Devlet otoritesi üzerine kısmi değerlendirmeler.

Anarşist Monoteist

Kayıtlı Üye
79

Süreyya

Elmas Üye
23,918
Yanlış anlamışsınız hemde tamamen.

Bu konuda daha önce yazmış olduğum makalemi uygun bir zamanda eklemeye çalışacağım inşallah
Aciklar misiniz lütfen o vakit?
Cunki gercekten anlamaya calisiyorum.Yoksa bu kadar üstünde durmaz idim.

melnur

Yazar
8,892
Arkadaşım biraz düşünseniz cevabını bulacaksınız. Şöyle bir misal ile açıklayayım; düşünün birisi yanlış bir şey işledi ve yüce yaratıcı hemen onun cezasını kesti, mesela biri hırsızlık yaptı gökten bir yıldırım hatta birde ALLLLLLAH diyerek indi o zaman bu insanlık bir daha günah işler mi?
Ceza neden kesilir? Bir daha yanlış yapılmaması için.
"o zaman insanlık bir daha günah işlermi" sorusu ile sanki bana ne bırakalım isteyen günah işlemeye devam etsin öbür dünya da hesabını sorarım anlamı çıkıyor ve bu kabul edilmez. Bu dünya da günah işlenmesine göz yuman öbür dünya da neden hesap sorsun?
Diğer taraftan o kadar çok örnekler varki "günah" işlemen ve kimsenin yüreği dayanamayan. Orada dahi engel olmuyor o "yüce yaradan"
Hem beni bu dünya ya getirecek hem korumayacak ama benden kendisine inanmamı ve güvenmemi bekleyecek.
Kusura bakmasın daha çok bekler. La önce bana bu dünya da cenneti yaşat sonra diğerine bakarız. Beni önce bu dünya da zalimlerden koru sonra gene diğer dünya da sorgunu yap.
Neden hep her şey öbür dünya için? Lan milyonlarca suçsuz çoluk çocuk, kadın, yaşlı,.... bir kaç zalim zarafından savaşlarda öldürülüyor, açlığa, sefalete, köleliğe,..... zorlanıyor. Binlerce çocuk istismare maruz kalıyor, ..... sunulan argümana bak. "Allah müdahale ederse insanlık bir daha günah işlermi", sanki Allah insanlığın günah işlemesinden zevk alıyor, bırakayım isteyen istediği kadar günah işlesin ben sonra hesabını sorarım diyor. Adalet hemen gerekli.
Yok arkadaşlar bu hikayelere benim karnım tok.

Son düzenleme:

Alavarez

Gümüş Üye
6,678
Konu sardı.

Alavarez

Gümüş Üye
6,678
Zaten bu görüşlerimi burada da insanlara sunmak için geldim. Yüce yaratıcı nasip ettikçe yazacağım.

Evet alaturka abi hakki abi hem reelde hemde sanalda tanıştığımız ufak nüanslar dışında yakın düşüncelere sahip olduğumuz bir grubuz kanka netin müdavimleriyiz.
Hoş geldiniz, memnun olduk.

No Pasaran

Yönetici
Super Moderator
7,103
Gazeteci kız şöyle demiş mi acaba "Sen ne kadar iyi anlatırsan anlat karşındaki sadece anlayışı ölçüsünde anlar."
Belki düşer umuduyla bu tartışmalara giriyorsan eğer çok yorma kendini knk. Burada düşmez .ddd

Anarşist Monoteist

Kayıtlı Üye
79
Ne güzel atasözlerimiz var. " Kişi kendinden bilir işi" Tam yerine rast geldi. Manzara kondur misali
Belki düşer umuduyla bu tartışmalara giriyorsan eğer çok yorma kendini knk. Burada düşmez .ddd

Anarşist Monoteist

Kayıtlı Üye
79
Sorular var unutmadım esde geçmedim. Lakin biraz meşgulüm.

Xasthur

Platin Üye
13,008
Arkadaşım biraz düşünseniz cevabını bulacaksınız. Şöyle bir misal ile açıklayayım; düşünün birisi yanlış bir şey işledi ve yüce yaratıcı hemen onun cezasını kesti, mesela biri hırsızlık yaptı gökten bir yıldırım hatta birde ALLLLLLAH diyerek indi o zaman bu insanlık bir daha günah işler mi? O zaman her türlü zorluğa aşağılanmaya, hakarete ve maddi kayıplarına rağmen Doğrulardan olmaya çalışanlar ile tikimden aşağı kasımpaşa deyü gününü gün eden buda yetmezmiş gibi yüce yaratıcı hakkında ahkam kesen bedbahtlar nasıl ortaya çıkacak. O yüzden ALLAH imhal eder(süre tanır) ihmal etmez.
alakasi yok ben oyle olmadim cevremdekilerde olmadi , insede inmesede ben dogruyu ve yanlisi ayirt edebilirim. tanrisizlik sizi baglar beni degil. bir cobanim olmasina ihtiyacim yok

Klaus

Elmas Üye
29,441
sene olmus 2022 tartistiklari konulara bak

Lefty

Yönetici
Co Admin
12,667
Yüce yaratıcının bizim onayımıza ihtiyacı yok. Ve maalesef yanlış anlamışsın ben oy kullanmayın diyorum. çünkü verdiğiniz her oyun hesabını ahirette vermekte çok zorlanacağınız şaşmaz bir gerçek sizin oylarınız ile gelip haksızlık adaletsizlik yapanların yaptıklarından sizde sorumlusunuz. O yüzden oy vermeme seçeneğini düşünün diyorum.
Konu eğer haksızlık ise sadece oy verip vermemekle çözülecek bir sorun değil çünkü yaşam boyu attığınız her adımdan; inançlı olun ya da olmayın, vicdani olarak sorumlusunuz.

Oy verme konusunda yapılan her seçimin, ülkenin geleceğini etkilediği doğru ancak oy vermemenin yarattığı olumsuz etki ne olacak peki?

Hayatınız boyunca her şeyi dosdoğru yapabilme garantiniz var mı? Elbette yeri gelecek yanılacaksınız ancak asıl önemli olan; bilinçli olarak yanlış seçim yapmamaktır ve haksızlığa ortak olmamaktır.

Seçimlerde oy kullanmamanın, ülkemizdeki sorunlara çözüm olması mümkün değil ayrıca oy kullanmamakla sorumluluktan kaçmış oluyorsunuz ve bu durumu daha adil olarak değerlendirmenizi kendi adıma mantıksız buldum. Ülkenin en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde, oy kullanmamakla vicdanen rahat edebilecek misiniz? Yaptığınız seçimin en doğrusu olduğundan nasıl bu kadar eminsiniz?

Kaldı ki konuya Kur'an ayetleri eklemişsiniz ve o zaman ben de bir ayet ile katkı sunayım.

Zilzâl Suresi ( 7-8 ) "Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür."

Yukarıdaki ayet üzerinden gidecek olursak; bilinçli olarak yapılan kötülüğün ve iyiliğin karşılığının aynı şekilde alınacağı ifade edilmektedir hem de zerre kadarından bile sorumlu her insan.

Sorularım:
- Yaptığınız seçimin yani oy kullanmayı reddetmenin, ülkenin hayrına olacağından nasıl bu kadar eminsiniz?
- Hayatınız boyunca her konuda İlahi adaleti dikkate alıyorsanız, bugün başınıza bir iş gelse hakkınızı aramak için mahkemeye başvurmayacak mısınız? Sonuçta kanunlar da beşerin adaletini yansıtmıyor mu?

Dünya yaşamında bu yukarıda bahsettiğiniz detayları dikkate almanın tek yolu; vicdani yaşamaya çabalamaktır ve daha fazlası mümkün değildir. Görünmeyeni bilmiyoruz ki seçimlerimizde hep adil olabilelim ancak yine de vicdani bakıp yanılmamaya çabalıyoruz.

Süreyya

Elmas Üye
23,918

ala'turka

Yazar
8,850

Darksaga

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
13,167
Ulul emir benim için insan değildir. Ortak iyi, evrensel bilgi ve yüce iyilik buyruklarıdır.. İyi olan tüm hükümlerdir..

Şeriat yol demektir, dini hükümler için kullanılmadı bir bidattır. Din adamlarının uydurduğu..