sohbet odaları

Göz tembelliği nedir ve göz tembelliği tedavisi

BuYuCu

Bir Sevdadir EyLül
Yönetici
Yönetici
Katılım
22 Ağustos 2016
Mesajlar
10,092
Puanları
93
Konum
Esrar-ı Keyfiyet
Tepkime puanı
3,317
Genel olarak göz tembelliği çocuk yaşlarda ortaya çıkan ve iki gözden birinin yeterince görememesinden kaynaklanan sorun olarak tanımlanabilmektedir.

göz tembelliği %2.5 – %3 gibi bir oranda karşılaşılmaktadır bu oran az gibi görünse de toplam nüfusa oranlandığında ne kadar fazla vaka ile karşılaşıldığı ortaya çıkmaktadır.

bu hastalığın çocuk yaşlarda ortaya çıktığını söylemiştik erken tedavi için anne babaların çocuklarının göz muaynelerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir ve bu konuda hassasiyet göstermeleri çocuklarda göz tembelliği tedavisininde büyük önem taşımaktadır.


Göz Tembelliği için Göz muaynesi ne zaman yapılmalıdır

Anne babaların çocuklarını 3 yaşına erişmeden her hangi bir sorunla karşılaşmış olamasalar bile uzman göz doktorları tarafından muayne edilmesini sağlamaları gerekmektedir bu muayne diğer göz rahatsızlıklarının tesbiti ve tedavisi için büyük önem taşımaktadır.

Göz Tembelliğinin sebepleri

Şaşılık
Kırma Kusurları
saydam olması gereken göz dokularında bulanıklık

Kırma Kusurları olarak adlandırdığımız sebep mevcut olan yüksek kırma kusuru nedeni ile bir göz diğerinden yüksek derecede bulanık görmekte ise bu göz görsel gelişimini tamamlay***tan kaynaklı olarak tembel hale gelmektedir. Dışarıdan bakıldığında gözlerde herhangi bir problem olduğu anlaşılmadığı için tespit edilmesi en zor olan göz tembelliği tipi budur bundan dolayı göz doktoru muayenesi şarttır.


Bu çoğu kez oldukça zor bir durumdur. Çünkü çocukların görme muayeneleri 3.5-4 yaş öncesinde oldukça güçlük arz etmektedir. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde sağlam gözün doktor tarafından elle kapatılması haline tepkiyi değerlendirmek gibi bir takım yöntemlerle göz tembelliği olan göz tespit edilmeye çalışılır.

4 yaş öncesi muayenede göz doktoru temel olarak şunları yapar. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadığını muayene eder. Daha sonra saydam ortamlarda herhangi bir bulanıklık olup olmadığına bakar, göz bebeği bir damla ile genişletilerek, her iki gözün refraksiyon (kırma) değerleri ölçülür. Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde, diğerinin çok üzerinde bir kırma kusuru olup olmadığıdır. Bunun dışında her iki gözdeki yüksek kırma kusurları da dikkate alınır.

Kırma kusuru muayenesi dışında retina (görme zarı) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapılarak muayene tamamlanır.
Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tembelliğinde tedavinin en önemli aşaması zayıf olan gözün hasta tarafından kullandırılmasına dayanır. Bu zayıf olan gözün kullanımı sağlam olan gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatılması ile diğer gözün kullandırılması olarak uygulanır Şaşılıkta eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genellikle önce göz tembelliği giderilmeye çalışılmaktadır.

Ameliyat öncesi belli bir dönem sağlam gözün kapanması tedavisi yapılır, ameliyat uygulanır, daha sonra bir müddet daha kapama yapılmaya devam edilir. Tek başına cerrahi müdahale meydana gelmiş olan göz tembelliğini gideremez. Göz doktorunuz kapamanın nasıl yapılması gerektiği ve kapama sırasında ne gibi şeyler yapılması gerektiğini size açıklayacaktır Bundan sonrası ise tamamen sizin çocuğunuzla ilgilenmenize ve sabrınıza kalmış durumdadır.

Çocuklar kapama yapılmasından hiç hoşlanmayacaklardır ve bunu reddedecekler,huzursuzluk yaşayacaklardır ancak ebeveyn olarak bu dönem, sizin ilgi ve sabrınızla, başarılı bir şekilde atlatılabilir bunu unutmayın .

Yaşamları boyunca göz tembelliklerinin var olması nedeniyle yaşayacakları sıkıntıları düşünerek bu günlere sabırla yaklaşmalısınız .

Tekrar hatırlatalım ki 4 yaş öncesinde tüm çocukların her hangi bir şikayet olsun olmasın, mutlak surette göz muayenesi olmaları gerekmektedir
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst