28. İstanbul Caz Festivali’nden Kaçırılmayacak 7 Konser

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
19,542
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
7,905
İstanbul Caz Festivali Eylül ayında şehre caz coşkusunu geri getiriyor. 1 Eylül’de kapılarını açacak ve 24 Eylül’e kadar sürecek olan festival maratonunda birçok yıldız isim sahne alacak. Festival, hem dünyadan hem de Türkiye’den caz ve güncel müziğin önemli isimlerini İstanbul’un açık hava mekanlarında ağırlayacak. 40’a yakın konser ve çeşitli yan etkinliklere ev sahipliği yapacak olan şehrin özlenen festivalinden kaçırılmayacak 7 konseri sizler için seçtik.

Anqélique Kidjo “An African Odyssey”

caz festivali

Festival bu sene 4 Grammy sahibi, UNICEF iyi niyet elçisi, aktivist, oyuncu ve yazar Angelique Kidjo’yu ağırlıyor, ”Aslan Kral” da dâhil 18 filmin soundtrack’inde imzası bulunan yıldız isim İstanbul’da unutulmayacak bir konser verecek. 4 Grammy sahibi Afrika’dan başlayarak dünya müziğine uzanacak, soul, funk, rap, samba, reggae, caz ve blues türlerini kucaklayacak bu konser müzikseverlere tam anlamıyla bir şölen yaşatacak. Boğaz havası eşliğinde gerçekleşecek bu dünya turunu kaçırmayın!

Tarih: 6 Eylül Pazartesi, 21.30

Mekan: The Marmara Esma Sultan YalısıStefano Di Battista “More Morricone” // Ferit Odman Quintet

caz festivali

Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, ekibiyle beraber İstanbul Caz Festivali sahnesinde geçen sene kaybettiğimiz değerli sanatçı Ennio Morricone’yi anacak. Daha on üç yaşındayken saksafon ile tanışan Battista’nın kariyerinin dönüm noktası ise orkestra şefi ve trompetçi Ennio Morricone ile tanışması. Morricone’ye adanan bu gecede, sanatçının bestelediği film müziklerinden oluşan bir repertuvar sahnelenecek. Etkinliğin açılışını ise Türk caz sahnesinin sevilen isimlerinden Ferit Odman Quintet yapacak, sevilen beşli beğenilen albümlerinden parçalarla dinleyicileri hard bop dünyasına götürecek.

Tarih: 14 Eylül Salı, 19.45

Mekan: Sultan Park – Swissotel The Bosphorus


Kenan Doğulu “İhtimaller”

caz festivali

Türk popüler müziğinin en önemli isimlerinden olan ve sayısız hite imza atan Kenan Doğulu, 28 yıllık kariyerindeki ilk caz projesi olan “İhtimaller” ile sahnelere geri dönüyor. 2016 yılında dinleyicilerle buluşan “İhtimaller” albümü, sanatçının sevilen birçok hit parçasının Ercüment Orkut, Can Çankaya ve Bulut Gülen tarafından caz formlarında yeniden düzenlemelerini içeriyor. Konserde bu aranjmanları sergileyecek olan pop müziğin sevilen ismi Kenan Doğulu’nun caz performansının kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor.

Tarih: 15 Eylül Çarşamba, 21.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava TiyatrosuMabel Matiz ve Niels Broos

caz festivali

Festival, Türkiye’de pop müziğin son yıllardaki dönüşümünde önemli rol oynayan isimlerden Mabel Matiz ile cazdan elektronik müziğe son zamanların en yaratıcı müzisyenlerinden Hollandalı Niels Broos’u bir araya getiriyor. Festival için özel olarak hazırlanan bu projede Mabel Matiz en sevilen şarkılarını seslendirirken enerji dolu synth-pop aranjmanlarıyla Niels Broos, sürpriz bir orkestrayla ona eşlik edecek. İkilinin ilk defa aynı sahnede yer alacağı ve Mabel Matiz’i tamamen farklı bir performans ile izleyeceğimiz konser müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Tarih: 24 Eylül Cuma, 21.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu


Arlo Parks // Geeva Flava


Şiirlerini müziğe dökerek kariyerine başlayan Londralı genç müzisyen Arlo Parks, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazandı ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer aldı. Şimdi ise İstanbul Caz Festivali’nin sahnesinde şiirlerine bizi ortak edecek. Birçok farklı müzisyenden etkiler taşıyan müziğiyle tüm dil bariyerlerini duygularla aşmayı amaçlayan Parks, şarkılarının pusulasının şiirler olduğunu söylüyor. Aynı akşam sahnede 2016 Genç Caz birincisi, Geeva Flava da dinleyicileri türler arası bir yolculuğa çıkaracak. Özellikle indie müzik severlerin kaçırmaması gereken bu gece herkese güzel bir akşam yaşatacak.

Tarih: 10 Eylül Cuma, 20.00

Mekan: Beykoz KunduraKarsu Plays Atlantic Records


Kendisine de ilham kaynağı olan, söz yazarı ve plak şirketleri tarihinin en önemli figürlerinden Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerini seslendiren şarkıcı ve piyanist Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesi ile festivalde olacak. Karsu, konserde Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher gibi yıldızların hit parçalarını yorumlayacak. Bu harika repertuvarı Karsu’nun baş döndürücü enerjisi ve piyano başındaki yeteneğiyle dinlemek eşsiz bir deneyim olacak.

Tarih: 20 Eylül Pazartesi, 21.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu


Itamar Borochov // Eylül Ergül Quartet


Gittiği yere müziğindeki geniş renk paletini götüren İsrail asıllı Itamar Borochov, Akdeniz’in en özgün tınılarını cazla buluşturuyor. Uluslararası caz sahnesinde de kendine yer edinen Borochov, yeteneğinin üzerine Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın farklı makamlarından esinle özgün melodiler ekleyerek kendine has bir müzik yaratıyor. Her konserde kültür mozağine bir parça ekleyen müzisyenin son albümü Blue Nights’tan tınılarla Boğaz’da mavi geceler yaşatacak İstanbul konseri heyecanla bekleniyor. Öncesinde sahnede, vokal yetenekleriyle dikkat çeken Eylül Ergül’ün, Türkiye cazının usta isimleri Serdar Barçın, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman eşliğindeki dörtlüsü olacak.

Tarih: 2 Eylül Perşembe, 20.10

Mekan: Feriye
 
Üst