38. Haftanın Tartışması : Yaşadığımız salgında alınan tedbirler sizce yeterli mi ?

Dem

Umrumdışı
Yönetici
Bilindiği gibi aylardır tüm dünyada yaşanan CORONA salgını neticesinde pek çok ülkede bir çok insan hayatını kaybetti. Bizim ülkemiz de dahil heryerde salgının yayılmasını engellemek adına önlemler alındı. Sizce Türkiye`de CORONA salgını için alınan önlemler yeterli mi ? Salgını önlemek adına daha ne yapılabilirdi ?

X

Yönetici
Proje Sorumlusu
Olumler arttikca tedbirler sikilastirilacaktir illaki, yalniz sabah aksam bagiriyor devlet sokaga cikmayin cikmayin cikmayin diye. Kimsenin umrunda degil diyemem milyonlarca kisi cikmiyor, her yerde laf soz bilmez, cahil, egitilmez bir kitle vardir bunu engelleyemezsin.

Gerekirse GUC kullanacak devlet, oturacak insanlar oturdugu yerde. Bunun baska yolu yok maalesef.

Iste salginin basladigi Wuhan’da ust uste 4 gundur vaka bildirilmedi? Adamlarda bas bas bagiriyor karantina karantina diye, Avrupa gec kaldi sonuclari ortada hergun geliyor haberler.

Umarim en kisa zamanda bu beladan kurtuluruz diyecegimde, rakamlar bize daha yeni basladigimizi soyluyor, maalesef.

Biz daha minimum 2 maks 4 ay ugrasiriz bu Coronayla.

ismail89

Bronz Üye
Tedbirler önlemez, yavaşlatır.
Meselâ savaşta Mayın kullanılır. Mayın saldırganı durdurmaz da, engellemez de, ancak ilerlemesini yavaşlatır.
Hazırlık yapmaya vakit kazandırır. Tüm tedbirler bu işe yarar. Çünkü bir günde hiç bir hazırlık yapılamaz. Yapılan hazırlık ta şu, Hastaneler salgınla mücadeleye hazırlanıyor.

Şu ana kadar en iyi tedbiri Kuzey kore almış görünüyor. Hastalanan korkusundan hastaneye gidemiyor.

Zinet

Kayıtlı Üye
Kendi kafamiza göre ordan burdan duyduklarımiz değilde uzmanları dinliyorum ,özellikle erkekler daha riskliymis ve tabi sigara içenler bırakmaya yada azaltmaya bakalım bağışıklığımizi güçlendiren şeyler alalım D vitamin seviyemizi yükseltelim sık su içelim moralimizi enerjimizi yüksek tutup dışarı da çıkmayalim temizligimize de dikkat edelim ee daha nolsun ...

Gajul

Özel Üye
Bence geç kalındı. Ben gelen ilk umrecilerin kontrolsüz bir şekilde bırakılması yüzünden bu sayının çok olduğunu hatta çoğu insanın bunu atlattıgını ama anlamadığını düşünüyorum. Ölümlerin artacağını düşünüyorum çünkü vaka sayısı çok çok fazla

ihaveanidea

Yönetici
Moderator
Korona ölümlerinin ve vaka artışlarının Türkiye'deki en büyük nedeni teslimiyetçi zihniyet.

Önlem alıp ya da almayıp, Allah beni korur mantığıyla sokaklarda hala gezinen insanlar var.

Qasem

Yazar
Salgın ne çabuk yayıldı değil mi?
1-2-5....derken şuan tesbit edilen 947 vaka ve 24 can kaybı.
Hatırlıyırumda bizim daha 5. Vakada aldığımız tedbirleri almanya 2.500 küsürlerdeyken gündeme bile almamış ve buda acaba bizim aldığımız tedbirler için çokmu erken tartışmasını gündemimize sokmuştu. Çok değil bu dediklerim 5 gün öncesiydi ve her yerde harıl harıl bunu tartışıyorduk.

Geldiğimiz noktada üç farklı model karşımıza çıkıyır.
1. Çin, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) etkin izolasyon stratejileriyle mücadele ederken,
2. Singapur'da erken tanı yöntemi,
3. Güney Kore'de ise yaygın tanı testi uygulamaları öne çıkıyor.

Türkiyede ilk aşamada yurt dışından gelenler katı izalasyon uygulaması kapsamında 14 gün gözetim altında tutulsaydı belki kısmen yayılmanın hızı bukadar olmazdı. Şimdi bunları konuşmak anlamsız, mevcudu değerlendirmek gerek.

Aldığımız tedbirler, bir çeşit yasaklar silsilesi olup en son eğitime ara verilmesi, 65 yaş üstü hastalar için dışarı çıkma yasağı ve lokanta restorant gibi yerlerin paketleme sistemi ile hizmet vermesi son silsileyi oluşturmaktadır.

Bu tedbirler yeterlimi peki?
Bana göre hayır. Bu ülkede en zor şey sokağa çıkma yasağı ilan etmektir. Olağan üstü hal dönemlerinde bu ülke bazı şehirlerde kısmide olsa bunu yaşadı ve ağır sonuçları oldu. Lakin bugün hızla ülkemizde yayılan ve toplumun nekadarına yayıldığını bilemediğimiz bu hastalık için benim iki ek tedbir önerim var...

1. Kısmi sokağa çıkma yasağı ki şinde şuan uygulanıp sonuç alınan uygulamadır. Çinin bu salgının sorumlusu olması ayrıca konuşulabilir ama salgınla mücadeleri zorda olsa örnek teşkil etmekte.
2. Singapur ve güney kore modelini bir arada hayata geçirmek. Yani erken teşhis ve yaygın test...
Türkiye hastane kapasitesi bakımından gelişmiş bir ülke ve böyle bir salgında mücadele edebilecek güçte...

2 yada 3 günlük sokağa çıkma yasağı ile beraber mobil araçlarla mahalle mahalle erken tanı ve yaygın test uygulamasını devreye sokarak hastalığın bulaştığı herkesi izolasyon etmesi hastalığın seyrini değiştirip kontrol altına alacağını düşünüyorum.

Erken tedbirler aldık bu iyiydi. Alınan tedbirlerin hepsi yerindeydi ama yayılım hızını duduramadığımız kanaatindeyim ki artışlar neredeyse hergün yayılanın iki katına tekabül ediyor. Bence şuan alınan tedbirlerin arttırılması ve kendi ülkemizin şartlatına uygun mücadele şeklini belirlememiz yada önerdiğim şekilde karma bir model kullanmamız gerekmektedir.

Aynı şekilde yapılan epidemiyolojik modellemelerden birisine göre çinin bugün aldığı bu önlemler bir hafta önce alınmış olsa tüm vakaların yüzde 67 sinin engellenmiş olabileceği yönünde. Eğer önlemler 3 hafta öncesinde alınsa toplam vakaların yüzde 95 nin engellenmiş olacağı varsayılıyor. Buda ülkemizde nekadar çok ve yerinde erken tedbir alırsak önleme olasılığımızın okadar yükseleceğini gösteriyor.

aloneboy1903

Yazar
Virüs bize gelene kadar her şey güzeldi. Çok iyi tedbirler aldık :)
Umreden ve yurt dışından gelenlere karşı tedbir almadık. Sınırlarımızı korumadık maalesef. Yunanistan sınırındaki göçmenlere ne oldu, tarama yapıldı mı mesela?
Gerekli tedbiri hala aldığımızı düşünmüyorum, bunda halkın da payı var. Umursamaz takılan kitle ciddi oranda gibi duruyor.
Devletin önceliği ekonomiyi korumak gibiydi ama gitgide bundan vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Yavaş yavaş genel yasak geliyor.
Bulgaristan, Filistin ve türlü ülkelere sağlık yardımı yapacağımıza kendimize dönsek artık. İktidarın bu düşüncesiz davranışları ve yanlış ekonomik politikası şuan devletin hamlelerini kısıtlıyor.
Çocukları ve gençlerin bir kısmını evde kalmaya yönlendirdik ama birçok kitle hala iş amacı ile dışarı çıkıyor, çıkmak zorunda maalesef. Devlet bu insanlara "Parayı siz düşünmeyin, sağlığınıza bakın." demedi. Demek de istemiyor. Ben hala çalışmasını durduran ciddi bir sanayi atağı duymadım, fabrikalar çalışıyor.
Uçak fiyatlarında vergiyi azalttım demekle de insanları evde tutamayız, zaten umursamazlar.
Kanal İstanbul'u ne olursa olsun yaparız diyenler, Suriyelilere bir 50 milyar dolar daha harcarız diyenler virüsle mücadele için yeterli kaynak koydu mu? Batacak diye dalga geçilen Avrupa'nın koyduğunun çeyreğini bile koyamadık. Koyduğumuz da zenginlere yönelik.
Net bir politikadan ziyade, bekle gör politikası uyguluyoruz. Sağlık bakanlığı iyi çalışıyor olabilir ama diğer kurumlarda tedbir eksiklikleri mevcut. Umreden gelenleri bile en son kafilelerde karantinaya alabildik.
Tanı süreci ve tedavi kısmını pek bilmem ama dün verilen sayı, bir önceki günden daha az tanı çalışması yaptığımızı gösteriyor. Hani artacaktı bu sayı bakan efendi? Yapılan tanıların %10'u virüslü çıkıyor. Yayılım hızı yükseliyor ve bu noktada halkın umursamazlığı da bir etken bence.

Son düzenleme:

Lefty

Yazar
Salgınlarla mücadele etmek öyle çok kolay değildir ve dünya genelinde yaşananlar hiçbir ülkenin buna yeterince hazır olmadığını gösteriyor. Ülkemizin ise halen bir şansı var fakat çok hızlı hareket etmek zorundayız.

Konu hakkında görüşümü aşağıdaki başlıklarda belirtmiştim. Krizler hiçbir zaman başka krizler yaratıp aşılamaz ve tam tersi daha beter dibe batarız.

DSÖ: Sokağa çıkma yasakları yeterli değil

Dükkanı kapatmayan işveren mi haklı, evde kalmak isteyen işçi mi?

Son düzenleme:

aloneboy1903

Yazar
90625023_1776234089184717_7680421661585178624_n.jpg

İktidarın yurttaşa desteğini anlatır bir karikatür olmuş.
Her geçen gün süreci daha kötü yönettiğimizi düşünüyorum ve ulusun da gereken ciddiyeti gösterdiğini düşünmüyorum maalesef.

climax

Yazar
Yeterli değildir ama olup olacağı buydu.
Ne olmasını bekliyordunuz?
Buradan sokağa çıkma yasağı isteyen arkadaşlar bunun sonuçlarını hiç düşündü mü?
Devletler her yönü ile düşünür krizi.
Benim tarafımdan bakıldığında genel yasak işimi kolaylaştırır. Ama tek taraftan bakamam.
Türkiye altından kalkamaz bunun.

Asıl konu (bence) "bir mermi kaç para?" diyenlerin "bir maske kaç para?" dememesi.

Ulusa seslenirken "beka" kelimesinin geçmemesi.

Yav işte etmiz budumuz bu. Sadece sağlık alanında değil, ekonomi bilim sanat spor sanayi teknoloji.... ne kadar alan varsa çap bu!

Şöyle büyüğüz böyle sahaneyiz kodummu oturturuz masallarına bundan sonra "hadi oradan" diyelim. Diyelim ki adam olalım. Gerçek durumumuzu kabul etmezsek asla o dev aynasında gördüğümüz ülke olamayız.

Sabır ve dua ile filan falan.

melnur

Bronz Üye
Buradan sokağa çıkma yasağı isteyen arkadaşlar bunun sonuçlarını hiç düşündü mü?
Benim tarafımdan bakıldığında genel yasak işimi kolaylaştırır. Ama tek taraftan bakamam.

Asıl konu (bence) "bir mermi kaç para?" diyenlerin "bir maske kaç para?" dememesi.

Ulusa seslenirken "beka" kelimesinin geçmemesi.

Yav işte etmiz budumuz bu. Sadece sağlık alanında değil, ekonomi bilim sanat spor sanayi teknoloji.... ne kadar alan varsa çap bu!

Şöyle büyüğüz böyle sahaneyiz kodummu oturturuz masallarına bundan sonra "hadi oradan" diyelim. Diyelim ki adam olalım. Gerçek durumumuzu kabul etmezsek asla o dev aynasında gördüğümüz ülke olamayız.

Sabır ve dua ile filan falan.
Corona tek başına şöyle kodumu oturturuz, Osmanlı tokatı tüm dünyayı hizaya getiriyor,..... diyenleri bir günde inlerine soktu ve seslerini kesti. Ulan işte gücünüz bu kadar zümbükler.

Ehli_Rey

Kayıtlı Üye
Daha önce böyle bir şey yaşanmadı, nelerin eksik nelerin yeterli olduğunu tam kayrayamadık galiba

climax

Yazar
Corona tek başına şöyle kodumu oturturuz, Osmanlı tokatı tüm dünyayı hizaya getiriyor,..... diyenleri bir günde inlerine soktu ve seslerini kesti. Ulan işte gücünüz bu kadar zümbükler.
Fecahat abi. Teğet geçmiyor işte, olmuyor

climax

Yazar
Daha önce böyle bir şey yaşanmadı, nelerin eksik nelerin yeterli olduğunu tam kayrayamadık galiba
Aslına hepiniz komplo teorileri olarak okudunuz. İşte efendim beş sene önce bu virüs bulunmuş işte yayılımı anlatılmış etkisi felaket denmiş falan..

İşte bak bunlar aslında öngörü. Hazırlan diyo adam.

O meteor carpma filmleri.. havada parçalama senaryoları... Postapokaliptik dünyada hayatta kalma..

Bunlar boşuna anlatılmiyor. Bunlar için de hazır ol diyo adamlar.

Run

Özel Üye
@climax hocam günlerdir bilim kurgu filmleri izliyorum biraz eskilere de gittim, inanır mısın şu yaşanan şeyler den sonra bir çoğu mantıklı gelmeye başladı. Farklı göz ile izliyorum ve buna benzer salgınlar olan filmleri izlediğim de şuan yaşanılan senaryolar hemen hemen aynı. Bundan sonra ki dönemde çekilecek ilk film bu Corona virüsü konusu olabilir benzer kurgular içinde.
Üstelik bizim sağlık donanımı öyle abartılı şekilde dillendirilen gibi değil, berbat durumda ve bir çok şey gizleniyor bundan eminim. Sağlık çalışanlarının sesini kimse duymuyor, duymak istemiyor.

Lefty

Yazar
Katılıyorum. Dünya ne yazık ki ciddi bir ekonomik krize doğru sürükleniyor ve bu süreçte ayakta kalamazsak bizi virüsten çok daha beter günler bekliyor demektir. Trump dahil tüm liderler bu gerçeğin farkında ve hatta Biyofizikçi Michael Levitt de buna benzer açıklamalar yapmış.

Salgından kaçalım derken tüm ülkeyi ateşe atamayız.

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınıyla ilgili konuştu. "Ülkeyi kapatırsak, ekonomik resesyonla karşı karşıya kalırız, insanlar intihar ederek ölür" dedi.

Salgın yüzünden ABD'yi kapatamam!

Stanford Üniversitesi'nde çalışan Nobel ödüllü Biyofizikçi Michael Levitt, koronavirüsün kısa süre içerisinde ortadan kaybolacağı öngörüsünde bulundu.

Esas kriz salgın sonrası olabilir

Levitt'e göre bundan sonrasında dünyayı bekleyen krizi tetikleyebilecek olan şey; aşırı tepkinin sebep olduğu ekonomik kriz, meydana gelen işsizlik ve doğan umutsuzluk.

Nobel ödüllü biyofizikçi Levitt: Salgının sonu yakın

climax

Yazar
Covid 19 da ölüm sebebi nedir arkadaslar? Aslında zatürre değil.
ARDS (akut respiratuar distres sendromu) yani ağır solunum yetmezligi.
Alveol denilen oksijen alışverişi yapan akciğer baloncuk yapıları eriyor. Parçalanıyor. Ve boguluyorsunuz.

Peki ards' ye sebep olan ne?
Cevap:sitokin fırtınası..

Yani kendi bağışıklık sisteminiz o kadar sert bir cevap veriyor ki virüse karşı "ulaaan Allah'ın var mı laaaan!" diye saldırıyor virüse.

İşte o zaman kendi akciğeriniz paramparça oluyor..

Bunu niye anlattım. Sorunlara karşı yapılan sert ve ölçüsüz müdahaleler, sizin daha fazla zarar görmenize sebep olabilir.

O nedenle tedbir tedbir derken bunun g*tümüzde beklenmedik patlamasına da dikkat etmek lazım.

Neydi motto?
Sabır ve dua ile..

Ekleme:
Peki neden evde kal pompalaniyor
Bu gerekli. Ama suistimale açık.
Artık sorumlu halk. Yarın işler b*ka sarınca ne diycem biliyor musunuz "ama kardeşim siz de evde kalmayi beceremediniz"
Bak ne harika
Bütün suçlu bir anda bebek sahilinde balık tutan adam oldu.

Tek sorumlu o.

Ohhh.

Okullar olmayınca maarif de pek güzel yönetiliyor zaten :)

Son düzenleme:

Lefty

Yazar
Kovid-19 ile ilgili aklıma takılan detaylar var ve bu virüsün çıkış tarihinin Aralık ayından çok daha önce olduğu hatta ülkemize yaz aylarında gelmiş olabileceği kanaatindeyim.

Ağustos ayında İspanya'dan misafirlerim gelmişti ve onlarla geçirdiğim bir haftanın sonunda ani bir ateşlenme ile iki gün ayağa kalkamadım çünkü hem halsizdim hem de ateşim yüksekti ayrıca sürekli öksürmeye başlamıştım. İki gün sonunda ateşim düştü fakat öksürük süreci devam etti hatta geceleri uyutmuyor, gündüz iş yaptırmıyor ve öksürmekten kimse ile konuşamıyordum çünkü krize girer gibi sürekli öksürmeye başlamıştım. İlk iki gün hariç genel durumum iyi olduğu için klimadan rahatsızlandığımı düşündüm fakat bu arada anneme de bulaştırmış olmalıyım ki o da benden 3-4 gün sonra önce ateşlendi sonra da öksürmeye başladı. Onun ateşi de 3 günde yok olup öksürmesi 1 aydan fazla devam etti. Grip bile olmayan birisi olarak bu süreci üşütme kabul edip doktora gitmedim.

Herkesin bildiği üzere virüsün ilk insana bulaşmaya başladığı günden beri mutasyona uğradığı yönünde iddialar var ve sanırım bir çoğumuz farkında olmadan bu mutasyonlardan birisi ile karşılaştık ancak hafif atlattığımız için de dikkate almadık. Yeni halini ise tanımıyoruz ve eskiden yakalanmış bile olsak tekrar hastalanabiliriz demektir.

Korkutan korona açıklaması: 40 mutasyon geçirmiş virüs bulundu

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 45, Misafir: 55)