sohbet odaları

Kısıtlamalar geri mi geliyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açık açık uyardı

Sanem

Yönetici
Üst Yönetici Yardımcısı
Kurban Bayramı ve tatil bölgelerinden gelen görüntüler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan tepki geldi. Gazeteci Candaş Tolga Işık'a konuşan Bakan Koca "Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz" ifadelerini kullandı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda yaşanan manzaralar nedeniyle vatandaşları bir kez daha uyarıp, "Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız" dedi.

Gazeteci Candaş Tolga Işık'a konuşan Bakan Koca, günlük bilgilendirme tablosundaki değişikliğin Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar olduğunu söyledi.
İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının tam metni...
Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız...
"ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM..."
Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske...
TABLODAKİ DEĞİŞİKLİK
Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak. Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak.

Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz.
SAKLAMAK İSTESEM HER GÜN BAĞIRIR MIYIM?
Kovid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı. Bir hastanın kovid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle kovid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?
AVRUPA'DA İKİNCİ DALGA HENÜZ BAŞLAMADI
Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi!...
1

• Beğen
Tepkiler: Aze

angie

Bronz Üye
Cafe, avm, starbucks tıklım tıklım. Bu virüs bir nevi zeka turnusolu oldu.

Ponyo

Kayıtlı Üye
Gelsin kısıtlamalar düğünleri falan iptal etsinler bikaç dikkatsiz, dengesiz insan yüzünden dağılıp gidiyor

Hannibal

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Gelmez beklemeyin.

İnsomnia

Bronz Üye
Her gün bu kadar yeni tanı sayısı ile devam ederse okulları zor açarlar. Seyreltilmiş eğitim vs pek ilgi çekmez, veliler göndermez çocuğunu.

Ponyo

Kayıtlı Üye
Okulları açarlar söyle bi vaka sayısı patlar sonra da kapatırlar

melnur

Bronz Üye
Ihtimal var ve bu sadece Türkiye'de değil diğer ülkeler de de olacağa benziyor.

Aze

Emektar Üye
Bu gidişle benim isyeri açılmadan yine tatil olacak... Yeter lütfen işime geri dönmek istiyorum bakanım...

Sanem

Yönetici
Üst Yönetici Yardımcısı
Bu gidişle benim isyeri açılmadan yine tatil olacak... Yeter lütfen işime geri dönmek istiyorum bakanım...
Aynen bende senin gibiyim mart ayindan bu yana kaldik evde arada ugruyorum cafeyi temizleyip cikiyorum bombos kaldi koca salonun cafesi bu gidislede hic acilmayacak gibi

samaEL

Gümüş Üye
alaçatıya kaçıcam bakanım kısıtlama getirmeyin lütfen yaz daha 2 ay var bitmesine

Aze

Emektar Üye
Aynen bende senin gibiyim mart ayindan bu yana kaldik evde arada ugruyorum cafeyi temizleyip cikiyorum bombos kaldi koca salonun cafesi bu gidislede hic acilmayacak gibi
İnşallah açılır isyerlerimiz sanem hanımcım. Ben gerçekten çok sıkıldım tatilden. Ve nereye gitsem her yer dolu kalabalık çoğu kişi maske takmıyor bile sonumuz ne olacak Allah bilir bu gidişle.

climax

Yazar
Yahu rahatlık dediğin ne abicim? Normal yaşıyor millet işte. Naapsin fanusa mı girsin? Vatandaşın yapacağı bişey yok. İlaç aşı bişey bulabilen varsa bulsun. Yok bulamiyorsaniz bırakın insanların yakasin. Geçti 6 ay. Şaka mı bu. Hala rehavet diyor. Lan naapalim nefes de mi almayalım

Lefty

Emektar Üye
Yeni bir kısıtlama sürecini ekonomi kaldırmaz ve daha önceki kısıtlamaların yarattığı olumsuz etkiler yeni yeni ortaya çıkmaya başladı.

glu

Özel Üye
Okullar açılana kadar kısıtlama zor. Turizm sektörü kadar olmasa da Eğitim sektörü de büyük bir sektör ve kurtarılmayı bekliyor. Olası bir kısıtlama ve ardından online eğitim süreci eğitim sektörünü korkunç şekilde daraltır ve binlerce insan işinden olur.

Bu iş rica ve minnetle olmaz, olmadığı da aşikar. Sokaktaki insanların büyük çoğunluğu maskeyi yüzüne değil dirseğine takıyor. Kimse sıcak vs demesin, o halde çıkma güzel kardeşim. En azından şu süreçte maske denetimi ve yürürken sigara içmeye karşı bir denetim olması gerekir. Kısıtlamalar ekonomik olarak zedeleyici. Nisan-Mayıs kısıtlamalarının sonuçlarının eylül-ekim gibi çıkacağı öngörülüyor ekonomistlerce. Olası bir yeni sokağa çıkma kısıtlaması beraberinde büyük sıkıntılar getirecektir. Diğer taraftan doktorlar da beklenen ikinci dalganın eylül-aralık arasında gelebileceğini ifade ediyor. Hükümet muhakkak bir dizi yapıcı önlem almalı, bu işin denetimini vatandaşa bırakmamalı.

La'edri

Altın üye
6 ay peder bey koah hastası diye yediğime içtiğime girdiğime çıktığıma.
Gezdiğime tozduguma dikkat ettim.
Maskesiz eşikten dışarı çıkmadım.
Elimi sabunlayıp , mesafe kurallarına riayet ederek iletişim kurdum insanlarla.
Sonuç ; 31 07 2020 itibariyle karantina.
Demek ki senin kendine dikkat etmen fayda etmiyormuş.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 52, Misafir: 24)