Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Nasıl Alınır?

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
19,137
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
7,791
Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Nasıl Alınır? Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey


Facebook’un daha önce duyurusunu yaptığımız yeni kripto para birimi Libra ile ilgili ayrıntılar resmi ağızdan bildirildi. Libra sayesinde kullanıcılar neredeyse sıfır komisyon vererek, ticari işlem yapabilecek. Sosyal ağ devinin projesi bu sayede; nakit akışı, kredi kartları ve bankalar arası transfer işlemlerine alternatif olmayı hedefliyor. Libra’nın önümüzdeki senenin ikinci yarısında piyasada olması bekleniyor.

1. Libra para birimi neden tercih edilmeli?​


Yeni para birimini destekleyen firmalar arasında Uber, Spotify, Mastercard, eBay ve Vodafone gibi isimler yer alıyor. Ayrıca şimdiden, Libra’yı ödeme sistemlerine dahil edeceklerini belirten otuza yakın firma bulunuyor. Libra’nın genel kullanıma açılmasının ardından hızlı bir şekilde irili ufaklı on binlerce firma ve tüm Facebook kullanıcıları tarafından benimsenmesi ve kullanılması bekleniyor. Bu sayede Facebook, e-ticaret sistemi dahilinde Instagram, Facebook ve WhatsApp üzerinden Libra ile satış yapmayı planlıyor.

Libra’nın getirisi sadece e-ticaret sistemlerinde alternatif bir para birimi olmaktan çok öte. Uzay çağında olduğumuz bugün dahi hala yeterli bankacılık altyapılarına sahip olmayan ülkeler bulunuyor. Libra sayesinde bu ülkelerde yaşayanlar da internet bağlantısı olduğu sürece, para transferi yaparak alışveriş yapabilecekler. Hatta tıpkı geleneksel bankacılık sistemlerindeki gibi, kendi paralarını da cüzdanlarında saklayabilecekler. Özellikle ülkeler arası para transferlerinde Libra, diğer tüm alternatiflere göre çok daha ucuz olacak.

2. Libra’nın Bitcoin ile bir ilgisi var mı?​


Libra transfer işlemleri, tıpkı Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, blockchain’e kaydediliyor. Dolayısıyla, Libra’nın da temel olarak aynı teknolojiyi kullandığını söylemek mümkün. Bu anlamda, Libra ve Bitcoin’in benzerlikleri olduğu vurgulanabilir ancak kesinlikle teknik olarak tam anlamıyla aynı teknolojiler değil. Örneğin Bitcoin, herkesin kayıt yapmasına imkan tanıyan bir blockchain kullanıyor. Libra ise Facebook ve onay verilen iş ortakları tarafından izin alınması gerekliliğine sahip.

Diğer taraftan, Libra’nın ücretlerinin Bitcoin’e göre daha kararlı olduğu uzmanlar tarafından önemle vurgulanıyor. Bitcoin değerleri sürekli olarak dalgalanıyorken, Libra’nın Facebook gibi bir dünya devi tarafından fonlanması sebebiyle dalgalanma yerine kararlı bir yapıda olacağı belirtiliyor.

3. Gizlilik konusunda güvenilir mi?​


Facebook, daha önce Cambridge Analytica skandalı ve daha sonrasında çeşitli gizlilik ihlali haberleriyle uzun bir süredir gündemden düşmüyor. Kullanıcılarının gizlilik konusunda güvenini kaybetmiş olan bir firmanın kripto para birimi çıkarması ne kadar etik sorusu da bir diğer tartışma konusu. Facebook, Libra için geliştireceği cüzdanı, Calibra isimli ayrı bir firma üzerinden geliştiriyor ve kullanıcı izin vermediği sürece diğer Facebook uygulamaları ile entegre olmayacağının sözünü veriyor.

Teorik olarak tüm ticari işlemlerin sadece Calibra tarafından kayıt altında tutulacağını söylemek mümkün. Ancak kullanıcıların, Instagram ve Facebook uygulamalarına da izin vermesi halinde, tüm verilerin bu sistemlerden de geçebileceği ifade ediliyor. Libra’nın ayrıca, diğer kripto para cüzdanlarıyla da uyumlu olmasının amaçlandığı da yine Facebook geliştiricileri tarafından duyurulan bir diğer önemli özellik.4. Libra kullanmaya değer mi?​Facebook ve iş ortakları Libra’ya destek olmak amacıyla gerçek para kullanıyor. Bu sayede Libra kullanıcılarının, otomatik olarak nakit para ve kripto para arasındaki geçişlerinin kolayca yapması sağlanmış olacak. Libra’ın dünya para birimleri sepetinde yer alan ABD doları, İngiliz sterlini, Euro ve İsviçre Frankı’na endeksli olacağı, bu sebeple de büyük dalgalanmaların yaşanmayacağı yorumları yapılıyor.


Calibra cüzdanda, kullanıcılarının sahip olduğu Libra miktarının, vatandaşı oldukları ülkenin yerel para birimi üzerinden değerini de göstermesi planlanıyor. Kullanıcılar, sahip oldukları Libra’ları nakite çevirmek istediklerinde herhangi bir özel işlem yapmadan, doğrudan yine Facebook’un anlaşmalı olduğu kuruluşlar üzerinden o günkü kur değerine göre değişim gerçekleştirebilecek.

5. Libra nasıl alınır?​Facebook tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Libra sahibi olmak için 2020 yılının ikinci yarısını beklemek zorundayız. Bu süre içinde Libra teknik olarak tamamen hazır olduğunda, Calibra cüzdanı indirilebilecek ve artık geleneksel para birimleri üzerinden, Libra satın alma işlemi gerçekleştirilebilecek.

Libra sahibi olmak ve kullanmak için Facebook kullanıcısı olmak da şart değil. Facebook tarafından yapılan anlaşma sayesinde PayPal ve Coinbase gibi firmalar üzerinden de Libra işlemleri yapmak mümkün olacak.
 
Üst