IMDb’de Yüksek Puan Almış Birbirinden Güzel 27 Fransız Dizisi

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
19,137
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
7,791
Daha önce sizler için farklı ülkelerdeki dizilerden örnekler verdiğimiz bir listeyi paylaşmıştık. Bu kez merakını doyuramayanlar için Fransız dizilerini masaya yatıracağız. Bu dizileri izlerken kimi zaman üzülecek, kimi zaman korkacak, kimi zaman ise kahkahalara boğulacaksınız. İşte sizler için seçtiğimiz, IMDb’de yüksek puan alan Fransız dizileri…

1. Les Revenants | IMDb: 8,1​

fransız dizileri listelist les revenants

Zombili korku dizileri izlemeyi seviyorsanız, en sevilen Fransız dizileri arasında yer alan Les Revenants’ı izleyebilirsiniz. Küçük bir Fransız kasabasında geçen dizide ölüler sanki hiç ölmemiş gibi tekrar dirilmeye başlarlar. Kasaba halkı ise bu duruma bir anlam vermeye çalışır. Ancak bu sırada kendi geçmişleriyle yüzleşeceklerdir. Dizi ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Norveç ve Belçika’da da yayımlandı.


2. Braquo | IMDb: 8,0​

braquo fransız dizileri listelist

Polisiye diziler izlemeyi sevenler için Braquo’yu önerebiliriz. Dizide dört polis memurunun meslektaşları Max, haksız yere suçlandığı bir davadan sonra intihar eder. Bu olayın ardından dört polis, arkadaşları Max’in onurunu korumak için “sarı çizgiyi” geçecektir. Ayrıca dizinin yaratıcısı, senaristi ve yardımcı yönetmeni Oliver Marchal’ın da eskiden bir polis memuru olduğunu ekleyelim. Dolayısıyla bu detay, dizinin sıradanlıktan uzak ve daha gerçekçi olmasını sağlıyor.

3. Engrenages | IMDb: 8,5​

Engrenages fransız dizileri listelist

Fransa’nın hukuk sistemini bütün çıplaklığı ile gözler önüne seren Engrenages, sadece en iyi Fransız dizileri arasında yer almakla kalmıyor. Dizi, aynı zamanda 70 farklı ülkede gösterime girerek ne kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor.

Engrenages dizisi, başlangıçta terör ve uyuşturucu ile mücadele veren polislerin hikayesini anlatan yavaş ve klasik bir hikaye gibi duruyor. Ancak dizi, zamanla karakterlerin bilinmeyen yönlerini bir bir ortaya döküyor. Öte yandan Fransa adalet sistemini sorgulatması da diziyi değerli kılıyor.


4. Maison Close | IMDb: 6,6​

maison close

Erotizm, tarih ve hüzün kokan bu dizi, 1871 yılında Paris’te geçiyor. IMDb’den çok yüksek puan almamasına rağmen, popüler olduğu için listemize eklemek istedik.

Dizide genç Rose, eskiden seks işçiliği yapan annesini bulmak için Paris’e gider. Ancak burada tuzağa düşer ve oranın lüks genelevi olan Paradise’ta çalışmaya başlar. Vera ise 35 yaşındadır ve seks işçiliği kariyerinin sona ermeye başladığını düşünmektedir. Borcunu ödemesi için kendisine yardımcı olacağını düşündüğü tek müşterisi Baron du Plessis’in gönlüne girmek için elinden geleni yapacaktır. Öte yandan Paradise’ın sahibi Hortense ise bir yandan bir haydutla uğraşmak zorundadır; bir yandan kızlarını korumakla yükümlüdür.


5. Borgia | IMDb: 7,8​

fransız dizileri listelist borgia

Rönesans hanedanının yükselişi ve düşüşünü anlatan dizi; tüm dünyayı ele geçirecek bir hanedanlık kurmak isteyen Katalan Kardinal ve ailesinin iktidarı ele geçirmesini ele alıyor. Rodrigo, inançlarına bağlı olmasına rağmen zevkine düşkün biridir. Bir taraftan diğer kardinallere karşı mücadele verirken bir taraftan kardeşleriyle de mücadele vermektedir. Haliyle dizi bol entrika, cinayet, günah, ihanet ve şehvet içeriyor.


6. Fais Pas Ci, Fais Pas Ça | IMDb: 7,7​

Fais Pas Ci Fais Pas Ça fransız dizileri listelist

Modern Family’nin Fransız versiyonu diyebileceğimiz bu dizi, komedi türünde. Dizide birbirine komşu olan iki ailenin çocuklarını büyütürken izledikleri farklı metotlara şahit oluyoruz. Ancak bu esnada aileler, ne yaparlarsa yapsınlar bir zamanlar kendilerinin de çocuklarının geçtikleri yollardan geçtiğini hatırlıyorlar. Bu yönüyle dizinin insanın içini ısıtan bir tarafının da olduğunu söyleyebiliriz. Ama tabii yorum sizin

7. Le Bureau des légendes | IMDb: 8,7​

Le Bureau des legendes fransız dizileri listelist

Fransız istihbarat subayı Malotru, Suriye’de altı yıl süren gizli çalışmalardan sonra ülkesine dönmesi için emir alır. Ancak onu türlü zorluklar beklemektedir. Çünkü hem gizli kimliğini unutması, hem genç bir acemiyi eğitmesi hem de Cezayir’de kaybolan meslektaşını bulmaya çalışması gerekecektir. Dizide Melisa Sözen de rol almıştı.


8. The Adventures of Tintin | IMDb: 8,3​

the adventures of tintin

Fransız dizileri serimizde animasyon dizilerden de örnek vermek istedik. Birçok kişinin küçükken bayılarak izlediği Tenten, 39 bölümle 3 sezon boyunca yayın hayatına devam etmeyi başaran bir yapım. Macera türündeki dizi, genç bir muhabir ile sadık köpeğinin maceralarını konu ediyor.

9. Un Village Français | IMDb: 8,4​

Un Village Français

Dizi, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın işgal ettiği Fransa Jura’da geçiyor. Bu zorlu süreçte köyün doktoru belediye başkanı olarak atanıyor. Fakat doktor, arka planda savaşın etkisini gösterdiği bir dönemde çelişkili durumlar ve ikilemler ile karşılaşıyor. Doktor haricinde dizide birçok karakterin birbiriyle ilginç etkileşimine de şahit oluyoruz. Dizinin Villeneuve kasabası sakinlerinin dünyasını derin bir şekilde ele aldığı için de alkışı hak ettiğini söyleyebiliriz.


10. Kaboul Kitchen | IMDb: 7,6​

Kaboul Kitchen

Kaboul Kitchen, Afganistan’ın Kabil şehrindeki bir Fransız restoranıdır. Jacky, Afganistan’a para kazanmak için gitmiştir. Burada Sophie ile oda arkadaşı olan Jacky, türlü maceralar yaşayacaktır. Komedi türündeki dizi, basit ve sıradan bir komedi olmadığı için izleyenlerden yüksek not almayı başarıyor✨

11. Le Chalet | IMDb: 7,0​

le chalet netflix fransız dizileri listelist

Netflix Fransız dizileri arasında yer alan bu yapım, henüz keşfetmemiş olanlar için iyi bir seçenek olabilir. Gizem ve gerilim dolu dizide, bir grup eski çocukluk arkadaşı Fransız Alpleri’ndeki ücra bir dağ evinde bir araya gelirler. Ancak geçmişteki karanlık bir sırrın ortaya çıkmasıyla bir tuzağa düşerler. Kaldıkları dağ evine sadece tek bir yoldan gidilmektedir. O yol ise heyelan sebebiyle kapalıdır. Dolayısıyla bu grubu zorlu günler beklemektedir.

12. Zone Blanche | IMDb: 7,5​

Zone Blanche black spot netflix fransız dizileri listelist

İngilizcesiyle “Black Spot”, suç, korku ve dram ögelerini bir arada taşıyan bir dizi. Yine Netflix Fransız dizileri arasında bulunan dizide, bir polis şefi ve garip bir savcı, bir ormanın kenarındaki ıssız bir kasabada bir dizi korkunç suç ve ürkütücü olayı araştırır. Olayların geçtiği Villefranche kasabası ise, mobil ağ bağlantısına sahip olmayan bir kasabadır. Polis merkezinin burada yaşanan olayları araştırması, dizinin gizem seviyesini yüksek tutmaktadır.

13. La Forêt | IMDb: 7,3​

la forêt netflix fransız dizileri listelist

Yine polisiye gerilim türünde olan bu dizi ise, Ardennes adlı bir köyde yaşayan 16 yaşındaki Jennifer’ın kaybolması ile ilgilidir. Yüzbaşı Gaspard Deker, kızı iyi tanıyan yerel polis Virginie Musso ile soruşturmayı yürütür. Gaspard Deker, kasabaya yeni taşınmıştır ve taşınır taşınmaz kendisini buradaki sırlar ağının ortasında bulur. Bu esnada onlara yalnız ve gizemli bir kadın olan Eve de yardım eder. Diziyi Netflix’ten izleyebilirsiniz.

14. Wakfu | IMDb: 8,2​

Wakfu fransız dizileri listelist

Animasyon türündeki Fransız dizilerine verebileceğimiz bir diğer örnek ise Wakfu. 3 sezonluk dizi, ailesini bulmaya çalışan bir çocuğun (Yugo) aynı zamanda dünyayı kötü adamlardan korumaya çalışmasını da anlatıyor. Ayrıca Yugo’nun özel güçleri olan bir Eliatrope olduğunu da ekleyelim

15. Lupin | IMDb: 7,6​

lupin netflix fransız dizileri listelist

Ünlü hırsız Arsène Lupin’in maceralarından ilham alan centilmen hırsız Assane Diop, zengin bir ailenin uğradığı adaletsizlik nedeniyle babasının intikamını almaya koyulur. Dolayısıyla aksiyonun ve suç sahnelerinin ardı arkası kesilmez.

16. The Eddy | IMDb: 7,2​

the eddy netflix fransız dizileri listelist

Müzikal drama tarzındaki mini dizi, bir kulüp sahibinin yaşadıklarını anlatıyor. Kulübün sahibi, Paris’in kalbinde bir canlı müzik mekanı işletmenin gündelik kargaşasıyla uğraşıyor. Öte yandan genç yaştaki kızını korumak için mücadele veriyor. Ancak bu sırada tehlikeli suçlara bulaşıyor.

17. La Mante | IMDb: 7,4​

La Mante netflix fransız dizileri listelist

“La Mante” lakaplı bir seri katil, yakalandıktan 10 yıl sonra tarzını taklit eden bir dizi cinayet ile karşılaşır. Ardından polise cinayeti çözmeleri için iş birliği kurmayı teklif eder. Ancak tek koşulu, polis olan oğlu ile birlikte çalışmaktır. Gerilim dolu sahnelere ev sahipliği yapan bu mini dizi, konusu ile diğer suç türündeki dizilerden farklı olduğunu kanıtlıyor.

18. Plan Coeur | IMDb: 7,2​

aşk planı plan coeur netflix fransız dizileri listelist

Komedi dizisi izlemek isteyenlere Netflix Fransız dizileri arasında yer alan Plan Coeur (Aşk Planı)’nı önerebiliriz. Dizide Parisli bir genç kadın olan Elsa, eski erkek arkadaşını unutamamıştır. Elsa’nın hayatına devam edebilmesi için en iyi arkadaşları, gizlice bir eskort erkek tutarlar. Ancak plan biraz fazla işe yarayacaktır

19. Un Gars Une Fille | IMDb: 7,5​

Un Gars Une Fille

Ülkemizde Demet Evgar ve Emre Karayel’in başrolünde yer aldığı “Bir Erkek, Bir Kadın” dizisi, bu diziden uyarlanmıştı. Yine de bilmeyenler için konusunu söyleyelim. Dizi Alexandra ve Jean çiftinin gündelik yaşamlarını ve tuhaflıklarını anlatıyor. Çiftin mutfakta, yatak odasındaki konuşmaları ve telefonda yaptıkları görüşmeler gibi günlük aktiviteleri dizinin konusunu oluşturuyor.

20. 3X Manon | IMDb: 7,9​

3X Manon 20 ans fransız dizileri listelist mini dizi

Aslında bir mini dizi olan 3X Manon, MUBI’de de gösterime girmişti. Dizide annesini bıçaklayan 15 yaşındaki Manon’un hayatını izliyoruz. Manon’un ıslahevindeki hayatına şahit olduğumuz dizi, daha sonra “Manon 20 Ans” ismiyle ekranlara geldi. Manon 20 Ans ise, genç kızın 20 yaşına geldiğinde özel hayatının nasıl olduğunu, iş hayatında neler yaşadığını ele alıyor. Bu dizi ise IMDb’den 7,6 puan almıştı.

21. Au Service De La France | IMDb: 7,8​

Au Service De La France fransız dizileri listelist

1960’lı yıllarda geçen bu komedi dizisi, Fransız gizli servisinde işe başlayan 23 yaşındaki André Merlaux’nun yaşadıklarını anlatıyor. Gizli servis ve komedi kelimeleri yan yana gelince olacakları tahmin ediyorsunuzdur muhtemelen. Karakterimize Almanlarla dostluk kurma, Amerikalıların komünizm takıntısını anlama gibi zor görevler veriliyor. Merlaux tüm bunları yaparken üç yetkili ise onu tuhaf ve hassas operasyonları yürütmek için eğitmekle yükümlü oluyor.

22. Family Business | IMDb: 7,4​

Family Business netflix fransız dizileri listelist

Kenevirin yasallaşacağını öğrenen başarısız bir girişimci olan Joseph, ailesinin ve arkadaşlarının yardımıyla babasının kasap dükkanını dönüştürmeye karar verir. Böylece Joseph, Fransa’daki ilk esrar kahvehanesini açar. Eğlenceli ve komik bir dizi izlemek isteyenler için Family Business iyi bir seçenek olabilir

23. Marianne | IMDb: 7,5​

Marianne netflix fransız dizileri listelist

Ünlü bir korku yazarı memleketine döndüğünde, hayallerine musallat olan kötü ruhun gerçek hayatta da orada olduğunu öğrenir. Korku türündeki Fransız dizileri arasında en iyilerinden biri olan Marianne’nin şu ana kadar 1 sezonu yayımlandı.

24. Skam France | IMDb: 8,3​

Skam France

Beş liseli genç kadının hayat hikayesini ele alan Skam France, Fransa ve Belçika ortak yapımı bir dizi. Bu yönüyle dizi, ilk etapta sıradan bir gençlik dizisi izlenimi yaratsa da aslında toplumsal cinsiyet, din, cinsellik ve tabular gibi konulara parmak basıyor. Popüler Norveç dizisi Skam’ın bir uyarlaması olduğunu da ekleyelim.

25. Criminal: France | IMDb: 7,2​

Criminal France netflix fransız dizileri listelist

Bir suçla ilgili soruşturmanın detaylarını ele alan dizide, sorgu odasında yaşananlar ekrana yansıyor. Dizi İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere’de geçen dört hikayeyi, bir polis ve zanlı arasındaki sorgu süreci üzerinden ele alıyor.

26. Spotless | IMDb: 7,8​

spotless fransız dizileri listelist

Bir olay yeri temizleme şirketinin sahibi olan Jean, sıradan bir hayata sahiptir. Ta ki kardeşi Martin ortaya çıkana kadar! Bir suça karışan Martin, Jean’dan yardım ister. Jean, artık güçlü bir mafya babası ile iş yapmak zorunda kalacaktır.

27. Irresponsable | IMDb: 7,6​

Irresponsable

31 yaşındaki Julien, parasız ve işsizdir. Annesinin yanına, memlekete döner. Orada eski üniversitelerinde öğretmen olarak çalışan ilk genç aşkı Marie ile tanışır. Marie, Julien’in hayatında yeni bir noktayı belirleyecek bir sırrı açığa çıkarır. Dizi boyunca hiçbir zaman yolunda gitmeyecek gibi görünen günlük hayatında mücadele eden bu iyi kalpli sorumsuz adamı takip ediyoruz.
 
Üst