En İyi Yaşlı Köpek Mamaları

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,270
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,227
Doğru köpek maması tercihi, küçük dostumuzun daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için başta gelen konulardan birisidir. Küçük dostlarımızın daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olabilmesi büyük oranda sahibinin bakımına bağlı olduğundan köpek maması seçimlerini titizlikle yapmak gerekir. Mama seçimi yaparken esas olay mamanın içeriğini detaylı olarak incelemektir. İçeriğine göre kaliteli mama seçimi analizini kolaylıkla yapabiliriz. Peki mama içeriğinde neler olmalı? Hangi yaş grubunda ya da hangi ırkta hangi mamayı kullanmalıyız? Bu kadar çeşit arasında en doğru olan mamayı nasıl seçebiliriz? Tüm mamalar aynı mıdır? Yaşlı köpeğim için en uygun mama hangisidir? Hepsinin cevabını sizler için araştırdık. Keyifli okumalar.

Doğru köpek maması nasıl seçilir?​


Öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken konu yavru mamalarının ve yetişkin mamalarının farklı olmasıdır. Yavru ve yetişkin köpek mamaları arasındaki temel fark ise besin değerlerindeki oranlardır. Yavru köpekler daha aktif oldukları için mamalarındaki besin değerleri daha yüksektir. Yetişkin köpekler bu enerjiyi yakamazsa kilo alımları artacaktır. Bu yüzden yavru köpeklere yavru köpekler için özel olarak formüle edilmiş mamalardan, yetişkin köpeklere ise yetişkinlere özel olanlardan verilmelidir. Yavru köpekler 12 aylık olana kadar gelişimini devam ettirdiğinden sindirimi kolay olan mamalar tercih edilmelidir. Aslında bu yetişkin köpekler için de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aynı zamanda çok yaşlı köpekler için de yaşa uygun mamalar bulunmaktadır. Mamalar sadece yaşlara göre değil ırklara göre de değişebilir. Küçük ırklar için özel olarak formüle edilmiş mamalar bulunmaktadır ve bu mamalar küçük ırk köpeklerin hareketine, ihtiyaçlarına göre planlanmıştır. En iyi köpek mamasını seçerken tüm çeşitlerdeki mamalar için dikkat edilmesi gereken diğer içeriklere göz atalım:

 • İlk olarak mama seçerken dikkat edilmesi gereken şey mamanın et oranının yüksek olmasıdır. En az %30 et oranına sahip olmalı.
 • Eğer imkan varsa seçilen köpek maması tahılsız olmalıdır çünkü tahıllı mamalarda glisemik oranı yüksek mısır ve pirinç hammaddeleri olabilmektedir. Bu da köpeklerde de obeziteye, şeker hastalıklarına sebep olur. Aynı zamanda köpeğinizin ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiler. Tahıl yerine meyve veya sebze takviyeli olan köpek maması tercih edilebilir.
 • Hayvansal ürünler ya da kümes hayvanı ve türevleri ya da kümes hayvanları unu şeklinde bilgiler yer alan köpek mamaları bilin ki gagadan kemiğe kadar öğütülmüş bölgelerin kibarca belirtilmesidir. Kesinlikle uzak durmak gerekir
 • Seçeceğiniz köpek maması Kalsiyum, Fosfor, Demir, Bakır, İyot gibi maddeler içermelidir. Aynı zamanda ham protein oranı da yüksek olmalıdır.
 • Gluten, köpeklere zarar verir, seçeceğiniz mamanın glutensiz olmasına dikkat edilmelidir.
 • GDO’suz olmalı, renklendirici ve tatlandırıcı içermemelidir.
 • Ayrıca köpek mamasının soyasız olmasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü soya, küçük dostlarımız için sindirim sisteminden hayati minerallerin emilimine ve kalp hastalıklarına kadar pek çok hastalığa neden olabilir.
 • Mama tercihi yaparken köpeğinizin cinsine, yaşına, kısır olmasına, aktif/oyuncu özelliklerine göre doğru mama tercihi yapmaya özen göstermelisiniz. Hangi ırka mensup olduğunun bu kadr önemli olmasının sebebi her ırkın farklı bir hastalığa yatkın olabilmesidir. Örnek olarak Alman çoban köpeğine sahipseniz yatkın oldukları hastalıkların başında eklem ağrıları gelir. Bu nedenle yüksek protein takviyesi olan mamalara yönelmeniz gerekir.
 • A, B1, D vitamin ve mineral takviyelerini de kontrol etmek gerekir.
 • Köpeğiniz hamilelik, hastalık, alerjik reaksiyon gibi problemlere sahip ise uzman bir veteriner hekimden yardım alarak mama seçimi yapılmalıdır.

Yaşlı köpek mamasının farkı nedir?​


Yaşlı köpek mamasına geçmeden önce köpeğin ne zaman yaşlandığını bilmek gereklidir. Yaşlanma zamanlarını belirlemek için öncelikle köpeğin hangi ırktan olduğunu bilmek gerekir. Büyük ırk köpeklerde gelişim süreci daha hızlı görülür. 5-6 yaşına gelen büyük ırk köpeklerde yaşlılık belirtileri görülebilir. Küçük ırk köpeklerde ise yaşlanma süreci daha yavaş gerçekleşir. 8-9 yaşlarına gelen küçük ırk köpekler yaşlılık sürecine girmiştir diyebiliriz. Unutulmamalıdır ki büyük ırk köpeklerin yaşam süresi genel olarak küçük ırk köpeklerinkinden daha kısadır.

Yaşlanma sürecine giren köpekler için artık yetişkin köpek mamalarından ziyade yaşlı köpek mamalarını kullanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Yaşlı köpekler için özel olarak formüle edilen mamalar da aynı yetişkin köpek mamaları gibi pek çok çeşitten ve içerikten oluşur. Köpeğiniz için en doğru olanı seçmek sizi biraz zorlayabilir. Mama seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey yaşlı köpek mamasının içeriğidir.


Aynı zamanda köpeklerin yaşlandıkça diyetlerinin de düzenlenmesi gerekir. Yaşlanan köpeklere sağlıklı bir yetişkin köpeğinkinden daha farklı beslenme programı uygulanmalıdır. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kolay sindirilebilir olması
 • Besin miktarının yeterliliği
 • Diş hastalıklarına karşı daha yumuşak doku ve / veya formüle edilmiş olması
 • Eklenen eklem takviyelerinin kalitesi
 • İçeriğindeki MCT’ler, omega-3’ler ve antioksidanlar

Proplan Senior Somonlu +7 Yaşlı Köpek Maması​

Proplan Senior Somonlu +7 Yaşlı Köpek Maması 14 kg

Tek balık kökenli protein kaynağı somondan gelen yüksek protein oranı sayesinde gıdaya bağlı olarak gerçekleşebilen hassasiyet riskini minimuma indirir. Vitamine, omega3, ve omega6 yağ asitlerini sağlayan balık yağları ile daha parlak ve sağlıklı tüylerin oluşumunu sağlar. Vitamin, omega3, ve omega6 yağ asitlerini sağlayan esansiyel balık yağları ile daha parlak ve sağlıklı tüylerin oluşumunu sağlar. Deri ve sindirim sisteminde oluşabilecek hassasiyeti azaltır. Yüksek orandaki omega3 yağ asidi içeriği sayesinde ileri yaştaki köpeklerde daha sağlıklı eklemler ve kıkırdak oluşumunu desteklerken bu sayede hareket kolaylığı sağlar.
Ürünü incelemek veya satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Amazon’da Fiyatını Gör

Hills Science Plan Mature Adult 7+ Kuzu Etli Yaşlı Köpek Maması​

Hills Science Plan Mature Adult +7 Kuzu Et ve Pirinçli Yaşlı Köpek Maması 14 kg

Sindirim sistemi ve eklem sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar ve yüksek düzeyde sindirilebilirliğe sahip kuzu eti mevcuttur. Sağlıklı sindirim sistemi için yüksek kaliteli kuzu eti içerir. Deri ve tüy sağlığını destekleyen yüksek seviyelerde omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile zenginleştirilmiştir. Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde köpeğinizin severek tüketeceği çok lezzetli bir mamadır.
Ürünü incelemek veya satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Amazon’da Fiyatını Gör

Advance Tavuklu Küçük Irk Yaşlı Köpek Maması​

Advance Tavuklu Küçük Irk Yaşlı Köpek Maması 3 kg

8 yaşından büyük, küçük ırk köpekler için özel olarak formüle edilmiş bir mamadır. Yaşlı köpeğinizin ihtiyacı olan besinlerden zengindir. 10 kilograma kadar olan köpeklerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. İçeriğinde bulunan Kondrotin ve Glukozamin sayesinde artiküler kıkırdağın sağlıklı kalmasını sağlar ve böylece yaşın ilerlemesiyle ilişkili eklem sorunlarını önler. Yaşa bağlı olarak sakinleşen ve hareketsizleşen köpekler için düşük kalorili olarak formüle edilmiştir. Küçük ırk köpeklerin çene ve diş yapısına uyum sağlayacak şekilde küçük tanelerden oluşur.
Ürünü incelemek veya satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Amazon’da Fiyatını Gör

Brit Care Senior Kuzu Eti Ve Pirinçli Tüm Irklar İçin Yaşlı Köpek Maması​

Brit Care Senior Kuzu Eti Ve Pirinçli Tüm Irklar Için Yaşlı Köpek Maması 12kg

Protein ve yağ dengesi ile yaş almış köpeklerin gerekli besin ihtiyaçlarını karşılar. Bağışıklık desteği sağlar. Yüksek sindirilebilir protein ve azaltılmış yağlar ile sindirim sistemini yormaz ve köpeğin obezite riskini azaltır. Bağırsak mikrofloranın oluşumu ve bağışıklığı desteklemek için mannan/fruktooligosakkarit ve inulin içerir. Omega 3 yağ asitlerinden zengindir. İçeriğindeki B12 vitamini ve folik asit kalp sağlığını destekler ve yaşlanan köpeğinizin kalp damar sistemi hastalıkları riskini azaltır. Eklem, kıkırdak, tendonlar ve ligamentlerin güçlü ve esnek olması için eklem güçlendiriciler içerir.
Ürünü incelemek veya satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Amazon’da Fiyatını Gör

Brit Care Tahılsız Yaşlı Light Somonlu Köpek Maması​

Brit Care Tahılsız Yaşlı Light Somonlu Köpek Maması 12 Kg

Düşürülmüş enerji ile yaşlanan köpeklerin kilo kontrolünü sağlar. Kas yenilenmesi ve kondisyonun devamlılığı için tahılsız, kolay sindirilebilir protein ve azaltılmış yağ içerir. Optimum kan şekeri seviyesi ve obezite riskini azaltmak için düşük glisemik indekse sahiptir. Kalp sağlığı ve dolaşım risklerini azaltmak için yüksek seviyede omega-3, doymamış yağlar, Vitamin B12 ve folik asit içerir. Güçlü ve sağlıklı eklem, kıkırdak, tendon ve ligamentler için eklem koruyucular içerir.
Ürünü incelemek veya satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Amazon’da Fiyatını Gör
 
Üst