Karadeniz'li zekasından örnekler

eSc

Bronz Üye
Katılım
Aralık 8, 2010
Mesajlar
1,441
Puanları
38
Yaş
27
Tepkime puanı
5
Sineklerden muzdarip olan Karadeniz köylüsü bakın ne yaptı

Trabzon'da bazı köylüler ve esnaf, yaz aylarında artan, insanlara büyük rahatsızlık veren sinekleri, lambanın yakınına astıkları şeffaf poşet içindeki su ile uzaklaştırmayı başardı.

Trabzon merkeze bağlı Akoluk beldesine bağlı köylerde yaşayan bazı vatandaşlar ile belde esnafı, bir süre önce şeffaf bir poşet içine doldurulan suyun lambanın yanına asılması halinde sineklerin ortamdan uzaklaştığını fark etti.

Karadenizlinin kıvrak zekasının ürünü olarak gösterilen yöntem, işe yaradığını fark eden diğer köylülerin de kullanmaya başlamasıyla yaygınlık kazandı.

Böylece köylüler, sineklerin su dolu poşetten neden uzaklaştıklarını tam olarak çözemeseler de ilaç ve sinek kovucu parası vermekten kurtuldular. Beldede sineklerden kurtulmak için doğaya zarar verdiği belirtilen ilaçlar, kimyasal spreyler ya da bazı cihazların kullanımı azaldı. Bu ilginç sineksavarla evlerinde, iş yerlerinde rahat rahat oturma, uyuma imkanı bulduklarını belirten belde sakinleri hallerinden son derece memnun olduklarını dile getirdi.

POŞET ASILAN LAMBAYA SİNEK GELMİYOR

Beldede kahvehanesine kurduğu bu yöntemlerle müşterilerini de memnun eden 25 yıllık kahvehane işletmecisi Hasan Karaahmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöntemi, arkadaşının tavsiyesi üzerine kullanarak sinek sorununa son verdiğini vurguladı.

Sineklerin, ışığın suda yansımasıyla gözlerinin kamaştığını, dolayısıyla ortamdan uzaklaşmış olabileceklerini düşündüğünü belirten Karaahmet, şunları söyledi: ''Yaz sezonu olduğu için müşterilerimiz genelde salona gimeyip kahvehanenin önünde oturuyor, sinek fazla olduğu için de rahatsız oluyorlar. Bir arkadaş bu yöntemi tavsiye etti, ben de denedim. Bayağı da faydası oldu. Sineklerin ortamdan ışığın suda yansımasıyla mı, yoksa başka nedenle mi uzaklaştığını bilmiyorum. Yanında su dolu poşet bulunan lambaya sinek gelmezken, diğer lambaya sinek gelebiliyor. Yöntemi her lamba için uygulamak en faydalısı. Hiçbir maliyeti de yok.''


yehaa coks sewiyorumm bizim bu tarfınn insanlarınıı yehaa...:D
 

Serçe

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Katılım
Haziran 27, 2021
Mesajlar
6,483
Puanları
93
Tepkime puanı
3,520
Çinliler gibiler zaten parlak fikir hep karadenizlilerden çıkıyor.
 

Thalassa

Özel Üye
Katılım
Şubat 26, 2015
Mesajlar
10,091
Puanları
93
Tepkime puanı
4,544
degisik kafa, degisik zeka, cok pratik ve yaratici insanlar iste :p
 

angie

Platin Üye
Katılım
Temmuz 19, 2012
Mesajlar
12,207
Puanları
93
Tepkime puanı
7,366
Çok anlaşamıyorum gibime geliyor Karadenizlilerle. Çok severim ama bir yerde tıkanır gibi iletişim
 
Üst