sohbet odaları

İşte evdeki çiçekleri coşturacak öneriler! Haşlanmış sebze ve yumurta kabuğu...

Sanem

Yönetici
Üst Yönetici Yardımcısı
Katılım
7 Nisan 2019
Mesajlar
2,790
Puanları
93
Konum
Cehennemin Dibinden
Tepkime puanı
1,087
İşte evdeki çiçekleri coşturacak öneriler! Haşlanmış sebze ve yumurta kabuğu...

İşte evdeki çiçekleri coşturacak öneriler! Haşlanmış sebze ve yumurta kabuğu...
Bitki sevenlerin sahip olduğu her bir bitki ayrı bir öneme sahiptir. Dallar, yapraklar biraz boynunu bükse veya çiçek açmasa hemen çözüm yolları aranır, bir bebek gibi üzerlerine düşülür. Bitkiler için çoğu zaman su ve ışık yeterli gibi görünse de onların da hayvanlar gibi vitamin ve minerale ihtiyaçları var. Peki, bitkilerin ve çiçeklerin gelişimini hızlandırmak için neler yapılabilir?
Bitkinin evin içerisinde bulunduğu konum, gün içerisinde ne kadar süreyle güneş ışığı aldığı, bitkinin direkt gün ışığı mı yoksa filtreli gün ışığını mı tercih ettiği, sulama sıklığı ve miktarı gibi etkenler bitkinin gelişimi için önemli faktörler. Çoğu zaman deneme yanılma yöntemiyle ya da çiçekçinizin verdiği bilgilerle bitki için en uygun konum bulunabilir. Böylece bitki sağlıklı bir şekilde gelişim gösterir. Ancak bazen siz doğru konumu bulmuş olsanız bile bitki küsebilir. Vereceğim tariflerle siz de kıskanılacak çiçekler yetiştirebilirsiniz.

HAŞLANMIŞ SEBZE SULARI LAVABOYA GİTMESİN
Sebzeleri haşladığınız suyu lavaboya dökmeyin. Buzdolabına atıp çorbalarda kullanabileceğiniz gibi bitki ve çiçeklerinizin bakımını yapabilirsiniz. Vitamin ve mineraller onların gelişim hızını artırıp daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

YUMURTA HAŞLADIĞINIZ SUYU HEBA ETMEYİN
Sabah kahvaltısında yediğimiz yumurta bizim için ne kadar doyurucuysa kabuğundan suya geçen kalsiyum ve mineraller de bitkiler için o kadar sağlıklı. Özellikle balkonunuzdaki sardunyaların daha hızlı büyümesi ve rengarenk çiçekler açması için suyu oda sıcaklığına getirdikten sonra saksılara dökebilirsiniz. Aynı şekilde menekşe gibi diğer çiçekli bitkileriniz için de coşturucu etki gösterecektir.

YUMURTA KABUKLARI DA ÇÖPE ATILMIYOR ARTIK
Haşlanmış ya da omlette kullandığınız yumurtaların kabuklarını ufalayarak ya da tamamen toz haline getirerek toprakla karıştırabilirsiniz. Böylece bitkilerinize gübre takviyesi yapabilirsiniz. Bu karışım hem bitkilerinizi güçlendirecek hem de topraktaki can sıkıcı minik sineklerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.


MAGNEZYUM KAYNAĞI MUZ KABUKLARI
Vücudumuzda kas-iskelet sistemi sağlığı için ihtiyacımız olan magnezyuma bitkilerin de ihtiyacı var. Kendiniz için tükettiğiniz muz kabuklarını atmayıp üzerini kaplayacak şekilde suyun içerisine koyarak buzdolabında bir gün bekletin. Daha sonra suyu çiçeklerinizi sulama suyu olarak kullanın. Dilerseniz su ve muzu blenderden geçirerek püre haline de getirip de uygulayabilirsiniz. Bitkilerinizin canlandığını ve yeni yapraklar verdiğini, hatta çiçeklendiğini gözlemleyebilirsiniz.

YAPRAKLARIN TOZUNU ALIN
Büyük yapraklı bitkilerinizin yapraklarının tozlarını belirli aralıklarla nemli bir bezle almanız bitkinizin hoşuna gidecektir. Çünkü tozlar yaprağın üstünü kaplayarak güneş ışığı alımını ve dolayısıyla fotosentez hızını azaltır. Ayrıca tozlar yaprak üzerindeki minik hava deliklerini de kapayarak gaz alışverişinin azalmasına neden olabilir.

SEVGİ GÖSTERİN
Son olarak bitkilerinizle konuşmayı ihmal etmeyin. Gösterdiğiniz sevgiyi hissedeceklerdir. Bitkilerle konuşmanız deli olduğunuzu göstermez. Onlar da sizinle konuşmadığı müddetçe rahat olabilirsiniz.


Mynet
 

Ayn

Bronz Üye
Katılım
20 Aralık 2016
Mesajlar
3,803
Puanları
63
Yaş
37
Konum
Antalya
Tepkime puanı
376
Tabi bu sular tuzsuz olacak...
 

Abaris

Yönetici
Yönetici
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
34,756
Puanları
93
Tepkime puanı
1,825
Ben sadece su veriyorum
Her çiçeğin sulama şekli zamanı farklıdır ona uyarsan bide sevgini gösterince çiçekler çoşuyor
307E6074-0280-42C5-B310-21B93D91CE1A.jpeg
 

Karma

Platin Üye
Katılım
7 Eylül 2015
Mesajlar
17,827
Puanları
93
Tepkime puanı
661
coşmayan çiçeğe çicek demiyorum
çiçek dediğin coşacak
 

döngüsel

Gümüş Üye
Katılım
26 Temmuz 2015
Mesajlar
5,331
Puanları
93
Tepkime puanı
657
Her duyduğumu uygulamıyorum artık. Çayın posasını da saksıya dökün diyorlardı. İki güne kalmadı saksının dibi böcekten görülmez oldu.
Sadece su veriyorum, yetiyor da artıyor.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)

Üst