Barbar Savaşçıların Roma İmparatorluğu’nu Yenmek İçin Kullandığı 5 Silah

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,265
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,223
biliyordu.


2. Uzun kılıç​

barbar

İki ucu da keskin uzun kılıçlar Galyalıların ana silahlarından biriydi. Bu uzun kılıçlar, Romalıların kullandıklarından çok farklıydı. Romalılar kılıçlarını, düşmanı bıçaklamak için kullanıyordu. Galyalılar ise kılıçlarını bir balta gibi kullanıyordu. Bireysel ve gerilla savaşında ölümcül olan bu silahlar, kalabalık savaş meydanlarında çok kullanışlı değildi. Uzun kılıçlar, Galyalılar ve Roma Cumhuriyeti arasında yapılan birçok savaşta önemli bir rol oynadı. Öyle ki Galyalıların lideri Brennus, M.Ö. 4. yüzyılda İtalya’yı işgal ettiğinde Romalı askerlerin büyük bir kısmı bu kılıçlar sayesinde Allia Nehri’ne sürüldü.

3. Zincir yelek​

barbar

Barbar kabileleri, bazı zamanlarda düşmanlarını korkutmak için savaşa çırılçıplak giriyordu. Bu sırada üzerlerinde sadece zincir yelek ve ellerinde de bir kalkan oluyordu. Zincir yelek bir yandan askerlere esneklik sağlıyor diğer yandan askerleri keskin darbelerden koruyordu. Zincirli bir zırh yapmak son derece emek isteyen bir işti. Bu nedenle sıradan askerler yerine liderler ve aristokratlar tarafından giyiliyordu.


4. Kelt arabası​


M.Ö. 55 yılında İngiltere seferine çıkan Julius Caesar, Kelt kabilelerinin savaş arabalarıyla karşılaşan ilk Romalı general olmuştu. Bu arabaların tekerleklerinde demir çerçeveler vardı ve ahşaptan yapılmış platformu oldukça sağlamdı. İki atın çektiği bu arabalar, normal hayatta kullanılmıyordu. Savaşlarda askeri personeli taşımak, silahları nakletmek ve yaralıları güvenli bir yere bırakmak gibi amaçlara hizmet ediyordu. Julius Caesar bu arabalarla ilgili izlenimlerini şu şekilde aktarıyor: “Her yöne araba kullanıyorlar ve silahlarını bu arabadan fırlatıyorlar. Genellikle tekerleklerin gürültüsü ve atların hızı düşmanı korkutuyor ve safları kırıp geçiyorlar.”

5. Falcata​


Romalılar M.Ö. 218’de günümüz İspanya’sını işgal ettiğinde, Celtiberians olarak bilinen bir barbar kabilesiyle karşı karşıya geldiler. Bu savaşçılar hem gerilla dövüş yetenekleriyle hem de silah ustası olmalarıyla ünlüydü. En meşhur silahlarından biri, iki ucu keskin, kavisli ve çelikten yapılmış “falcata”ydı. Falcata uca doğru daha fazla ağırlaşıyordu. Bu nedenle askerlerin zırhına çok kolay zarar verebiliyordu.
 
Üst