sohbet odaları

49. Haftanın Konusu: Genç yetişkinlerde, âilenin mi yoksa arkadaşların mı etkisi daha çoktur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GeN

E = mc²
Yönetici
Kategori Sorumlusu
Genç yetişkinlerde, âilenin mi yoksa arkadaşların mı etkisi daha çoktur?
bosanan-ebeveynler-icin-en-iyi-10-oneri.png

Lefty

Emektar Üye
Çocuğun aileden aldığı temel eğitim ve aralarındaki bağın gücüne göre, ileri yaşlarda daha çok kimin etkisinde kalacağı değişir.
Aileden aldığı eğitim zayıf ve aile içi sorunlar varsa yaşı ilerledikçe arkadaş çevresinin daha çok etkisinde kalacaktır fakat aile ile bağları güçlü ve temel sağlam ise arkadaş çevresinin çok fazla bir etkisi olmaz hatta kötü arkadaşlara denk gelse bile uzak durmayı başarabilir. Kısacası her şey ailede başlar.

GeN

E = mc²
Yönetici
Kategori Sorumlusu
Temel olarak önce âiledir elbette, sonra çevre ve arkadaşlar gelir. İnsan âileden oluşturduğu temeli zamanla başka kesimlerce şekillendirir. Bâzen çok azı bozulur, salt kısım sâbit kalır; bâzen de tamâmen değişebilir. Âilede aşılanan bilgi ve inanç birikimleri, kalitesine ve yoğunluğuna göre başka çevrelerce lanse edilme durumlarında çözülür ya da daha da güçlenir. Sonuç olarak; Âile her zaman bir adım öndedir. İlk adım boş geçildi ise ya da yeterince oturtulup, sağlamlaştırılmadı ise diğer etkenler (arkadaş çevresi vs.) daha ağır basar ve ön tarafa yerleşir.​

Lefty

Emektar Üye
Lise ya da üniversite yıllarında herkes iyi-kötü arkadaşlara denk gelmiştir ve bu kişiler arasında sağlıklı bir ayrım yapabilenler, her zaman için aile ilişkileri kuvvetli olanlardır.

Asıl sorun şu; Bir insanın aile fertleri sağlıklı kişilerden oluşmuyorsa ne olacak? İşte o zaman ya kendi yolunu çizecek ya da ne tarafa çekerlerse o yöne savrulacaktır.

Aile yapısının sağlam olmaması, dünya üzerinde suç oranın artmasında en önemli etkendir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: GeN

İnsomnia

Bronz Üye
Genç yetişkinleri artık ne ailesi etkiler ne arkadaşları. Sosyal medya ile tanışan bir kişiyi en iyi etkileyen dış güç sosyal medya. Diğer türlü ise arkadaşları daha belirgin olur çünkü sosyalleşme devresindedir. İyi ve ilgili bir aile olursa durumu kendi lehine çevirebilir.

Relativista

Bronz Üye
Bu sorunun cevabı 20 yıl öncesine kadar aile, sonra okul ve daha sonra arkadaş çevresi olarak da sıralanabilirdi. Basit ama popüler hale gelen dijital yaşam bütün değerlerin önüne geçti. Okullarda verilen eğitim maalesef baskın ideojinin empoze edilmesinden başka bir şey değil, arkadaş çevresi zaten sanal durumda geriye bir tek aile kalıyor ki en önemlisiydi her zaman. Aile ahlak ve toplumsal davranış kuralları açısından rol modellerin kaynağı iken, okulda öğretilenler tamamlayıcı oluyor ve arkadaş çevresi ve sosyal yaşam pratik ortamı oluşturuyordu. Şimdi tek var olan aile. Her şey ailede başlayıp aile de bitiyor. Maalesef sürekli gözetim altında tutmak mümkün değil genç bir bireyi, kaldı ki aile kavramı da temelinden sarsılmış durumda ve tek umut, aile özelinde bilişim çağının getirisinden çok götürüsünün bilincinde olabilen ebeveynler ve sahip çıktıkları değerlerin hala var olması düşüncesi.

Havayıdişleyenadam

Gümüş Üye
Benim arkadaslarim salak , ailemlede kafam pek uyuşmaz.
Beni kimse etkilemiyor , pemıla endırsın hariç

Prodesmotes

Bronz Üye
Arkadaşların. Şimdi açıklamaya üşeniyorum, akşama kadar etle, akrabayla boğuştum. İtiraz olursa bilahare anlatırım.

huri

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Genç yetişkin?

Süreyya

Platin Üye
Ilk 3 sene cocugu kendinize bagladiniz bagladiniz.
Baglayamadiniz gecmis olsun

Hannibal

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Kesinlikle arkadaslarin. Kucukken cocuk ailesinden gordugunu yapar, fakat bir disariya acildimi bu seferde yon arkadaslarina doner. Daha pek cok seyin farkina varamadigi icin, anliyamaz dogruyu veya yanlisi. Arkadaslari hayatini etkiler.

GeN

E = mc²
Yönetici
Kategori Sorumlusu
49. Haftanın tartışması son bulmuştur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 28, Misafir: 55)