İstiklal Harbi sonrası Anadolu'da iki tane Türk devleti kurulmuş olsaydı?

Xander

Emektar Üye
Katılım
Mart 22, 2019
Mesajlar
1,343
Puanları
93
Konum
istanbul
Tepkime puanı
1,081


Merhaba değerli IRCForumlari.com.tr üyeleri.

İstiklal Harbi sonrası Anadolu'da iki tane Türk devleti kurulmuş olsaydı?
 

Rigel

Kayıtlı Üye
Katılım
Temmuz 5, 2019
Mesajlar
614
Puanları
43
Tepkime puanı
476
İstanbul ile İzmir'e sahip olamayan devlet maşa olur, parçalanır giderdi. Batı kısmını elinde tutanlar da akıllılık edip " din kardeşimiz, akrabamız " diye iti kopuğu ülkeye doldurmayıp, bilimi temel alarak gelişmeye başlayıp "hakikaten" dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içerisine girebilirdi.

Neyse ki ulu önderimiz ileride kendisinden nefret edecek, beraber ülke kurduğu arkadaşıyla kendisine " iki ayyaş " diyecek insanlar için çabaladı da bu cennet vatana sahip olduk.
 

Mylife

Kayıtlı Üye
Katılım
Mart 25, 2019
Mesajlar
462
Puanları
43
Konum
Alanya / Antalya
Tepkime puanı
284
Nasıl ki 2 padişah olamıyorsa türkiye cumhuriyeti sınırları icerisinde 2 hüküm sahibi devlet olamazdı. İki başlılık bir çok sıkıntılarıda beraberinde getirirdi. Şunları da unutmamak gerekir. Atatürk ün yaptığı bütün devrimler ihtiyac doğrultusunda gercekleştirilmiştir. Bir diktatorluk de kurabilirdi, bütün insiyatifi elinde tutan gazi harika bir cumhuriyet ve demokrasi için faliyetlerde bulunmuş buna göre icraatlar yapmıştır. O yıllarda saltanatın cürümüş organları nın ankara hükümeti üzerinde yabancı baskıların da etkili olduğu oyunların ve kıskanclığın icine düşmüşlerdi. Tam olarak bu sebepten iki başlılık kaldırılmış ve ülkeyi yönetme hakkı halka verilmiştir. Atatürk ü minnetle analım ve dualarımızda ona yer verelim.
 
Üst