pakistanlı bir göçmendir.

Squid Game’in yönetmeni Hwang Dong-hyuk “İnsanlar çaresiz yetişkinlerin bir çocuk oyununda galip gelmek için hayatlarını tehlikeye atmasındaki ironiyi seviyorlar. Oyunlar basit ve kolay. O yüzden izleyiciler karmaşık oyun kurallarına değil, daha çok her bir yarışmacının karakterine odaklanabiliyorlar.” diyor.

Squid Game oyuncu kadrosu​

Dizi

Yakın zamanda Netflix’te yayınlanan Güney Kore yapımı dizi, sadece konusu ile değil, harika oyunculuk performanslarıyla da dikkat çekti. Hal böyle olunca herkes oyuncuların isimlerini merak etmeye başladı. İşte dizinin oyuncu kadrosu.
Dizide HoYeon Jung, Park Hae Soo, Lee Jung-jae, Wi Ha-joon, Gong Yoo, Lee Yoo-Mi, Heo Sung-Tae, Lee Ji-ha, Lee Byung-hun, Ju-Ryoung Kim, Kim Young-ok, Kang Mal-Geum, Tom Choi ve Stephen Fu rol almaktadır. Ayrıca dizinin yazarlığını ve yönetmenliğini Hwang Dong-hyuk üstlenmektedir.

Yazar ve yönetmen Hwang Dong-hyuk, dizi üzerinde yaklaşık 10 yıl boyunca çalıştı​

Hwang Dong-hyuk

Hwang senaryosu üzerinde 2008’de çalışmaya başladı ve ilk taslağını 2009’da bitirdi. Hwang’ın ilk iki bölümü tek başına yazması yaklaşık altı ay sürdü. Başarılı yönetmen Radio Times’a verdiği röportajda, dizinin alışılmadık ve şiddetli olduğunu ve bu yüzden insanların onu ticarileştirilemeyecek kadar soyut bulacağından ve geniş bir kitleye ulaşamayacağından endişe ettiğini söyledi.
Hwang, Netflix diziyi alana kadar yaklaşık 10 yıl boyunca finansman aradı ve doğru oyuncu seçimleri yapmaya çalıştı. Güney Koreli yönetmen The Korea Times’a verdiği demeçte, “Fakat yaklaşık 12 yıl sonra dünya, böyle tuhaf ve şiddetli hayatta kalma hikayelerinin gerçekten memnuniyetle karşılandığı bir yere dönüştü.” dedi.

Dizi kaç bölümden oluşuyor?​

Squid Game

Son dönemin çok izlenen dizisi Squid Game, 9 bölümden oluşuyor. Bölümlerin uzunluğu ise 32 dakika ile 62 dakika arasında değişiyor. İlk bölüm 59, ikinci 62, üçüncü ve dördüncü 54, beşinci 51, altıncı 61, yedinci 57, sekizinci 32 ve dokuzuncu ise 55 dakika uzunluğundadır.

Dizinin fragmanı​


Netflix, Squid Game’i 2 Eylül 2021 tarihinde yayınladığı 2 dakika 19 saniye uzunluğundaki bir fragman ile tanıttı. Ayrıca fragman 19 milyondan fazla izlendi.
 

climax

Yazar
Katılım
Mart 2, 2014
Mesajlar
15,269
Puanları
93
Yaş
45
Tepkime puanı
7,051
Alice in borderland'ın cantacisi olur. Getir götürünü yapar. Abi der.
 

Gabiah

Özel Üye
Katılım
Ağustos 26, 2015
Mesajlar
19,706
Puanları
93
Konum
..
Tepkime puanı
10,209
bu diziyi izleyecektim , tavsiye etmislerdi. sonra forum da dahil herkes övdü ya daha ölsem izlemem
 

Plesk

Altın üye
Katılım
Şubat 19, 2014
Mesajlar
11,615
Puanları
93
Tepkime puanı
10,115
gabiah izle ama beklentiyi yüksek tutma. bu kalite sınıfında onlarca dizi varken bu dizi bu kadar niye abartıldı anlamadım.
 

climax

Yazar
Katılım
Mart 2, 2014
Mesajlar
15,269
Puanları
93
Yaş
45
Tepkime puanı
7,051
Kin diye film gelmiş Yılmaz Erdoğan'ın. Lan bak bu olmuş diye basladim. Yoğamina diye bitirdim.
 

Thalassa

Altın üye
Katılım
Şubat 26, 2015
Mesajlar
9,221
Puanları
93
Tepkime puanı
3,574
Escape room, climax'in dedigi gibi Alice in Borderland falan daha iyi kiyasla. hala diziyi bitiremedim ya. okadar cekmedi beni. ama sonu iyimis diye duydum <spoiler alert> o yasli zavalli adam var ya? aslinda hic yasli zavalli bi adam degil mis....
 

glu

Özel Üye
Katılım
Ocak 30, 2020
Mesajlar
1,090
Puanları
93
Konum
Crypthon
Tepkime puanı
2,341
Bu neçe küreselleşmedir arkadaş. Bütün dünya aynı şeyi izliyor, aynı şeyi konuşuyor. Walla bıhtıh…..

885A9929-5D89-423F-BC48-9144627279A9.jpeg
 

Ponyo

Yönetici
Moderator
Katılım
Mayıs 11, 2020
Mesajlar
1,243
Puanları
93
Tepkime puanı
1,247
Ben izlemiş kadar oldum
 
Üst