Amazon Prime Video İçerik Önerileri

glu

Özel Üye
Amazon Prime'ın resmi olarak Türkiye girmesinden sonra Orta Doğu'da kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı. Ben de uzun süredir Amazon Prime Video kullanan birisi olarak bu konuyu açma görevini üstlenmiş bulundum. Amazon'ın fiyat politikası Türkiye'de kendisine büyük bir kitle yaratacağını düşünüyorum. 8 TL'ye alınan Amazon Prime hizmetinin içerisinde video, hızlı kargo, indirimli ürün, oyun ve yayıncı desteği gibi hizmetler bulunuyor ki bu kadar hizmeti 1 dolara alabilmek gerçekten müthiş. Sadece hızlı kargo için bile tercih edilebilir. Neyse günlük Amazon övgümü tamamladıktan sonra asıl meseleye geleyim. Malumunuz OTT pazarı her geçen gün büyüyor ve büyük devlerin bir kısmı Türkiye'ye de giriş yapmaya başladı. Amazon Prime Video servisi de bu devlerden bir tanesi ve hedefi uzun vadede Neftlix'i tahtından etmek ki edecek gibi de duruyor. Bu başlık altında daha önce Amazon Prime Video kullanmamış veya kullanmaya başlayıp da ne izlesem diye düşünenler için bir içerik paylaşımı yapmak istiyorum tabii katılmak isteyen varsa lütfen desteğini esirgemesin. İçerikler hakkında derinlemesine bilgi vermek gibi bir niyetim yok onu baştan söyleyeyim.

Öncelikle ustalara saygı kuşağı ile başlayayım.

The Office
Seinfeld
Battlestar Galactica
The X-files yüksek çözünürlüklü olarak yüklenmiş vaziyette ve zaten bunlar herkesin bildiği kült diziler. Tabii izlemeyen varsa X-files'ı şiddetle tavsiye ederim.

Beni esas ilgilendiren kısmı Amazon Original kısmı ki bu konuda Netflix'in fersah fersah önünde olduklarını söyleyebilirim.

Bu kısımda ilk tavsiyem The Expanse. Son yıllarda en sevdiğim sci-fi yapımlardan birisi oldu. Oyunculuk kısmen sırıtsa da senaryo diziyi zevkle izlenir kılıyor. Şans vermenizi tavsiye ederim.
Burada ikinci tavsiyem en sevdiğim dizilerden The Wire esintisi sunan Bosch. Son yılların kaliteli polisiyelerinden bir tanesi. The Wire sevenlerin şöyle bir bakayım neymiş deyip başından kalkamayacakları bir dizi olacaktır diye düşünüyorum.
Türk izleyicilere ne kadar hitap eder bilmem ama ağır temposu ve tablovari sahneleriyle tam bir görsel şölen olan sci-fi/drama Tales From the Loop bu listede olmayı hak ediyor gibi.
İkinci sezonundan sonra burada olsa mı olmasa mı diye kararsız kaldığım The Terror'ı yine de bu listeye aldım. Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş bir dizi. İlk sezonuyla alakalı bir belgesel de var Youtube'da. Hikayeyi merak edenler için şöyle bir wiki sayfası bırakayım. Bu arada Amazon Original değil AMC dizisidir kendisi.

Spor belgeselleri sevenler için All or Nothing serilerini tavsiye ederim. Çok çok kaliteli işler var.

Son olarak Top Gear severler için aynı ekibin Amazon için çektikleri The Grand Tour. Bir Top Gear olmamakla birlikte yine kaliteli yapımlardan birisi.

Majik

Bronz Üye
Öncelikle bu kıymetli ön bilgilendirme için teşekkür ederim sayın glu,

Bir Optimus Prime olmasa da kendini Autobotslardan belleyen Jeff Bezos'un, Ted Sarandos'u Deception belleyerek açtığı savaşta üye olup olmamak konusunda muallakta kalmıştım. Türkiye pazarına inanılmaz bir lokalizasyon yaparak girdiler ve kaçınılmaz olarakta ott pazarında netflix için büyük bir darbe vurdular. Bir de ek olarak twitch.tv üzerinde inanılmaz bir ivme yakaladı. Haliyle yayıncıları için güzel bir kaynak oldu. Battlestar Galactica'yı ağzının suyu gözünün yaşı aka aka izleyen birisi olarak, yüksek kalitede tekrar yüklenme olayını okuduğum andan itibaren almaya karar verdim ki kendisi benim nazarımda gelmiş geçmiş en iyi sci-fi dizisidir. Sci-fi seviyorum diyenlerin ke-sin-lik-le izlemelerini tavsiye ederim.Tavsiyelerini dikkate alarak sci-fi ağırlıklı dizilere düşelim öyleyse..

Hayırlara vesile olsun Amazon. Hayırlara, vesile, olsun.

Sirius

Altın üye
Murat övünç primecılar diyee bağırsın bakalım bi

• Haha
Tepkiler: glu

Shinigami

Özel Üye
The Office dizisindeki mizah anlayisini hic sevmesem de diger onerilen dizilerden cogunu izledim.
Suits dizisi de citir cerez olsa bile, guzel dizilerden benim icin.
Westworld'u izleyebiliyordum onceden, hala daha bu dizi bunyelerinde var mi emin olamadim.

Sux

Gümüş Üye
bilgilendirme için teşekkürler.
apple tv ve amazon türkiyeye girmek için geç kaldılar, gerçi apple tv zaten yeni peydah oldu.

behçet Ç. yeni bölümleri bile başkalarının blutv hesabından izlendi, sanmıyorum ki 1900 model diziler için insanlarda ihtiras doğsun.
amazon original's dizilerini de bizim millet evinde izlemez, ancak tekil içerik bazlı özel ilgi duyanlar üyelik alıp izler.

kısa bir süre sonra şöyle deriz; bir amazon geldi geçti, sevdiğimiz güzel bir kardeşimizdi.

dipçe : kargo hizmeti muhteşem.

ArifÇ.

Yönetici
Board Admin
Yakında Acun buraların tozunu alacak. :/

Favela

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış

Muazzam kara mizah, harika bir tiye alış. Yaradılış ve sonun hikayesi. Bazı sahnelerde gözümden yaş gelene kadar güldüm. Örneğin;

Favela

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış

Sevgili kadın dostum @Majik in önerisiyle başlayıp bir çırpıda bitirdiğim bir seriydi. Konudan ve oyunculuktan öte benim için öne çıkan şey ise çekim teknikleri ve sahne planlarıydı. Her bir sekansı tablo niteliğinde olan bu diziyi sırf bunun için bile izlenilebilir kılıyor açıkçası. Bu şekilde söyleyince dizi bok gibi, görüntü yönetmeni hatırına izleyelim algısı yaratmayalım tabi. Bazı bölümleri gerçekten muhteşem ötesiydi -birazcık black mirror tadı geliyor- Distopik mi yoksa ütopik mi olduğuyla -bence- tartışılır.

Favela

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış

Sevgili @Oggy tavsiyesiyle başladım. Esasen hiç benim tarzım olmasa da; sırf süper kahramanların karanlık tarafını da gösterdiği için benden artı almayı başardı. (aman ne de önemli ya, yönetmen de ircforumlarını takip ediyor sanki abura goim) Çerezlik, vakit geçirmek için izlenilir.

Plesk

Altın üye
Listeye ''The Man in the High Castle'' ekleyin.
2.Dünya Savaşı'nı Almanların ve Japonların kazandığı, ABD'nin yarı yarıya paylaşıldığı, paralel evren senaryolu bir dizi. İzleyin, izlettirin.

IMDB puanı: 8,0

Oggy

Yönetici
Moderator
eveeeet....... amazon primeın nimetlerini ilik ilik emen biri olarak bu konunun açılmasına çok sevindim....... glu....... :emoji_relieved:

öncelikle fleabag ile başlamak istiyorum........ hayatımda izlediğim, iyi ki izlediğim, sürekli de izlemek istediğim mükemmelin ötesinde bir dizi...... özellikle dördüncü duvarı yıkarak dizide izleyen değil, diziyi yaşayan biri olarak hissettirmesiyle adeta bir şaheser....... yüzlerce bölümü olsun isterdim ama iki sezoncuk....... özellikle son bölümde yanınıza alabildiğiniz kadar peçete alın....... gözyaşlarınızı silmek için lazım olacak........ :emoji_head_bandage:

ardından dietland ile devam edelim....... aşırı kiloları başına yaşamı boyunca dert olmuş bir kadının toplum dayatması ideal kadın olma yolculuğunu konu alıyor....... sadece bunula da kalmıyor...... kadınların iş yaşamında karşılaştığı mobbingler, taciz ve tecavüzler....... sonu devam edecek gibi bitse de malesef amazondan ikinci sezon için onay alamamış...... keşke alsaymış.....

upload var...... zaman geçirmek izlenebilir, hoş bir bilim kurgu komedisi.......

truth seekers'a gelelim...... amazonun stranger thingsi...... tabii ki daha iyi...... :emoji_smirk:

utopia....... iki günde bitirdiğim bir yapım oldu...... bir grup çizgi roman hayranı gencin utopia isimli çizgi romandaki gizemleri çözmeye çalışması ve o gizemlere ister istemez dahil olmasını konu alıyor....... virüs ve hastalıklar üzerinden yürüdüğü için günümüze referans mı acaba diye düşündürmüyor değil...... kan, vahşet, işkence ve gizem arayanlar kesin izlesin.......

son olarak last one laughing'i önericem....... 10 meşhur komedyen altı saat süreyle bir odaya konuyor...... en son gülen 100 bin dolar kazanıyor........ çırıl çıplak soyunup plastik havuzun ortasında kafasından aşağı fanta dökenler mi ararsın....... komik olmanın her çeşidi var bu programda....... beni çok güldürdü......

sanki izliceniz de yazdık o kadar.......... :emoji_unamused:

kLara

Prenses Üye
eveeeet....... amazon primeın nimetlerini ilik ilik emen biri olarak bu konunun açılmasına çok sevindim....... glu....... :emoji_relieved:

öncelikle fleabag ile başlamak istiyorum........ hayatımda izlediğim, iyi ki izlediğim, sürekli de izlemek istediğim mükemmelin ötesinde bir dizi...... özellikle dördüncü duvarı yıkarak dizide izleyen değil, diziyi yaşayan biri olarak hissettirmesiyle adeta bir şaheser....... yüzlerce bölümü olsun isterdim ama iki sezoncuk....... özellikle son bölümde yanınıza alabildiğiniz kadar peçete alın....... gözyaşlarınızı silmek için lazım olacak........ :emoji_head_bandage:

ardından dietland ile devam edelim....... aşırı kiloları başına yaşamı boyunca dert olmuş bir kadının toplum dayatması ideal kadın olma yolculuğunu konu alıyor....... sadece bunula da kalmıyor...... kadınların iş yaşamında karşılaştığı mobbingler, taciz ve tecavüzler....... sonu devam edecek gibi bitse de malesef amazondan ikinci sezon için onay alamamış...... keşke alsaymış.....

upload var...... zaman geçirmek izlenebilir, hoş bir bilim kurgu komedisi.......

truth seekers'a gelelim...... amazonun stranger thingsi...... tabii ki daha iyi...... :emoji_smirk:

utopia....... iki günde bitirdiğim bir yapım oldu...... bir grup çizgi roman hayranı gencin utopia isimli çizgi romandaki gizemleri çözmeye çalışması ve o gizemlere ister istemez dahil olmasını konu alıyor....... virüs ve hastalıklar üzerinden yürüdüğü için günümüze referans mı acaba diye düşündürmüyor değil...... kan, vahşet, işkence ve gizem arayanlar kesin izlesin.......

son olarak last one laughing'i önericem....... 10 meşhur komedyen altı saat süreyle bir odaya konuyor...... en son gülen 100 bin dolar kazanıyor........ çırıl çıplak soyunup plastik havuzun ortasında kafasından aşağı fanta dökenler mi ararsın....... komik olmanın her çeşidi var bu programda....... beni çok güldürdü......

sanki izliceniz de yazdık o kadar.......... :emoji_unamused:
Ben etkilendim birkaç yorumundan ve bugün başlıyorum izlemeye önceliğim fleabag ile başlamak olacak sanırım tşk ederim Ogiş:emoji_hugging:

glu

Özel Üye
A1W8vzc83dL._RI_.jpg

Amazon Original yapımlardan bir tanesi. Dizinin alamet-i farikası Doğu ve Batı Almanya arasında ajanlık yapan Martin üzerinden döneme dair geniş bir bakış açısı sunması. İnce detayları olmasından ötürü çok sevdiğim bir dizi oldu kendisi. Müziklerine de ayrı bir kalp bırakayım. 3 sezon olarak karşımıza çıkan bu dizinin ilk sezonu 83, ikinci sezonu 86 ve üçüncü sezonu da 89 şeklinde tarihlendirilmiş. İlk sezonu bence diğer sezonlardan bir iki adım önde ama genel olarak sıkmadan izlenebilecek bir dizi olduğunu düşünüyorum. 7.5/10

Oggy

Yönetici
Moderator
gerçekten verimsiz birkaç ay geçirdik prime videoda..... yazın içeriğe boğulurum diyordum ama tık yok..... bi solos'u izledim, ona da tüm popüler oyuncuları doldurup orta halli bi şey çıkarmışlar..... invincible güzeldi bu arada..... lol'ün yeni sezonlarının türkçe altyazıları hala eklenmedi..... september mornings'in hikayesi dikkat çekici ama trans hikayesi diye türkiyede ambargo yemiş sanırım..... nine perfect strangers'ta birinci bölümü özledim hoşuma gitti..... ütopya'nın yeni sezonu gelse de onu izlesem diziyi unuttum ya.....

• Beğen

Oggy

Yönetici
Moderator
glu bunu izledin mi..... içimdeki ergen dizisi boşluğunu doldurdu..... çok çok beğendim..... fleabagten sonra izlediğim en iyi dizi galiba..... dönem dizisi olduğu için olabilir belki, günümüzde geçse kesinlikle izlemezdim..... nolur devam etsin..... :emoji_point_right::emoji_point_left:

5192429.jpg

• Beğen

glu

Özel Üye
Mixte'ye hiç denk gelmedim. Şu sıralar Marmaray'da izleyecek bir dizi arıyorum biraz uzunmuş ama bunu da aday adayları listesine ekliyorum.

Her gün umutsuzca açıp Invincible'ın yeni sezon gelmiş mi diye bakıyorum... ama gelmiyor. İpin ucunu kaçırmamak kaydıyla çizgi romanını da ara ara okuyorum. Müthiş bir yapım olmuş.

Prime'da önümüzdeki günlerde izlemek üzere bir liste yaptım. Övgü dolu yapımlar ve epey underrated kalmış işler var.

The Looming Tower
Lodge 49
James May: Our Man in Japan