sohbet odaları

Desenli lensler

MaxCadY

Elmas Üye
Katılım
12 Nisan 2019
Mesajlar
18,995
Puanları
38
Tepkime puanı
2
Gençler arasında kullanımı yaygın olan kontak lensler, yasal olmayan şekillerde satılıyor ve lenslerin uzmanlar görme bozukluklarına sebep olabileceği konusunda uyarıyor.

Kozmetik amaçla kullanılan renkli, desenli lensler moda için tarz için veya kıyafet uyumu için aksesuar olarak tercih ediliyorlar.

Lady Gaga, Marilyn Manson gibi ünlülerin tercih etmesiyle popülerliğini artıran bu lensler kişilerin göz rengini ve görünüşünü değiştiriyor.

Uzmanların asıl uyardığı konuysa, aksesuar olarak bunları kullanan gençlerin aralarında lenslerini değiş-tokuş etmeye başladıkları ve göz enfeksiyonu gibi hastalıkların bir diğerine bulaşmasının kaçınılmaz olduğu.

Kontak lens kullanımı zaten uzun süreli kullanımlar için uygun olmayan bir yöntem, hele hele bir de doğru kullanılmayınca kornea ülseri ve enfeksiyonları gibi ciddi görme bozukluklarına sebep olabilirler.

Aşırıya kaçıldığında ise körlüğe varan sonuçlarla karşılaşılabilir.

Lenslerin kontrollü bir şekilde sadece yetkili optik merkezlerde ve medikal dükkanlarda satılıyor olması gerektiği fakat durumun hiç de böyle olmadığı bir gerçek. Hatta lenslerin kuaförler, güzellik merkezleri ve market reyonlarında satılması göz ardı ediliyor.

Yetkililer lenslerin yasal yollarla temini konusunda uyarıyor ve böyle yapmadıkları takdirde göz hastalıkları yaşayabileceklerini hatırlatıyor.

 

Kaiken

Bronz Üye
Katılım
23 Şubat 2013
Mesajlar
3,477
Puanları
36
Yaş
30
Tepkime puanı
1
Cok gereksiz, oynamayin gozlerinizle yahu :dusun:
 

Sntrk

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ekim 2013
Mesajlar
27
Puanları
1
Yaş
27
Tepkime puanı
0
Neler neler çıkıyor ya hayret vallahi bundan seneler önce lens diye bir şey yoktu. Şimdi desenli var ilerleyen senelerde neler neler çıkar Allah bilir :S
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst