Neden aynı giysileri 2 gün üst üste giymemelisiniz?

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,361
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,260
O tişörtü sadece bir kez giydim, kesinlikle tekrar giyebilirim!” Birçoğumuz bu cümleyi koruyoruz. O gün terlemediysek ya da üzerimize bir şey dökülmediyse aynı kıyafeti ertesi gün giymekten çekinmiyoruz. Ancak kıyafetleriniz güzel koksa bile ter ve bakteri ile kaplı olabilir. Kıyafetlerinizi her gün değiştirmezseniz bu bazı hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Neden aynı giysileri 2 gün üst üste giymemelisiniz?

1. Vücutta akneye neden olabilir​

 Giysileri

Her gün çamaşır yıkamak yorucu görünüyor, ancak sırtınızda veya göğsünüzde sivilcelerle mücadele ediyorsanız, kıyafetlerinizi her gün değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kirli giysiler, vücudunuzdaki kılların bulunduğu bölgelere aktarılan teri ve bakterileri toplayarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ölü deri hücreleriyle birleşen ter tahrişe neden olabilir ve sırtınız, uyluklarınız ve kalçalarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde sivilceye neden olabilir.


2. Hoş olmayan vücut kokusuna neden olabilir​

duş Giysileri

Yoğun ve hareketli geçen bir gün ardından terlemeniz normaldir. Ter, kıyafetinize geçer. Eğer kıyafetinizi ertesi gün de tekrar giyerseniz hoş olmayan bir koku ortaya çıkabilir. Mikroplar ve bakteriler teri sever ve ikisinin birleşimi hoş olmayan vücut kokusuna yol açar.

3. Kendinizi başkalarının mikroplarına maruz bırakıyor olabilirsiniz​

Giysileri

Bütün gün kendi vücut yağlarınıza ve bakterilerinize maruz kalırız. Ancak diğer insanların bakterileriyle sarmalanmak tamamen farklı bir durum. Hepimizin cildinde bakteri bulunur ve kıyafetlerimize bulaşan mikropların çoğu kendi vücudumuzdan gelir. Ancak, başka insanlardan kıyafetlerimize bakteri gelebilir. Bu durum genelde zararsızdır ancak cilt problemleriniz varsa enfeksiyona sebep olabilir.


4. Kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilir​


Cildinizde kaşıntılı bir kızarıklık fark ettiyseniz, bu kıyafetlerinizi daha sık değiştirmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Giysiler cildinizle yakın temas halindedir ve kirli giysiler cildinize sürtünüyorsa kumaşa hapsedilen yağlar ve bakteriler ciltte tahrişe neden olabilir. Her türlü elyaf cildinizi tahriş edebilir ancak sentetiklerden yapılmış giysiler, doğal elyaflar kadar iyi nefes almadıkları için cilt üzerinde daha kaba bir his bırakır.
 

Shinigami

Yılın EN’i
Katılım
Aralık 27, 2014
Mesajlar
11,344
Puanları
93
Tepkime puanı
6,945
Ter kokarsiniz da o yuzden…
 

Sezen

Ayın Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
Temmuz 25, 2015
Mesajlar
13,030
Puanları
93
Tepkime puanı
5,365
Gunluk degistiriyoruz. Mecbur. Herseyden nem kapar olduk.
 

Plesk

Yılın EN’i
Katılım
Şubat 19, 2014
Mesajlar
12,889
Puanları
93
Tepkime puanı
12,468
hiçbir şey olmaz. iki gün giyilebilir. gelmeyin bu oyunlara.
 

Nef'

Yılın EN’i
Katılım
Ekim 25, 2017
Mesajlar
11,088
Puanları
93
Konum
const'
Tepkime puanı
5,352
bir gün içinde birkaç tane değiştiriyorum yaa , her gün çamaşır ütü
 
Üst