Kedimizi Çiftleşmeden Önce Mi, Yoksa Çiftleştikten Sonra Mı Kısırlaştırmalıyız?

Aze

Ayın Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
Ekim 10, 2018
Mesajlar
6,333
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
6,912
Kedi sahipleri olan her insan çok iyi bilir; kızgınlık dönemine gelen bir kedi hem kendisi hem de sahibi için içinden çıkılamayacak kadar zor anlar yaşatır. Özellikle de kedinizin kızgınlık dönemi dişi ve erkeklerde farklılıklar göstererek kendisini açığa çıkartırken, onların bu dönem öncesi mi yoksa sonrasında da mı kısırlaştırılması konusunda da pek çok soru işareti ortaya çıkar. Öyle ki uzmanlar ve kedi sahibi birçok insan da kedilerin en az bir kere de olsa çiftleştikten sonra kısırlaştırılması taraftarı. Bu fikir, kedilerin cinsel haklarını kullanmaları ve sonrasında da kısırlaştırılma dönemine geçiş yapmasına yönelik bir düşüncedir aslında. Ancak genel olarak bakıldığında da kedilerin çiftleşmeden önce ya da çiftleştikten sonra kısırlaştırılmasının çok fazla bir önemi yok. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; kedinizin kızgınlık dönemine girdiği takdirde kısırlaştırılmamasıdır.

Bu dönemde hayvanların kısırlaştırılması oldukça zararlı sonuçları da beraberinde getirebileceği için, sizlerin öncelikle ya önce ya da çiftleştikten sonra bu müdahaleyi gerçekleştirmeniz adına uzman bir hekim ile iletişime geçmenizde yarar vardır. Çünkü kediler gerçekten de insanlar kadar duygusal bir canlıdır ve onların bedensel açıdan cinsel güdülerinin dışa vurumu da daha farklı ilerler. Bu sebepten dolayı kedinizin kızgınlık dönemi dışında kısırlaştırılması her zaman çok daha iyi sonuçları beraberinde getirebilir. Bununla birlikte de kedilerde dişi ve erkeklerdeki kısırlaştırılma aşamaları farklılık gösterdiği için özellikle de dişi kedilerin cerrahi bir operasyonla gerçekleştirilecek olan kısırlaşma aşamalarında dikkatli ilerlemeli ve onların kızgınlık dönemine denk gelmediklerinden kesinlikle emin olmalısınız. Bu işleyiş erkek kediler için de geçerlidir tabi. Her iki cinsiyette de kedilerin tam olarak kızgın olmaması ve çiftleşme öncesi ya da sonrasında kısırlaştırılması gerekmektedir. Bu gibi detayları göz önüne alarak ilerlediğiniz zaman zaten sorunsuz, hızlı ve en önemlisi de daha sağlıklı bir kısırlaştırma düzenine erişme imkanını da yakalamış olacaksınız. Bu sistemi yakalamak ve ona göre bir yapı ile hareket etmek her zaman daha verimli sonuçları beraberinde getirmiş olacaktır.

Kedinizin Kızgınlık Dönemleri Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin kızgınlık dönemlerini anlamak kolaydır aslında. Dişi kediler yerde sürünüp, acı acı sesler çıkarma ve sürekli yuvarlanma gibi belirtiler gösterir. Erkek kediler ise çok daha baskın bir ses tonuyla bu durumu dışa vurur ve koku bırakırlar adım attıkları her bir noktaya. Hal böyle olunca da onların kızgınlık dönemlerine denk geldikleri de anı anına anlaşılmış olur. Şunu da kesinlikle unutmamak gerekir ki kedilerin cinsel istek durumları insanlara oranla 45 kat daha güçlü bir yapıdadır. Bu da onların istemsiz bir şekilde cinsel hazza ihtiyaç duyduklarını dışa vurumla yansıtmalarına sebebiyet vermektedir.

Kısırlaştırılan Kedi Nasıl Olur?

Kısırlaştırılan kedilerin sağlık açısından çok fazla sıkıntı yaşamadığını söylemek isteriz. Bu tarz kediler genellikle kendilerini beslenmeye veriler. Daha fazla uyur ve çok daha fazla oyun düşkünü moda geçebilirler. Tabi ister istemez bir kilo alma durumu da söz konusu olacağı için sizlerin kedinize kısır maması gibi takviyelerde bulunmanız her zaman önemlidir. Bunun dışında da kedilerin çiftleştirilerek kısırlaştırılması psikolojik açıdan çok büyük sorunlar yaşatmaz. Kediler çabuk bağlanabilen hayvanlar olduğun kadar mevcut konum ve içinde bulundukları hallere de çok daha hızlı adapte olabilen canlılardır. Bu sebepten dolayı çekinmeden onları kısırlaştırma operasyonuna dahil edebilir, kızgınlık dönemlerinde gösterdikleri tepkilerden kurtulabilirsiniz.
 

Tarçın

Bronz Üye
Katılım
Mart 19, 2016
Mesajlar
3,902
Puanları
48
Tepkime puanı
52
6 aylıkken kisirlastirdik. Şu an iki yaşında .
 
Üst