sohbet odaları

Beyaz Kelebekler Projesi

heyecanıyok

Mesaj Onayı Bekleyen
Katılım
24 Nisan 2019
Mesajlar
19
Puanları
1
Tepkime puanı
0
Beyaz Kelebekler Projesi




PROJENİN KONUSU:

“Beyaz Kelebekler Projesi” zihinsel engelliler için tasarlanmış bir istihdam projesidir. Proje, 40zihinsel engellinin projede öngörülen eğitimlerden geçirilerek başarılı olacak 20 engellinin Mc Donald’s Restoranlarında istihdamını kapsamaktadır.
PROJENİN AMACI:
Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz istihdam projelerinin sonucunda edindiğimiz tecrübeler; her engel grubu için özer tasarlanmış, kurgulanmış projelere ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarmıştır. Daha önceJob Coach projesinde elde edilen başarılar doğrultusunda da istihdamında en fazla zorluk yaşanan engel grubu olan zihinsel engelliler için Beyaz Kelebekler Projesi tasarlanarak kurgulanmıştır. Proje ile istihdamında büyük zorluklar yaşanan zihinsel engellilere, engel durumlarına uygun verilecek mesleki eğitimler sonunda istihdam fırsatı tanınması amaçlanmıştır.

Beyaz Kelebekler Projesi” ile,

  • Vasıf ve kriterleri uygun 40 zihinsel engellinin projede öngörülen eğitim programından
    geçirilmesi ve eğitim sonunda başarılı olacak 20’inin İstanbul’da bulunan Mc Donald’s Restoranlarında istihdamı,
  • Engellilerin verilen eğitimler neticesinde toplumsal entegrasyonunun sağlanması, mesleki tecrübe kazanmaları,
  • Eğitimde başarılı olan 20 zihinsel engellinin istihdam edilerek kendi kendine yeten bireyler olarak topluma kazandırılmaları,
  • İstihdam konusunda en dezavantajlı grup olan zihinsel engellilerin istihdam edilerek bu ön yargının ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.
PROJENİN SONUCU
BEYAZ KELEBEKLER PROJESİYIL2008SÜRE2,5 AYDEĞERLENDİRİLEN ENGELLİ SAYISI60EĞİTİM VERİLEN ENGELLİ SAYISI37İSTİHDAM EDİLEN ENGELLİ SAYISI23
Beyaz Kelebekler projesi kapsamında 37 engelli 8 hafta süreli mesleki ve kişisel gelişim eğitim programına tabi tutulmuştur. Projede istihdamı öngörülen engelli sayısı 20 olarak belirlenmişti. Eğitim sonunda yapılan sınavda bu sayı artmış, başarılı olan 23 engelli McDonald’s Restoranlarında istihdam edilmiştir. Öz®ümüzle Üretiyoruz Projesi çalışmalarıyla daha önceden istihdam edilen 43 zihinsel engelli ile birlikte McDonald’s restoranlarında çalışan zihinsel engelli sayısı 70’e çıkmıştır.
 

Volina

Altın üye
Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
9,207
Puanları
38
Tepkime puanı
3
gerçekten faydalı bir bilgi ablacım.. teşekkürler konu ismi değiştirilmiş ve sabit konu yapılmıştır..
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst