Kediler Hakkındaki Algıları Değiştiren İngiliz Ressam

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,360
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,259
Bilim kurgu yazarı H.G. Wells, insanların kediler hakkındaki düşüncelerini değiştiren Louis Wain hakkında şunları söylüyor: “Kediyi kendine mal etmişti. Bir kedi stili, bir kedi topluluğu, koca bir kedi dünyası icat etti. Louis Wain’in kedileri gibi görünmeyen ve onlar gibi yaşamayan İngiliz kedileri kendilerinden utanırdı.” Wain’in çizimlerinde kediler, insan gibi davranıyordu. Bu nedenle halkın kedilere karşı bakış açısı değişmişti. Ancak sanatçıyı ünlü yapan onun bu başarısı değil, trajik hayat hikayesiydi.

Ressam ve grafiker Louis Wain’in trajik hikayesi; çok sevdiği ve kendisine ilham olan eşini kaybetmesiyle başlıyor. Ruh sağlığının bozulmasıyla birlikte maddi durumu kötüleşen ve akıl hastanesinde yatan Wain’in hikayesi, Benedict Cumberbatch ve Claire Foy’un başrolünü paylaştığı bir filmle anlatılıyor. Louis Wain’in Renkli Dünyası ismiyle izleyiciyle buluşan film, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de vizyona girdi. Gelin, çizimleriyle 20. yüzyıl dünyasına damga vuran ünlü sanatçıyı daha yakından tanıyalım.

5 Ağustos 1860 tarihinde Londra’da dünyaya gelen Louis Wain, West London School of Art’ta eğitim aldı​

louis wain

Eğitim gördüğü okulda öğretmen olarak iş bulan Wain, yeteneği sayesinde neredeyse hiç işsiz kalmıyordu. Öğretmenlik yaptığı sırada çeşitli dergi ve gazetelerde de çalışıyordu. Wain, fotoğrafların çoğaltılamadığı zamanlarda gravür yaparak oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştiriyordu. Ancak onu ünlü yapan şey yeteneği değil, aile trajedisiydi.


Louis Wain’in 23 yaşında evlendiği eşi Emily Richardson, evliliklerinin ilk yıllarında meme kanserine yakalandı​

louis wain

Ünlü sanatçı, eşinin son dönemlerinde onu eğlendirmek için aile kedisi Peter’ın çizimlerini yapmaya başladı. Illustrated London News’in editörleri, Wain’in kedi çizimlerini gördükten sonra bunların bir kısmını basmayı teklif etti. Emily hayata veda etmeden hemen önce, çizimi yaklaşık 11 gün süren 150 karelik “Bir Kedinin Noel Partisi” isimli seri gazetelerde basıldı. Bu çizimler sadece bir gecede büyük bir yankı uyandırdı. Çünkü onun çizdiği kediler sadece kedi gibi davranmıyor, insanların yaptığı işleri de yapıyordu.

Louis Wain genellikle çevresindeki insanları gizlice çizer, ancak onları kedilere dönüştürürdü​


Çizimlerindeki birçok kedi, kriket oynuyor, yol yapıyor, bisiklete biniyor ve çay içiyordu. Bu kediler insanların davranışlarıyla alay ediyordu. Hatta Wain’in bazı çizimleri politik hiciv türündeydi. Kısa bir süre sonra bu resimler, yeni yıl ajandaları ve kartpostallarda yer almaya başladı. Böylece Louis Wain ülke genelinde tanınan bir isim oldu.


Sanatçı telif haklarının peşine düşmediği için hayatı boyunca maddi sıkıntılar yaşadı​


Louis Wain çok başarılı ve tanınmış bir isimdi. Ancak haklarının peşine düşmediği için giderek yoksullaştı. Bir süre sonra bu yoksulluk onun ruh sağlığını etkilemeye başladı. Birlikte yaşadığı kız kardeşlerine şiddet uyguluyor ve onlara çok kötü davranıyordu. 1924 yılına gelindiğinde “deli” olduğu ileri sürülerek Londra’daki bir akıl hastanesine kapatıldı.

Sonraki yıl Louis Wain’in durumu bir gazeteci tarafından fark edildi ve onun için büyük bir kampanya başladı. Dönemin İngiltere Başbakanı Ramsay MacDonald’da kampanyayı destekleyen isimler arasında bulunuyordu. Öyle ki Louis Wain’in kız kardeşlerine de emekli maaşı bağlanmasını sağladı. Daha sonra kampanya başarılı oldu ve Wain, şartları daha iyi olan Bethlem Hastanesi’ne nakledildi.

Bethlem Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanları, Louis Wain için olabildiğince keyifli bir ortam oluşturdu​


Finansal kaygılarından ve kötü yaşam koşullarından kurtulan sanatçı, birbirinden güzel çizimler yapmaya devam etti. Hastane çalışanları Wain’in ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlıyordu. Hatta bir Noel zamanı sanatçıdan, binanın dekorasyonuna yardım etmesi istendi. O gün aynaları tuval olarak kullanan Louis Wain, kedileri Noel kutlamalarının bir parçası haline getirdi. O zaman çizdiği resimler, günümüzde Bethlem Hastanesi’nin Zihin Müzesi’nde sergileniyor. 1930 yılında hastane yeni binasına taşındığı zaman Louis Wain, Napsbury Hastanesi’ne nakledildi. Wain, 1939 yılındaki ölümüne kadar bu hastanede çizimlerini yapmaya devam etti.
 
Üst