sohbet odaları

Dünyaya Daha Güzel Bakabilmek İçin 10 İpucu

GüLARZU

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Nisan 2020
Mesajlar
328
Puanları
28
Tepkime puanı
54


Dünyaya daha güzel gözlerle bakabilmek için göz sağlığınızda dikkat etmeniz gerekenler...

En değerli organımız gözlerimiz. Ama gözlerimizle ilgili ne kadar bilgiye sahibiz? Göz sağlığımız için nelere dikkat ediyoruz?

Geleceği etkileyebilen göz hastalıklarında, tedaviye erken başlanılması gerekiyor. Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan dünyaya daha güzel gözlerle bakmanın püf noktalarını anlattı.

Dünyaya güzel gözlerle bakın

1- "Ben uzağı da, yakını da iyi görüyorum'' diyerek muayeneden kaçmayın. Her zaman daha iyisi mümkün. Düşük dereceli kırma kusurları belirgin görme azlığı yapmasa da gözde çabuk yorulmaya neden olur. Daha iyi görmek için gözler kısıldığında oluşan kaz ayağı kırışıklıklar da cabası.

2- Gözlerinizi yoğun ışıktan koruyun. İster güzel bir plajın kumlarında, ister heyecanlı bir kayak tatilinde ya da biraz sonra yiyeceğiniz lezzetli eti hayal ederek yaktığınız mangalın başında olun mutlaka uygun güneş gözlükleri ile aşırı UV ve kızılötesi ışınlardan korunun.

3- Ailenizde göz tansiyonu ya da sarı nokta hastalığı varsa, 40 yaşınızdan sonra yıllık düzenli kontrole gidin. Sadece kaşınız gözünüzün rengi değil, hastalıklarınız da genetik mirasın bir ürünüdür.

4- "Aman da ne güzel iri iri gözleri var şu bebeğin” derken dikkatli olun. Yenidoğan ve bebeklik döneminde normalden büyük gözler doğumsal göz tansiyonu yüksekliğinin belirtisi olabilir.

5- Ne kadar erken yaşta muayene olursanız, o kadar iyi. Göz bozukluklukları erken çocukluk döneminde saptanıp düzeltilirse ileride kalıcı görme bozukluğu olma olasılığı azalır. 7 yaşından sonra çok geç kalınmış olabilir.

6- Bilgisayarın başında uzun süre yakına odaklanmak miyopi riskini artırıyor. Çocuklar, gençler ister inanın ister inanmayın bundan 15 yıl önce tabletler yoktu. Kitap diye üstünde yazıların olduğu ciltlenmiş sayfalar ve arkadaşlarla birlikte oynanan top diye yuvarlak bir şey vardı.

7- Her yaşın ayrı bir güzelliği var. Yaşınız 45'i geçti ama gönlünüz hala 18. Önünüzdeki kağıtları giderek daha uzaktan okuyorsunuz, az ışıkta hiç okuyamıyorsunuz "Benim yakınla ilgili hiçbir sorunum yok" diyerek gözlerinize eziyet etmeyin. "Bunun için göz egzersizleri varmış”, "Yakın gözlüğünü ne kadar geç kullanırsam o kadar iyi” gibi kaçamak yolların okuma zevkinizi elinizden almasına izin vermeyin. Yakın gözlüğü kullanın. Unutmayın yaşlanmadınız, sadece biraz daha olgunlaştınız.

8- Gözünüz narindir, gereksiz risk almayın, önlem alın! Kendinizi ve çocuklarınızı yaralanmalara karşı koruyun. İşte, evde, okulda ya da eğlenceli bir aktivitede; önce gözleriniz.

9- Gözlerinizi kurutmayın. Kuru göz artık sadece orta yaşlı insanların şikayeti değil. Klimalar ve aşırı bilgisayar kullanımı gençlerde de kuruluğa yol açabiliyor.

10- Her katarakt hemen ameliyat gerektirmez ama kataraktın yaşam kalitesini azalttığı, kaza risklerini ve depresyona eğilimi artırdığı bir gerçek. Gerektiğinde ameliyattan kaçmayın. Efsanelere kulaklarınızı tıkayın. Katarakt ameliyatı yaşlılık döneminizin en iyi yatırımı olabilir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst