98. Haftanın Tartışma Konusu: AYM tarafından verilen "Zorunlu din dersi için hak ihlali” kararı hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Lefty

Yönetici
Co Admin
Anayasa Mahkemesi, zorunlu din dersine katılmak istemeyen öğrencinin talebini haklı buldu ve tazminat ödenmesine hükmetti. Okullarda zorunlu din dersi uygulamasını doğru buluyor musunuz ve AYM tarafından verilen bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?​

Karar hakkında detaylı bilgi:

AYM’den zorunlu din dersi için “hak ihlali” kararı
AYM bir velinin, din dersinden muafiyet imkanı olmaması nedeniyle yaptığı başvuruda ‘eğitim-öğretimde dini ve felsefi inançlarına saygı gösterilmesini isteme hakkı’nın ihlal edildiğine karar verdi. Anayasa Mahkemesi (AYM) bir velinin, çocuğunun din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmasına ilişkin 2014 yılında okula yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından başlattığı hukuk mücadelesinde kararını verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre AYM, velinin ‘eğitim ve öğretimde dini ve felsefe inançlarına saygı gösterilmesini isteme hakkının ihlal edildiğine’ ve ‘yargılamanın uzun sürmesi nedeniyle de makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine’ dair başvuruyu görüştü. Yüksek Mahkeme, ebeveynin “eğitim ve öğretimde dini ve felsefi inançlarına saygı gösterilmesini isteme hakkının ihlal edildiğine” oy çokluğuyla karar verdi. Başvurucuya 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.
-Alıntı-​

melnur

Yazar
Laik olduğunu iddia eden bir devlette mecburi din dersleri verilmesi zaten kendidiyle çelişkili bir durum.
Karar doğru ve mecburi din dersleri derhal kaldırılmalı.

Lefty

Yönetici
Co Admin
Laik olduğunu iddia eden bir devlette mecburi din dersleri verilmesi zaten kendidiyle çelişkili bir durum.
Karar doğru ve mecburi din dersleri derhal kaldırılmalı.
Uzun soluklu bir süreç olmuş ancak sonuç sevindirici.
Kendi adıma da dini eğitim verilecekse aile içinde verilmesini daha doğru buluyorum.

melnur

Yazar
Uzun soluklu bir süreç olmuş ancak sonuç sevindirici.
Kendi adıma da dini eğitim verilecekse aile içinde verilmesini daha doğru buluyorum.
Ben verilecekse devlet kontrolünde olması taraftarıyım ama asla zorunlu ve tek tip olmamalı. Örneğin Aleviler kendi din eğitimlerini de sunabilmeli.

Lefty

Yönetici
Co Admin
Ben verilecekse devlet kontrolünde olması taraftarıyım ama asla zorunlu ve tek tip olmamalı. Örneğin Aleviler kendi din eğitimlerini de sunabilmeli.
Devlet kontrolünde olması durumunda da ne yazık ki tarikat mensuplarının okullara sızmasına engel olunamıyor. Örneğin bir dönem Hizbullahçılar çoğu okulda din öğretmeni olarak görev alıyordu hatta bu isimlerden birisi de Hizbullah lideri olarak yakalanıp hapis yatan Hacı İnan'dı.

Aile içi eğitim ise kontrollü olması adına daha sağlıklı olacaktır.

Seçmeli ders olarak seçenek sunulması mantıklı olabilir ancak dediğim gibi doğru bilgi aktarımı konusunda kontrol mekanizmasını nasıl kuracaklar? Tarikatların yönlendirmesine nasıl engel olabilirler? Yıllardır olamadılar maalesef...

Lefty

Yönetici
Co Admin
AYM kararının en güzel tarafı, insanların yaşam tarzına müdahale etme hakkı bulunulmadığının teyidi olmuş oldu ayrıca inançsız ya da başka din mensubu kesimin bazı çevrelerce aşağılanmasına da engel olacağı kanaatindeyim.

aloneboy1903

Gümüş Üye
Her yanımız imam hatip kaynıyorken... velhasıl bize din dersinden çok dün dersi lazım.

Xasthur

Platin Üye
Sen de seçmeli olması taraftarısın bu durumda değil mi?
Kendi adıma konuşuyorum. Seçime göre öğreticez sana dediklerinde "Niye hangisinin doğru olduğuna benim karar vermem yerine biri en kullanışlı dini bana doğru diye öğretmeye çalışıyor" demiştim. Bana göre tüm dinler şeklinde de öğretilebilir ama bu din doğrudur diye öğretilmemeli. Her din ile ilgili tarihi bilgiler vb şeyler öğretilebilir bilgiden zarar gelmez. Benim derdim doğru olduğu dayatılması namaza oruca zorlanılması. Tabi bu söylediğim imkansız cunku cok uç bir istek sanırım.

Lefty

Yönetici
Co Admin
Kendi adıma konuşuyorum. Seçime göre öğreticez sana dediklerinde "Niye hangisinin doğru olduğuna benim karar vermem yerine biri en kullanışlı dini bana doğru diye öğretmeye çalışıyor" demiştim. Bana göre tüm dinler şeklinde de öğretilebilir ama bu din doğrudur diye öğretilmemeli. Her din ile ilgili tarihi bilgiler vb şeyler öğretilebilir bilgiden zarar gelmez. Benim derdim doğru olduğu dayatılması namaza oruca zorlanılması. Tabi bu söylediğim imkansız cunku cok uç bir istek sanırım.
Müslüman ülkelerde, son gelen din İslam olduğu için başka bir dinin doğruluğu kabul edilmez ve bu sebeple de öğretmeyi de gerekli bulmazlar ayrıca diğer dinler değiştirilmiştir düşüncesi hakimdir.

Sonuç olarak; din dersinden muaf kalma kararı bile oldukça radikal bir karar ancak seçmeli din dersine sıcak bakacaklarını, yukarıda saydığım sebepler nedeni ile sanmıyorum.

Lefty

Yönetici
Co Admin
Akit yine şaşırtmamış...

Karar, din düşmanlığı yapmak anlamına gelmiyor ve inanç özgürlüğüne vurgu yapıyor.

Lefty

Yönetici
Co Admin
@aloneboy1903

Niye güldüğünü tahmin edebiliyorum.:)
Sosyoloji kitaplarından Marx ve biyoloji müfredatından da Evrim Teorisi çıkartılmış durumdayken, taraflı bakış açısını aşmak çok zor olacaktır.

Bu karar ise insanların, inanç ve düşünce özgürlüğü konusunda haklarına önemli bir vurgu niteliği taşıyor.

aloneboy1903

Gümüş Üye
@aloneboy1903

Niye güldüğünü tahmin edebiliyorum.:)
Sosyoloji kitaplarından Marx ve biyoloji müfredatından da Evrim Teorisi çıkartılmış durumdayken, taraflı bakış açısını aşmak çok zor olacaktır.

Bu karar ise insanların, inanç ve düşünce özgürlüğü konusunda haklarına önemli bir vurgu niteliği taşıyor.

Yok be, ne Darwin ne Marx aklıma geldi.
Tarikatlar fln yazmışsın, gülesim geldi sadece.

crimethink

Kayıtlı Üye
Aile içinde öğrenemediğim birçok şeyi din dersinde öğrenmiştim, belki ailemizin bir eksikliği veya benim okulda öğrenme istediğimde bunda etkili olmuş olabilir ama sonuç olarak çok derin bilgiler olmasada temel bilgileri okulda din dersinde öğrenmiş biri olarak tüm müslümanım diyen insanların bunun kaldırılması normalmiş gibi bakmasına karşıyım.
Derslere isteyen katılır isteyen katılmaz seçeneği olabilir ama tamamen kaldırılması bana göre yanlış.

X

There is always hope.
Yönetici
Proje Sorumlusu
Dinin kendisi zorla ogretmeyi kabul etmiyor, bizimkiler dersi zorunlu yapiyor, harika.

Kafalar degisir, hersey degisir. Dogru ve yerinde bir karar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt