Black Mirror

Favela

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Katılım
Mart 24, 2019
Mesajlar
3,719
Puanları
93
Tepkime puanı
5,812


Black Mirror, 2011 yılında sessiz sedasız başladı yayın hayatına. Aslında bu kadar sansasyonel bir dizi nasıl bu kadar az ses getirdi, anlamak güç. Ancak daha çok tanınmaya başladığında, kendine kemik bir kitle edindi. Bu yayılmayla birlikte, distopik kurgu sevenlerin de bir numarası haline geldi.

Diziyi bilenler biliyor, ama bilmeyenler için kısaca biraz anlatalım. Black Mirror, her bölümün senaryosunun -çoğunlukla- farklı kalemlerden çıktığı ve yönetmen koltuğunda farklı insanların oturduğu distopik bir kurgu. Distopya deyince aklınıza uzak gelecek ya da bugünkü dünyadan keskin farklılıklar gelmesin. Black Mirror, belki de beş sene sonra görmemizin çok muhtemel olduğu şeyleri anlatıyor. Ancak bu değişiklikleri sadece teknolojiyle sınırlamak da yanlış olur. Çoğu bölümde teknolojik gelişmelerle birlikte ahlaki değerlere değiniyor olsa da, bazı bölümler tamamen ahlaki ikilemler üzerine kurulu oluyor.

(Diziyi zaten biliyorsanız ve üçüncü sezonla ilgili bilgi istiyorsanız, aşağıdaki bölümü doğrudan geçebilirsiniz)

Peki Nedir Bu Kadar Farklı Kılan?
Az önce de dediğim gibi, bu kadar farklı kılan şey, kurulan distopyanın günümüze çok yakın olması. Mesela oyunculukta (ve beraberinde pek çok alanda) arttırılmış gerçekliğin (augmented reality) ve sanal gerçekleğin (virtual reality) hızla geliştiği günümüzde, dizide göreceğiniz “ileri teknoloji” son derece mümkün ve gerçekçi duruyor. Kurguda “gerçeklik”ten ziyade “gerçekçilik” daha önemli diye düşünüyor olsam bile, bu dizinin “gerçekliği”nin günümüze bu kadar yakın olması, “gerçekçiliğini” de rahatsız edici, hatta bazen tahammül edilemez derecede arttırıyor.

Dizinin daha çok teknolojik gelişmelere odaklandığından bahsetmiştik. Bunların içinde beyne yapılan implantlarla birlikte göze takılan lens benzeri aparatlarla her şeyi kaydedebilme, ölen kişilerin yaşarken yaptığı şeylerden oluşturulan “sanal kişilikler” gibi olaylar, önceki iki sezonda gördüğümüz şeylerdi. İlk iki sezonun en vurucu “ahlak sorgulama” bölümleri ise; ilk sezonun ilk bölümü olan “The National Anthem” ve ikinci sezonun ikinci bölümü olan “White Bear” idi. Ki serinin hayranları genel olarak bu iki bölümün, dizinin en iyi bölümleri olduğu konusunda hemfikirdir.

Hala seyretmemiş olanlar için dizinin ilk bölümünden de biraz bahsedelim. İlk bölümümüz, İngiltere’de yaşanan dev bir skandalla bizi karşı karşıya getiriyor. Kraliyet ailesinin sevilen üyelerinden birisi olan Prenses Susannah kaçırılıyor ve karşılığında akla hayale gelmeyecek bir fidye talebi isteniyor: Başbakan Michael Callow, aynı anda tüm karasal ve uydu kanallarında canlı yayınlanacak bir şekilde, bir domuzla cinsel ilişkiye girmeli. Bu sırada yüzü net bir şekilde görülmeli, çekimi yapan kameralardan birisi sürekli açı değiştirerek bunun gerçekten de başbakan olduğunu kanıtlamalı, diğer kamera ise domuzun gerçek bir domuz olduğundan şüphe edilmemesini sağlamalı.
 

ihaveanidea

Bronz Üye
Katılım
Nisan 8, 2019
Mesajlar
2,891
Puanları
93
Tepkime puanı
1,993
Bu diziyi bir radyo programına konuk olarak kabul edilen bir dinleyicinin önerisiyle keşfetmiştim.

İlk duyduğumda tabii ki çok üzerinde durmadım, sonra bir gün aklıma geldi izleyeyim dedim. İyi hatırlıyorum ilk üç bölümünü izledim bir gece vakti, memnun kalmıştım.

Sonra popülariteye bindi, aldı yürüdü. Yolu açık olsun, sağlam dizidir.
 

Sux

Gümüş Üye
Katılım
Kasım 24, 2019
Mesajlar
5,519
Puanları
93
Tepkime puanı
4,211
Bazı bölümleri sarar, bazıları sıkar. İzlediğime pişman değilim ama çokta abarmamak gerek.
 

judith

Kayıtlı Üye
Katılım
Nisan 27, 2019
Mesajlar
654
Puanları
43
Tepkime puanı
280
Baslarda iyiydi de sonradan baydı ya.Good Omens`a başlıcam kitabı kadar iyidir diye umut ediyorum
 

Favela

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Katılım
Mart 24, 2019
Mesajlar
3,719
Puanları
93
Tepkime puanı
5,812
Good Omens son zamanlarda izlediğim en iyi kara mizah yapımlarından biriydi @judith. Göndermeleriyle, tiye alışlarıyla gerçekten muazzam iş yapmışlar. Ama öyle "ben bunu izleyince aydınlandım, muhteşem şeyler kattı, hemen ateizm derneğine bağış yapmalıyım ehi ehi" minvalinde değil de; çerezlik olarak, keyifle izlenebilecek bir dizi. Hâla Amazon Prime'a üye değil misiniz yoksa? Evet evet sen.

Amazon Prime'ı şimdi aylık 1 $ a kullanmak için tıklayınız. Bana değil linke...

 
Üst