Az Kişinin Bildiği 21 Efsane Dizi

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
20,887
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,089
Bazı diziler sırf popüler olduğu için fazla izlenme sayısına sahiptir. Bazıları ise birilerinin onları keşfetmesini bekler bir kenarda. Ancak açıp izlediğinizde “Yahu neden kimse bu diziden söz etmiyor” diye geçirirsiniz içinizden. Bugün çeşitli sebeplerden dolayı kıyıda köşede kalmış, az bilinen efsane diziler konusunu gündeme getirerek o kimsenin bilmediği denizlere açılacağız. Hazırsanız başlayalım. İşte az bilinen efsane diziler listesi!

1. Delhi Crime, IMDb: 8,5​

 Delhi Crime az bilinen efsane diziler listelist

Delhi Crime dizisi, 2012’de Hindistan Delhi’deki korkunç toplu tecavüz olayını masaya yatırıyor. Dizi, suçluları bulmaya ant içmiş polis memuru Varthika Chaturvedi’yi konu ediyor. Dizinin senaristi ve yönetmeni ise Richie Mehta. Mehta, senaryoyu Delhi polislerinin dosya kayıtlarından hareketle yazmış. 2019’da yayın hayatına başlayan diziyi Netflix’ten seyredebilirsiniz.


2. Broadchurch, IMDb: 8,4​

Broadchurch az bilinen efsane diziler listelist

11 yaşındaki bir erkek çocuğunun ölümünü merceğine alan dizi, mahkeme süreci ve Sandbrook davasını ele alıyor. Dedektif ve suç dizisi izlemek isteyenler için Broadchurch iyi bir seçenek olabilir. James Strong’un yönettiği dizi, aynı zamanda birçok dalda ödül almıştı. Diziyi Netflix’ten izleyebilirsiniz.

3. Preacher, IMDb: 8,0​

az bilinen efsane diziler listelist Preacher

Az bilinen diziler arasında fantastik şeyler arayanlar için Preacher ideal olabilir. Evan Goldberg ve Seth Rogen‘ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu dizi, aslında Preacher çizgi romanı serisinin bir uyarlaması.

Eskiden karanlık işler yapan Jesse, vaizlik için kilisede görev yapmaya başlar. Ancak daha sonra neredeyse Tanrı kadar güçlü olan “Genesis” isminde bir varlıkla birleşir. Ancak Jesse, geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.


4. Timeless, IMDb: 7,7​

Timeless

Macera, bilim kurgu, tarihi olaylar ve zamanda yolculuk gibi konularda dizi izlemeyi sevenler Timeless’a mutlaka şans vermeli. Dizide bir şirket başarılı bir zaman makinesi icat ediyor ancak Garcia Flynn adındaki biri bu makineyi çalınca insanlık tehlikeye giriyor. Ardından bir tarih profesörü, bir asker ve bir bilim insanından oluşan ekip, Garcia Flynn’in peşine düşüyor. Bu esnada ekip, zamanda yolculuk yapıyor.

5. Skam, IMDb: 8,6​

Skam az bilinen efsane diziler listelist

Norveç yapımı Skam dizisi, Hartvig Nissens Okulu‘nda okuyan öğrencilerin kendini bulma, aşk ve cinsellik öyküsünü ele alıyor. Ayrıca farklı ülkelerde uyarlaması yapılan dizi, her sezon farklı bir karaktere odaklanmış. Biraz dram biraz da gençlik hikayesi izlemek isteyenler için Skam iyi bir seçenek olacak


6. Lovesick, IMDb: 8,1​

Lovesick az bilinen efsane diziler listelist

Biraz da komedi türünden güzel örnekler verelim. Lovesick, aslında bir durum komedisi yani sitcom dizisi. Dizide Dylan adlı genç karakter, cinsel yolla kaptığı bir hastalıktan muzdarip ve bunun başına nasıl geldiğini bilmeye çalışıyor. Doktoru ile iş birliği kuran Dylan, hastalığının kaynağını öğrenmek için farklı bir yola başvuruyor.

7. Legit, IMDb: 8,2​

Legit

Hazır durum komedisinden söz etmişken bir örnek daha verelim. Dizide Jim, değişim programı ile evine gittiği Steven‘ın engelli kardeşine yardım ediyor. Böylece normalde tembel ve sorumluluk almayı sevmeyen Jim, insanlara iyilik yapmaya başlıyor. Ancak bu esnada onun sıradışı hikayesine ve kendi yöntemlerine tanıklık ediyoruz

2013 yapımı Legit dizisi, toplamda 2 sezon sürüyor.


8. The Marvelous Mrs. Maisel, IMDb: 8,7​


Hem komedi hem de dram bir arada olsun diyorsanız The Marvelous Mrs. Maisel tam sizlik. Dizi hem Yahudiliğin getirdiği katı tutumları ve hem de toplumun kadına biçtiği rollere bürünmenin zorluklarını özgün bir dille anlatıyor.

Dizide her şeyde mükemmel olan Maisel‘ın ev hanımlığından stand-upçılığa uzanan öyküsünü izliyoruz. 1960’lı yılların New York’unda geçen dizi, sadece güldürmüyor; ayrıca izleyicisini pek çok konu hakkında düşünmeye sevk ediyor.

9. Patriot, IMDb: 8,3​

az bilinen efsane diziler listelist patriot

Patriot, kara komedi hayranları için harika bir öneri. Amazon Prime Video’da yayımlanan dizi, ABD’li bir istihbarat subayı olan John Tavner‘ın gizli bir ajan olarak Orta Batı’daki bir bölgeye gitmesini anlatıyor. John Tavner, buraya İran’dan gelecek nükleer saldırıyı önlemek amacıyla gidiyor.

Gerek görüntü yönetmenliği gerek zekice kurgusu ile Patriot, herkesin bilmediği ancak efsane bir dizi


10. Undone, IMDb: 8,2​


Biraz da animasyon dizilerden söz edelim. Amazon Prime Video’nun orijinal yapımlarından biri olan Undone, trafik kazası geçiren bir kadının kazadan sonra kendisi ile ilgili ilginç bir şey keşfetmesini anlatıyor. Dizide Alma adlı bir kadın, kazadan sonra zaman ile farklı bir ilişkisi olduğunu anlıyor.

Komedi- dram türündeki dizi, ayrıca Amazon’un rotoskop yöntemiyle çekilen ilk dizisi olmasıyla dikkat çekiyor. Dizinin şimdilik ilk sezonu yayımlandı. Ayrıca 2. sezonu için onay alındı. Fakat 2. sezon henüz yayımlanmadı.


11. Succession, IMDb: 8,6​

Succession

Aile tragedyası niteliğindeki bu dizi ise hiciv kokuyor. HB0 yapımı Succession dizisi, medya patronu Logan Roy’un ailesinde yaşadığı çekişmeleri, anlaşmazlıkları ele alıyor. Dizide olaylar, 80 yaşındaki Roy’un ailesini rahatsız edecek bir karar almasıyla akıyor. Pek çok dalda ödül alan dizinin yaratıcısı ise Jesse Armstrong.

12. Justified, IMDb: 8,6​

justified az bilinen efsane diziler listelist

Modern western suç dizisi niteliğindeki Justified, senarist Elmore Leonard‘ın Raylan Givens karakterinin hikayelerine dayanıyor. Uzun soluklu dizide Amerikan federal polis şefi Raylan Givens, kendisini korumak için bir suçluyu öldürünce tepki toplar. Hakkında soruşturma açılan Rylan, kırsal bir yerde göreve başlar ve burada suçluları eski yöntemlerle yakalar. Böylece Rylan ün kazanır.

13. Travelers, IMDb: 8,1​

Travelers az bilinen efsane diziler listelist

Post-apokaliptik yani kıyamet sonrasını anlatan dizide olaylar, günümüzden yüzlerce yıl sonrasında geçiyor. Bu evrende “Travelers” isimli bir grup geçmişe giderek kıyamete yol açan olayları değiştirmek isterler. Ancak bu kişiler geçmişe bedenleriyle değil bilinçleriyle gidiyor ve kendi bilinçlerini ölü bedenlere aktarıyorlar. Bilim kurgu tadındaki bu gizemli dizinin 3 sezonu var. Diziyi Netflix’ten izleyebilirsiniz

14. Strike Back, IMDb: 8,2​

Strike Back az bilinen efsane diziler listelist

Bu dizi aslında 10 yıldır yayımlanıyor ve izleyenler tarafından takdir görüyor fakat ne yazık ki kıyıda köşede kalmış. Hazır az bilinen efsane diziler konusunu gündeme getirmişken Strike Back’ten de bahsedelim dedik.

Aksiyon ve gerilim sevenlerin severek izleyeceği dizide İngiltere’nin Irak’a düzenlediği operasyon başarısız olur. Bu operasyonda görev alan John Porter haksız yere görevden atılır ve 7 yıl sonra onu güvenlik görevlisi olarak görürüz. Fakat John Porter için görev bitmeyecektir. Zira Porter eskiden orduda birlikte çalıştığı arkadaşı Hugh Collinson’ın yürüttüğü bir MI6 birimi ile çalışmaya başlar. Böylece izleyiciyi de aksiyon ve heyecan dolu sahneler bekleyecektir ⚡

15. Banshee, IMDb: 8,4​

az bilinen efsane diziler listelist banshee

Aksiyon sevenlere önerebileceğimiz bir başka az bilinen efsane dizi ise Banshee. 4 sezonluk dizi, Cinemax‘ın orijinal içerikleri arasında yer alıyor.

15 yıl sonra hapisten çıkan ve sevgilisini bulmak için Banshee kasabasına giden Lucas Hood’u zorlu günler beklemektedir. Çünkü Banshee kasabası belalı bir yerdir. Dolayısıyla Hood da kendisini korumak için polis şefiymiş gibi davranır. Hood, geçmişinde ilişkili olduğu kişilerle mücadele etmek zorunda kalacaktır.

16. Midnight Diner: Tokyo Stories, IMDb: 8,4​

az bilinen efsane diziler listelist Midnight Diner Tokyo Stories series

Biraz da yönümüzü Uzak Doğu’ya çevirelim. Japon dizisi Midnight Diner: Tokyo Stories, yiyecek ve aşçılık üzerine dizi izlemeyi sevenler için güzel bir öneri olabilir. Ödüllü manga “Shinya Shokudo“nın uyarlaması olan dizi, odağını gece yarısı hizmet veren bir restorana gelen insanların restoranın şefi ile arasında iletişime çeviriyor.

Böyle deyince dizi size basit gelmiş olabilir ancak; sessizlik arayan, huzursuz ve yalnız müşterilerin insanda meditasyon etkisi bırakan bir restoran şefi ile diyalogları bize hayatla ve Japon kültürü ile ilgili çok şey söylüyor

17. People Just Do Nothing, IMDb: 8,5​

People Just Do Nothing az bilinen efsane diziler listelist

İngiliz sitcom ve mokümanter (sahte belgesel) dizisi olan People Just Do Nothing, hayatta hiçbir başarısı olmayan MC’lerin hikayesini ele alıyor. Kurmaca belgesel tadındaki dizide söz konusu MC’lerimiz ayrıca korsan radyo tutkunları. Böylece tüm bunlar bir araya gelince seyirci için de bol bol eğlenceli sahne ortaya çıkıyor.

18. Atlanta, IMDb: 8,6​

atlanta az bilinen efsane diziler listelist

Hazır bir önceki dizi ile Rap piyasası ve müzikten söz etmişken benzer konuda bir öneri daha verelim. Atlanta dizisi, iki kuzenin ailelerinin daha rahat yaşamasını sağlamak için Atlanta’da Rapçi olmaya çalışmasını ele alıyor. Komedi-dram türündeki dizinin 2 sezonu var. Ödüllü dizinin yaratıcısı ise uzun soluklu dizi Community’nin oyuncularından Donald Glover.

19. The Expanse, IMDb: 8,5​


Amazon Prime’ın bir diğer güzel dizisi de The Expanse. 5 sezonluk bilim kurgu dizisi, 24. yüzyılda geçiyor. Dizi Mars ve Dünya arasındaki çekişmeleri konu ediyor. Ancak dizide cinayet de var, öte yandan bir dedektifin verdiği mücadele de var… Dolayısıyla The Expanse’in gizemli bir bilim kurgu dizisi olduğunu söyleyebiliriz.

20. Kipo and the Age of Wonderbeasts, IMDb: 8,4​


Kipo and the Age of Wonderbeasts ise yine kıyamet sonrası bir evrende geçiyor. Bu evrende Kipo isimli bir kız, evine geri dönmek için mutant hayvanlarla dolu bir dünyada engelleri aşmaya çalışıyor. Böylece izleyici de bol macera bekliyor. Bu 3 sezonluk animasyon dizisini Netflix üzerinden seyredebilirsiniz.

21. The Americans, IMDb: 8,4​


Casusluk ve dönem dizisi izlemeyi sevenler için The Americans güzel bir seçenek olabilir. Altın Küre ödüllü dizi, Soğuk Savaş Dönemi ABD’sinde geçiyor. Dizide anlaşmalı evlilikleri olan Rus bir çift, dışarıya kendilerini sıradan bir çift gibi gösteriyor ancak onlar aslında bir KGB ajanı! Ancak ikili arasındaki ilişki zamanla daha gerçekçi bir hale gelmeye başlıyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Aze

Sux

Gümüş Üye
Katılım
Kasım 24, 2019
Mesajlar
5,519
Puanları
93
Tepkime puanı
4,211
aralarından sadece banshee dizisini izledim şahaneydi.
banshee saga çıktı sonra ama tutmadı.
 

Aze

Emektar Üye
Katılım
Ekim 10, 2018
Mesajlar
6,835
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
8,026
Travelers dizisini netflixte listeme eklemiştim ama henüz izleyemedim, bugün yarın izlemeye başlayayım ufaktan madem. Kötü çıkarsa buyucuyu bu konuda topa tutacağım...
 
Üst