Gözyaşı

Asrevya

Prenses Üye
Katılım
Şubat 5, 2018
Mesajlar
5,550
Puanları
93
Konum
Mizan
Tepkime puanı
3,675
"Hiçbir damla yoktur ki o, Allah katında O'nun korkusuyla dökülen gözyaşı damlasından veya Allah yolunda akıtılan kan damlasından daha makbul olsun." Hadis:19 *

Bir hurûşuyla eder bin hâne-i ikbâli pest
Ehl-i derdin seyl-i eşk-i inkisârın görmüşüz
Nabî
(Türkçesi: Dertlilerin, güceniklikle akıttıkları gözyaşlarının sellerini gördük. Bir kere coşup çağladığı vakit, binlerce ikbal sarayını yerle bir ediveriyordu.)

Gözyaşım,
Dizeler güzeli dedim sana inci inci, ve güzeller incisi koydum adını dizi dizi... Yabanlara gönderdiğimsin hem akın akın, hem canımı verdiğimsin uzak yakın... Sevgilinin geleceği yolları sulayıp süpürmek için sakladım seni... Kirpiklerimi süpürge ettim; sultanlar ayağına düşürmek için tuttum ve bırakmadım seni.

Gözyaşım,
Bütün boşluklarını sen doldurdun ömrümün... Söylenmedik sözler yerine sen vardın yanımda. Sevdaya dair yeminlerden sonra sen vardın. Köhne zamanın direnci adına, acı çağların yaşlısı ve genci adına yine sen vardın. Dikenler gülden habersiz iken, gözler dilden de fersiz iken; zamanından geriye düşmüş acılar için, mânâda biçimleri yitiren sancılar için; aynalarda eriyen sırlardan taşarak, ucu kıyamete çıkan asırları aşarak; gerçekten daha gerçek kelamlarda ve Güzeller Güzeli'nden vuslat müjdeli selamlarda sen vardın... Hep sen vardın...

Bir gözyaşı, gül mevsiminde güle karşı akarsa aşk olur adı; sevgiyi damıtır en derin yerinden. Suçlardan sonra tenha gecelerde akarsa tevbedir tadı; gönülleri arıtır en kara kirinden. Madem ki gözyaşı bir kutlu demdir, elbette bir erdemdir.

Bir gözyaşı, bir cevherdir ateşten kaynayan ve alev gibi yanan. Özü sudur ama avuçta bir yalım, gönülde bir yangın olur. Bir ateş düşünün, dumanı âh ile çıkar da külleri göz yaşına karışır ya... Hayat bir mum alegorisidir hani, mumun başındaki yanış gözde yaş olur da gözyaşı alevle barışır ya...Alev can ipliğini yakınca, acıdır ki, bedenini eritir de mumun, su ile alev birbiriyle yarışır ya... Aşıka göre cennet olur cinnet ve kendi gözyaşında boğulur akıbet...

Gözyaşıdır ki yıkayarak yakar, yakarak yıkar. Arıtır ve eritir; temizler ve gizler... Fazilettir, diyettir... Bu yüzden denilir ki gözyaşı yiğitler kârıdır ve civanmertler vakarıdır.

Şaire unuttuğu mısrayı bir gözyaşı hatırlatır, şehrazad üveyikler uçuran acıları bir gözyaşı anlatır.
Sancılı damarlarda ölümcül çılgınlıkları gözyaşıdır okuyan satır satır. Toplasan gözyaşlarını âşıkın, dalgalı bir deniz olur; süzülürken bağrından, yakar geçer iz olur. Yalnız doğar gibi her insan, yalnız akar her damla ve yağmur yağmur gözyaşıyla ıslanır nisan. Bir kere ölür de kahır yüklü savaşlarda nice aylar batar ve Filistin'de sapanlar çakıl taşları, takaroflar kurşun yerine gözyaşı atar. Ceylanları âmâ düşürünce avcılar, avcıları ceylanlar vurur, ve hamuru sevdaların, gözyaşıyla yoğrulur. En son, yağmur kuşları konar kuşpalazı çocukların salıncaklarına, gözyaşı şefkat olur.

Gözyaşı ki, kişinin kendisiyle kavgasının sonunda akarsa tomur tomur mercandır; ve eğer pişmanlıklarla tartılırsa mübarek bir heyecandır.
Gül yüzlülerin kirini gülsuyu kokan gözyaşları alır...Ve damla damla gül dökülen ellerde gül kokusu kalır.

Tohumu eken bilir
Göz yaşın döken bilir
Gül kadrin diken değil
Çileyi çeken bilir


Ve ey gözyaşım,
Bulutuna sadık yağmurlar gibi gel ve kadim bir dostu uğurlar gibi git...
Bir atımlık mesafede yalnızlığın kurşunlanan coşkusuyla gel, geleceği savaşa mecbur annelerin korkusuyla git...
Geceyi içine döken tomurcukların yeşiliyle gel; goncayı açılsın diye bekleyen bülbülün diliyle git...
Bülbüller konan dallarda yaprak gibi gel ve derinlerde bendini yıkan bir ırmak gibi git.
Yalınkalem savaşlara meftun acılarla gel, pişmanlık dolu yüreklerden sancılarla git...
Ve ağlamaktan korkma gözüm!..

İSKENDER PALA
* Müsned I, 327; II, 128; Sünen (İbn Mace) II, 1401; Şihâb, 235
 

Asrevya

Prenses Üye
Katılım
Şubat 5, 2018
Mesajlar
5,550
Puanları
93
Konum
Mizan
Tepkime puanı
3,675
Ben agliyamiyorum acaba bendeki bu kronik sorunmu

Birçok nedeni olabilir bilinçaltı.
Güçlü olma isteği, kırılıp üzülmekten sakınma adına dirayet etme, geçmişte ağlanılan bir olayın hatra gelmemesine çalışma için ters tepki geliştirme,ketumlaşma gibi.
Kişiye özel olduğu için bunun nedenini en iyi siz çözebilirsiniz.
 

ZiFiR

Platin Üye
Katılım
Şubat 28, 2013
Mesajlar
16,677
Puanları
63
Konum
Mars/Merkaz Mah.
Tepkime puanı
388
Birçok nedeni olabilir bilinçaltı.
Güçlü olma isteği, kırılıp üzülmekten sakınma adına dirayet etme, geçmişte ağlanılan bir olayın hatra gelmemesine çalışma için ters tepki geliştirme,ketumlaşma gibi.
Kişiye özel olduğu için bunun nedenini en iyi siz çözebilirsiniz.

Ne cok neden saydiniz hocam (:
 

Asrevya

Prenses Üye
Katılım
Şubat 5, 2018
Mesajlar
5,550
Puanları
93
Konum
Mizan
Tepkime puanı
3,675
İskender Pala'nın lisanındaki şiirsel akışı seviyorum ben de. Narin bir çiçeği koklarcasına huşu ve saygı sevgiyle, sabır ve dirayet inanmışlığın kudsiyeti ile kalbe bağlanıyor.
 
Son düzenleme:
Üst