82. Haftanın Tartışma Konusu : Cemaatler-tarikatlar ne işe yarar? Olmalı mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

No Pasaran

Yönetici
Super Moderator
186373AF-3E6B-4AFF-B3E5-F0D64FB06084.jpeg

Ot gibi yaşamak istemeyip biraz gündemi takip edeyim diyen hemen hemen herkes için ızdırap dolu bir kaç günü daha geride bıraktık. Bu haftanın en çok tartışılan konulardan biri de tıp fakültesi öğrencisi bir gencin dinsel baskılara daha fazla dayanamayıp intihar yolunu seçmesi oldu. Bu intihar bir yandan cemaatlerin varlığının sorgulanmasını da ateşlemiş oldu.

Cemaat-tarikat yapılanmaları anayasal olarak suç olduğu için dernek-vakıf adı altında örgütlenmelerini sürdürüyorlar.

1980’lerden günümüze dek iktidar ve iktidar olmak isteyen partiler için oy deposu olarak görülen ve “düzenin devamlılığı” için işlevsel olan bu yapılanmalar devletin en önemli kurumlarını bile yönetti ve belki de yönetmeye devam ediyor. Cinsel istismar, tecavüz, bir kereden bir şey olmazlarla anılan tarikatlar özellikle AKP döneminde olağanüstü palazlanmış ve genelde yoksul emekçi çocuklarını kıskacına alıyor.

Çok uzatmadan haftanın tartışma konusunu soralım;

Cemaatler-tarikatlar olmalı mıdır? Meşru mudur? Ne işe yarar bunlar?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sirius

Altın üye
1 hafta boyunca bu yüzleri göreceğiz şimdi :/

Sezen

Ayın Üyesi
Ayin Üyesi
Benim kucuk teyzemde sonradan dönme carsafli girumcesi yuzunden onlara uydu. 3# kizida yatiliya yolluyor. Hic istemiyir gitmeyi. Bi kac kez teyze yollama zorla olacak is degil dedim ama cehennem olsun gitsin havasinda. Etrafdaki insanlarda akil yikiyabiliyor bunu gormus olduk

Sux

Gümüş Üye
yıl bilmem kaç, yaz tatilinde memleketteyim.
babamın amcası süleymancılar diye tabir edilen cemaat ya da tarikat yurdunun başkanı olduğu sıralar, ailemden hiç kimsenin haberi ve rızası olmadan kendi hür irademle kayıt olmaya gitmiştim.
aklımdan geçen ise bilgisizliğimden dolayı "etüt" kavramının iyi bir şey olduğu olmasıydı. çünkü benim okuduğum devlet okulunun pansiyonu vardı normal düzende eve gidip geliyorken ara sıra pansiyona misafir olup etüt'e kalırdım. kendi öğretmenlerimiz nöbetçi olur ek ders anlatırlardı.

neyse bu yurda kayıt olduğumu düşündüğüm gece haydi etüt var denilerek çağrıldık, henüz lise kayıt dönemi başlamamıştı bense bizi bildikleri sisteme göre önden hazırlayacaklar sanıyordum.
bir odaya girdik önce saflar sıklaştırıldı ardından namaz kılındı ve dua kısmına geçildi. ellerimizi serçe parmaklarımız üst üste gelecek şekilde konuşlandırarak dua etmeye başlayınca merak edip muzipçe sordum "gelen nasip aşağı boşalmasın diye mi böyle yapıyoruz" ama pek iplemediler.
vesselam namaz ve dua bazlı son derece verimli etüt'ümüz sona erip yatakhaneye geçince oradaki çocuklara hayırdır etüt'e diye gittik ama ders çalışmadık ne iş? gibisinden sordum.

onlar genel hatlarıyla sistemi özetlediler ben de sabah gidiyorum bir daha da gelmem dedim.
en önemli kısım burası çocuklar oradan gidebilecek olmama inanamadılar.
nasıl gidersin? buradan gidilmiyor ki aileni şey yaparlar vb. bir sürü endişe dolu sözler söylediler. akabinde hoca denilen şahıslardan çok korktuklarını da gördüm ama o konuda detay vermeyeceğim. gelişen olaya tepkisiz kalmayıp şahısa diklenmiştim.
istanbul'da yetişmiş bir çocuk olarak "nasıl gidemeyecek olabilirim" diye ben de buna şaşırmıştım. sabah oldu kahvaltıdan sonra ellerim belimde salına salına çıkış kapısına doğru yöneldim ve çıkıp gittim. o esnada çocuklar hayretle beni izliyorlardı.

tarikatlar istihbarat sağlamak ve iş gördürmek dışında bir işe yaramaz. gençliğimde belli amaçlar doğrultusunda bunlarla çok haşır neşir oldum ve toplum için tehlike arz ettiklerini düşünüyorum.
çocuğunuza sahip çıkın ya da vedalaşın.

Extraction

Emektar Üye
Bu tarikat cemaat adı ne olursa olsun başlarındakiler şeytanın yeryüzü şubesi gibi çalışmaktadırlar.

Ayrıca deccalden farklarıda yok.

İnsanların genelde cahillerin dini duygularını sömürerek kendileri için menfaat sağlamak, güç sağlamaktan başka bişey değil. Birde tabi devlete (demokrasi, laiklik, özgürlük) karşı cahilleri kandırma çabalarıda var.

Daha uzun uzun yazasım var ama ben kısaca yazayım, cahilliğe karşı savaş açmazsak bu mendebur zındıkların eline daha çok cahil insan düşer.

Cahil derken; bazıları saf, temiz inanan. Bunlar neyin ne olduğunu bilmediği için korktuklarından bu pis yapılara yaklaşanlar.
Birde aklı olmayıp fikri olan, saf olmayan ama her boka kanan tehlikeli insanlar var.

Cahil birinin dışarıdaki canlı bombadan bi farkı yoktur…

melnur

Yazar
@ibadeath gel buraya anlat Menzil neymiş, ne yapar, nasıl bir cemaat,....? Orada da baskı var mı, cennet vaat ediliyormu, iktidar ile ilişkisi varmı, topluma ne faydası var, eleştiriye açıkmı,.....?
Bu başlık senin uzmanlık alanına giriyor, aydınlat bizi canım.

melnur

Yazar
Benim işim olmaz pisliklerle.

ibadeath

Altın üye
@ibadeath gel buraya anlat Menzil neymiş, ne yapar, nasıl bir cemaat,....? Orada da baskı var mı, cennet vaat ediliyormu, iktidar ile ilişkisi varmı, topluma ne faydası var, eleştiriye açıkmı,.....?
Bu başlık senin uzmanlık alanına giriyor, aydınlat bizi canım.
Gidip kalabilirsin, hiçbir iş yapmadan,yatacak yer ve yemek veriyorlar gözlemle bakalım ne yapıyorlar niye bu kadar insan oraya gidiyor hikmeti ne

melnur

Yazar
Gidip kalabilirsin, hiçbir iş yapmadan,yatacak yer ve yemek veriyorlar gözlemle bakalım ne yapıyorlar niye bu kadar insan oraya gidiyor hikmeti ne
Ben gitmem kalsın. Bak yukarıda cemaatlara gidenler, ilişkisi olanlar anlatıyor cemaatların yedikleri naneyi. Almancada bir deyiş vardır "nicht die Quantität sondern Qualität zählt" yani çokluk, kalabalıklık değil kalite önemli olan. Yani o kadar çok insanin tarikatlara gitmesi orasının iyi olduğunu göstermez canım.
Sen anlat bize yeter.

ibadeath

Altın üye
Ben gitmem kalsın. Bak yukarıda cemaatlara gidenler, ilişkisi olanlar anlatıyor cemaatların yedikleri naneyi. Almancada bir deyiş vardır "nicht die Quantität sondern Qualität zählt" yani çokluk, kalabalıklık değil kalite önemli olan. Yani o kadar çok insanin tarikatlara gitmesi orasının iyi olduğunu göstermez canım.
Sen anlat bize yeter.
Önyargılı olduğun bir yeri sana anlatmam bir şey kazandırmaz bana, boşa vakit kaybı çalışıyorum uykum da geldi zaten sen anlat ben okurum niye bu saatte buradasın

melnur

Yazar
Pislik her yere bulaştı, berrak yeri bulmak sana düşüyor..
En iyisi hiç gitmemek o pisliklerin arasına. Türkiye bitti bu konuda, dört tarafın pislik dolu. Toplum yatkın pisliğe, alışmış bir kere zor bırakıyor. Bu devirde hala bu pisliklere güvenene daha da beter olsun diyorum.

Son düzenleme:

melnur

Yazar
Önyargılı olduğun bir yeri sana anlatmam bir şey kazandırmaz bana, boşa vakit kaybı çalışıyorum uykum da geldi zaten sen anlat ben okurum niye bu saatte buradasın
Sadece ben yokum burada canım benim, hadi arkadaşları aydınlat biraz olsun.
İyi uykular, yarın anlatırsın.

kLara

Prenses Üye
Türkiye de geçmişten bugüne kadar sırtından geçinen bir sistem olmuştur bu yapılaşma, bir cemaati bitirip başka tarikatları meşrulaştırmak beslemek buna çözüm değil maalesef. Bu yapılaşmanın yurtlarına gönderen aileler sadece maddi boyuttan veya yurt eksiliğinden değil “DİNİ ÖĞRETTİKLERİNİ ÇOCUKLARINI BU YÖNDE YETİŞTİRDİKLERİNİ” inanarak da gönderiyorlar.

Peki bu tarikat ve cemaatlerdeki çocuklar neler yaşıyor en yakın örnek Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara psikolojik baskı ve zorlama ile intihara sürüklenen bir genç oldu? yine yakın bir örnek Antalya da bir tarikat yurdunda kalan mühendislik öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul ‘un başını kesen aşçı ve DECCAL i öldürdüm demesi ? Erzurum da diyanete bağlı bir Hacı Bahattin Evgi yatılı yurdunda 7 çocuk istismara uğramıştı ? Muş ta bir kuran kursunda 12 yaşındaki Mehmet Yavuz isimli çocuk kemerle sınıf kapısına asılı halde bulunmuştu ? Konya da erkek müritlerine MERTEBENİZİ YÜKSELTİYORUM diyerek tecavüz eden sapık Faruki Tarikatı şeyhi Süleyman Işık geçenlerde konuşmuştuk hatırlayın ? bu olayların hepsi son 1 yılda gerçekleşen durumlar bu mu din ? bu mu ahlak ? bu mu insanlık ? bu mu Allah korkusu?

Geçiniz efendim DİN KİSVESİ altında her türlü rezilliği yapan yaşayan bu tür yapılaşmaların tamamen ülkeden temizlenmesi gerekmektedir. Çocuklara , gençlere uzanan her elin kırılması esas alınmalıdır. Umudumuz Gençlerde dediğimiz gelecekte bilgi , beceri , kabiliyet ve zekalarıyla bizi muasır medeniyetler seviyesine getirecek gençleri böyle mesnetsiz yerlerde harcanmasına müsaade etmek ve birçok dosyaya gizlilik kararı getirerek bişeyleri karartmaya çalışmak bu ülkeye ihanettir.

melnur

Yazar
Senin mahallenin büyük muhtarı, lideri Ahmet Hakan bugünkü köşesinde neler yazmış bir oku ve sonra bana ön yargılansın dersin. Senin muhtar 40 yıllık tecrübem ile yazıyorum diyor ve cemaatlarda yaşanan pisliklere işaret ediyor. Okumanı tavsiye ederim.
Iba sakın çocuklarını cemaatlara yollama, onların pis emelletine teslim etme o güzelim çocuklarını aydın, vijdani hür, insana değer veren, ilime değer veren,.... inancını kendisiyle Allah arasında sınırlı bırakan gençler olarak yetiştir.

Bak senin cemaatlardan birisi korona virusundan korunmak için muska yazıyormuş ve bunun fiyatı da kısa süreliğine 29,90TL ymiş. Bak gör bu pisliklerin gerçek amacı neymiş.

Son düzenleme:

X

Yönetici
Proje Sorumlusu
Olaya insan haklari ve demokrasi kulturu uzerinden baktigimizda bu adamin soylediklerinin tam olarak neresi yanlis?

Sen bir örgütlesmeyi illegal ilan ederek bitirebilecek guce sahip olsan bu topraklarda PKK’nin kirk kere kokunun kazinmasi lazimdi simdiye kadar.

Denetlensin, duzenlensin ilgili yasalar ciksin kimsenin oy deposu haline gelmesin, devlette ozel kadrolar acilmasin bunlara eyvallah. Anadolu da bu isin Yuzlerce yillik kulturu var bunu yok saymak gercekci bir çözüm degil, milyonlarca insan tarafindan destekleniyor bunlar dostum.

Keske realite bazi seyleri YAP demek kadar kolay olsaydi. Zamaninda Ataturk tekkeleri kapatti, bi dunyada adam asti, bitecek olsaydi bu is o zaman biterdi.

Osmanli kendi topraklarinda Alevilik yayilmasin diye yüzbinlerce insan kesti. O kadar ki Kuyucu Murat bunlari diri diri coluk cocuk topraga gömdü, bittimi?

Zorbalik ve devlet gucu kullanarak hicbir yapilanmayi bitiremezsin, insanin dogasi geregi bu boyledir.

Genc kardesimizin intiharindan birince derecede sorumlu olan kisi maalesef ailesidir. Aile bu cocugun feveranlarina kayitsiz kalmamaliydi.

Ikınci sorumlu devlettir, yeterli sayida yurt olsa nu cocuklar muhtac kalmayacakti belkide.

Son düzenleme:

Manisa pomak

Yazar
Baştan yazayım _ çok saldıran olduğu için tekrar tekrar not duseyim tarikatci değilim _ burası laik bir ulke_ devlete silahlı müdahele etmediği sürece her türlü dini cemaat ,tarikat izoterik tarikat vakıf dernek kurabilir _; karşı çıkanı ilk devlet ordu polis müdahale eder _ burası kabile devleti değil _ kanun var_ yasa var hukuk var . _ bir grupta kanuna uygun olmayan faliyet varsa kapatırsanız _ ben dine diyanete tarikata cemaate karşıyım diyebilirsiniz _ burası laik bir ülke _ ama insanların inançlarına müdahale edemezsiniz _ isevi olsun musevi olsun muhammedi olsun_ inancı olmayan da dernek vakıf kuruyor _ nasıl inancı olmayan dernek kurma hakkı varsa _ inananların da hakkı var

melnur

Yazar
Olaya insan haklari ve demokrasi kulturu uzerinden baktigimizda bu adamin soylediklerinin tam olarak neresi yanlis?

Sen bir örgütlesmeyi illegal ilan ederek bitirebilecek guce sahip olsan bu topraklarda PKK’nin kirk kere kokunun kazinmasi lazimdi simdiye kadar.

Denetlensin, duzenlensin ilgili yasalar ciksin kimsenin oy deposu haline gelmesin, devlette ozel kadrolar acilmasin bunlara eyvallah. Anadolu da bu isin Yuzlerce yillik kulturu var bunu yok saymak gercekci bir çözüm degil, milyonlarca insan tarafindan destekleniyor bunlar dostum.

Keske realite bazi seyleri YAP demek kadar kolay olsaydi. Zamaninda Ataturk tekkeleri kapatti, bi dunyada adam asti, bitecek olsaydi bu is o zaman biterdi.

Osmanli kendi topraklarinda Alevilik yayilmasin diye yüzbinlerce insan kesti. O kadar ki Kuyucu Murat bunlari diri diri coluk cocuk topraga gömdü, bittimi?

Zorbalik ve devlet gucu kullanarak hicbir yapilanmayi bitiremezsin, insanin dogasi geregi bu boyledir.
Sadece "Denetlensin, duzenlensin ilgili yasalar ciksin kimsenin oy deposu haline gelmesin, devlette ozel kadrolar acilmasin bunlara eyvallah." yapılsa yeter ve çoğu kendiliğinden yok olur, amacı dini bilgi vermek olan da hayatını sürdürür gider. Ama sorun bence ülkedeki siyasiler ve iktidarlar. Bunlar kendi çıkarları için yukarıda saydıklarınızı asla yapmak istemiyorlar. Bu net söylüyorum başta PKK olmak üzere tüm terör örgütleri için de geçerli. Hiç bir parti ve iktidar terörün bitmesini istemiyor çünkü, oradan besleniyorlar. Terör örgütlerini öne sürerek toplumun ekonomik sıkıntıları protesto etmelerini engelleyebiliyor mesela iktidar demi.
Yani cemaatların üzerine gitmek isteyen ne siyasiler var ne de iktidar. Siz bakmayn onların ara sıra sert konuştuklarına.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...