ASP Programlama Dilinin Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

ReyyAn

Kayıtlı Üye
Katılım
Mart 24, 2019
Mesajlar
199
Puanları
28
Tepkime puanı
44
Web siteleri genellikle HTML, XHTML (Extensible HTML) kodlarıyla oluşturulmaktadırlar ancak internet kullanıcısı etkileşimli web siteleri oluşturulmak istendiğinde bu basit kodlama dilleri yeterli gelmezler ve başlı başına birer programlama dili olarak kullanılamazlar.

Böyle olunca ASP, PHP, ASP.NET gibi daha gelişmiş programlama dilleri imdadımıza yetişirler. Windows tabanlı serverlerde genellikle ASP programlama dili, Linux, Unix tabanlı serverlerde PHP programlama dili kullanılmaktadır.

Ziyaretçi defteri, form mail uygulaması, forum uygulamaları, e-ticaret uygulamaları, mailing list uygulamaları gibi uygulamaların yapılabilmesi bu programlama dilleri vasıtasıyla mümkün olduğundan gerektiğinde bu diller ile yazılım yapılmaktadır. Yazılım aynı zamanda içerisinde HTML ya da XHTML de bulundurmaktadır.


ASP ve Google SEO İlişkisi
SEO yani search engine optimization Türkçe' siyle arama motoru optimizasyonu XHTML tabanlı ve uzantılı sayfaları daha çok sevmektedir. Bunun sebepleri;

1) ASP ile otomatik web sayfaları oluşturulabilmektedir; Google web sitelerinin insan elinden çıkmasını ister, otomatik olarak oluşturulan web siteleri çöplük siteler olarak nitelendirilirler ve çeşitli web sitelerinden alıntı yaparak sayfalarını oluşturabilirler. Sonuç olarak yararsız ve değersiz bir içerik sahibi olabilirler. Bu nedenledir ki arama motorları bu ihtimalin varlığını düşünerek önceliği HTML, XHTML tabanlı sitelere vermektedirler.

2) Özel karakterler içeren ASP sayfaları Google tarafından takip edilemeyebilirler; İçerisinde "&, ?" gibi özel karakterler içeren ASP sayfalarını Google takip edemeyebilir, bu da ASP kullanımıyla ilgili bir diğer dezavantajdır.

Sonuç olarak Google ve diğer arama motorları ASP' yi indekslemez diyemeyiz ancak arama sonuçlarında HTML, XHTML tabanlı web sitelerinin ilk sayfalarda görüntülendiği de açıktır. Siz mümkün ise ilk sayfada ya da en üstte çıkmak için XHTML sayfaları tercih ediniz.


alıntı
 
Üst