sohbet odaları

Laktoz İntoleransı Nedir Tedavileri nelerdir?

Volina

Altın üye
5.2. Laktoz İntoleransı (Laktoz Tahammülsüzlüğü)
Çocuklarda doğuştan bir bozukluk nedeniyle laktoz enziminin yapılamayışına bağlı
olarak gelişir. Laktoz sütün bileşiminde bulunan bir disakkarittir. Laktoz intoleransında süt
proteini olan laktoroz vücutta sindirilemez. Çocukluğun yanı sıra yetişkinliğin herhangi bir
döneminde laktoz enziminin kayboluşuyla da ortaya çıkabilir. Hastalar laktoz içeren süte
duyarlıdır. Süt alımından bir süre sonra karın ağrısı, ishal oluşur ve laktoz dışkıyla atılır.
Laktoz intoleransının derecesi kişiden kişiye değişir.

S

Simurg

Guest
Bazı insanlar süt tükettiklerinde, laktoz ince bağırsaklarda absorbe edilemez ve kalın bağırsaklara kadar gelir.Burada bulunan bakteriler tarafından parçalanan laktoz, gaz oluşturur ve timpaniye sebep olur.

W

Platin Üye
Her ne kadar bilim insanlari ve tip bunun gecebilecegine inanmasa da nasil basliyorsa bu illet bitmesini de biliyor.

Laktozu anlamak icin en basit anlatim sekli sudur; '' curuk yemekler nasil saglikli insanlarin bagirsaklarini bozuyorsa, laktoz intoleransi olan insanlarda da sut ve sut urunleri curuk etkisi yapiyor''

S

Simurg

Guest
Her ne kadar bilim insanlari ve tip bunun gecebilecegine inanmasa da nasil basliyorsa bu illet bitmesini de biliyor.

Laktozu anlamak icin en basit anlatim sekli sudur; '' curuk yemekler nasil saglikli insanlarin bagirsaklarini bozuyorsa, laktoz intoleransi olan insanlarda da sut ve sut urunleri curuk etkisi yapiyor''
Doğal bir hastalık gibi başlayıp biten bir mekanizması yok ki ama :dusun:

W

Platin Üye
Doğal bir hastalık gibi başlayıp biten bir mekanizması yok ki ama :dusun:
Aynisini diyetisyenim de dedi ama benim hem laktoz hem de fruktoz intoleransim vardi, acidan kivrandigim gunleri bilirim, suanda hersey yiyebiliyorum.

W

Platin Üye
Meyve de mi yiyemiyordun?
ve durumunun intolerans olduğu kesin mi?
Evet 2 gun ara ile fruktoz ve laktoz iceren bir sivi icirdiler ve yarim saate kendimden gectim :D meyve ile sinirli degil bu, su haric butun iceceklerde var, cogu sebze ve bal'indan, recele kadar hersey :)

S

Simurg

Guest
Evet 2 gun ara ile fruktoz ve laktoz iceren bir sivi icirdiler ve yarim saate kendimden gectim :D meyve ile sinirli degil bu, su haric butun iceceklerde var, cogu sebze ve bal'indan, recele kadar hersey :)
Aynen de meyve şekeri olarak bilinir daha çok meyve yediğinde daha çok vurur.
Çok enteresan.

W

Platin Üye
Gunde 10 mandalina yersen fruktozun da kabarir laktozun da .p herseyi az ve tadinda yemek lazim pitrecan .p

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)