sohbet odaları

İşte Atatürk'ün yasaklanan tarih kitapları!

Sanem

Yönetici
Üst Yönetici Yardımcısı
Katılım
7 Nisan 2019
Mesajlar
2,776
Puanları
93
Konum
Cehennemin Dibinden
Tepkime puanı
1,083
İşte Atatürk'ün yasaklanan tarih kitapları!

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifiyle yazılmış olan tarih kitapları, 1931 yılından 1949 yılına kadar orta öğrenimde ders kitabı olarak okutuldu. Sümerlerin dilinin eklemeli Türkçe olduğu gerçeğine kadar Türk tarihinin derinliğine inen bu kitapların yürürlükten kaldırılması, ABD ile 27 Aralık 1949 tarihinde imzalanan 'FULBRİGHT' anlaşması sonrasında yaşandı.Türkiye'de Büyük Atatürk'ün vefatının ardından başlayan karşı devrimin ilk adımı, Milli Eğitim sistemi üzerinden atıldı. Cumhuriyetin şah damarları, Milli Eğitim sistemi üzerinden başlatılan karşı devrim ile kesilirken, eğitim sistemindeki ilk 'katliam' Köy Enstitüleri'nin kapatılmasından önce, Fulbright Anlaşması ile gerçekleşiyordu.

Bu anlaşma ile ABD, Türkiye'nin Milli Eğitim'ine el atarken, eğitim sistemindeki Türk milliyetçiliğinin aşınmaya girdiği bir dönem başladı.


Resimde gördüğünüz kitaplar bizzat Mustafa Kemal Atatürk ün direktifiyle yazılmış tarih kitaplarıdır. Ve bu kitaplar, 1931 yılından 1949 yılına kadar orta öğrenimde ders kitabı olarak okutuldu.

"SÜMERLERİN DİLİNİN EKLEMELİ TÜRKÇE OLDUĞU YAZIYORDU"


Bu kitaplarda bulunan haritalar Atatürk tarafından çizilmiştir ve kitaplarda Türk uygarlığının ne kadar eski ve köklü olduğu anlatılmaktadır. Kitaplarda Anadolu'da Türklerin tarihinin Malazgirt savaşından çok eski olduğu anlatılırken, Sümer ve Asur medeniyetlerine ait bulunan tabletlerde Anadolu'da Ermeniler’den çok önce Türklerin olduğu, Turukki ve Turki uygarlıklarının varlığını, Sümerlerin dilinin eklemeli Türkçe olduğunu öğreniyoruz.

Bu kitapların yürürlükten kaldırılmasına yol açan anlaşma (yani Atatürk’ün Türk Milliyetçiliği fikir sistemini yok etmeyi planlayan bir anlaşma) olan ve ABD ile 27 Aralık 1949 tarihinde imzalanan ‘FULBRİGHT’ anlaşmasıdır.

Milli Eğitim’de 27 Aralık 1947′de imzalanan Fulbright Antlaşması ile oluşturulan komisyon Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim sistemini şekillendirdi. Anlaşma gereği komisyonun başkanlığını ABD’nin Türkiye’deki Büyükelçisi yaptı. Fulbright komisyonu, ilkokuldan İmam Hatip’e kadar, tüm eğitim müfredatını belirliyor, yarısı ABD’lilerden oluşan komisyona ABD’nin Türkiye Büyükelçisi başkanlık ediyordu.

Anlaşma sonrasında kurulan Fulbright komisyonu 8 üyeden oluşmaktadır ve komisyon üyelerinin yarısı yani 4 kişi Amerikalı'dır. Yapılan herhangi bir oylamada anlaşma sağlanamaz ise ABD büyükelçiliği oy kullanacaktır! İşte o tarihte maruz kaldığımız tehlikenin boyutu!

Dönemin Kültür ve Eğitim Bakanı Banguoğlu, Başbakanı, Günaltay, Cumhurbaşkanı başkanı ise İsmet İnönü’ydü. Truman Doktrini gereği Milli Tarih öğrenmemizi engellediler, Atatürk’ün 10 yıllık emeği de heba edildi. Bu kitaplar yakın zamanda Kaynak Yayınlarından 4 cilt olarak çıktı ama fiyatı herkesin alamayacağı şekilde belirlendi

Alintidir
 

Independent

Bronz Üye
Katılım
3 Mayıs 2019
Mesajlar
1,053
Puanları
93
Tepkime puanı
921
1963 İnönü:
“Daha bağımsız ve kişilik sahibi dış politika izlemesini istiyoruz. herkes aynı şeyden söz ediyor. nasıl yapacağım ben bunu? karar vereceğim ve işi teknisyenlere havale edeceğim. onlar ayrıntılı çalışmalar yapacaklar ve öneriler hazırlayacaklar. yapabilirler mi bunu?”
ABD’nin yaptığını bu metni yazan kişi yapmıştır, ciddiye almayıp bir itirafı paylaşayım dedim, hepsi o kadar.
*Tam bağımsız bir ülke için Milli değerlerimize ABD eliyle sahip çıkalım, lütfen...
 

Süreyya

Platin Üye
Katılım
20 Mart 2017
Mesajlar
12,433
Puanları
93
Konum
Aorist
Tepkime puanı
3,607
Batiya yönelik bir cizgide yürüyen Inönü.
Müfredat Roma tarihi üzerine baglanilir
Hukuk
Felsefe
Cografya bilgileri Türk kültürüne sokmak icin tarih kitaplari ona göre ayarlanir
Köylüler yok edilmeye calisilir
Marshall plani ile süttozu ve margarin girer ülkeye ve sözüm ona teknolojinin en son ürünleri ile fabrikalar kurulur ki bunlar ABD den alinan krediyi kapatmak icin ABD destekli acilir
T.C.Nato ya girer Nato da bize kayar

Atatürk Vambery* beyin izinden gitmis olsa da,Inönü asla o ambisyonlarda olmadi.

*Hermann Vambery yahudi ve majar asilli bir Türkolog.Büyük Turan üzeri cok calismalari vardir.
 

Süreyya

Platin Üye
Katılım
20 Mart 2017
Mesajlar
12,433
Puanları
93
Konum
Aorist
Tepkime puanı
3,607
Z kusagindaki ergenler gibi aciklamisim.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 8, Misafir: 13)

Üst