2020 de kaçınmanız gereken 10 siber güvenlik hatası

huri

Bronz Üye
Katılım
13 Nisan 2019
Mesajlar
1,534
Puanları
93
Tepkime puanı
800
Dijitalleşmeyle birlikte, güvenlik ihlalleri bireysel kullanıcıları ve şirketleri tehdit ediyor.
ESET, 2020 için dikkate alınması gereken 10 siber güvenlik hatasını paylaşıyor.

İnternet çok kullanışlı bir araç; anca karanlık ve ürkütücü bir yer haline dönüşme potansiyeline de sahip. Siber güvenlik kuruluşu ESET, yeni yıla girmişken bazı uyarıları gündeme getiriyor. ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, 2020’de uzak durması gereken siber güvenlik hatalarını sıralıyor.
Hedef Olabileceğinizi Düşünmemek
İnternette, bir güvenlik ihlalinin sizi doğrudan etkileyip etkilemeyeceğini öngörmeniz mümkün değildir. Tüm olasılıkların farkında olmanız ve online güvenliğiniz için bazı önlemler almanız
gerekir.
Şüpheli Bağlantılara Tıklamak
İstenmeyen e-postalar artık günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. İçerik her ne olursa olsun, içinizde en ufak bir şüphe varsa bağlantıya tıklamayın.
Yama Yüklemeyi İhmal Etmek
Bilgisayarınızı güncellemeyi ertelediğiniz her saat tehlikedesiniz. Cihazınızı her zaman güncelleyerek, yayımlanan en son yazılım sürümünü kullanmalısınız. Bu sayede, uzun vadede daha büyük sorunlarla karşılaşmayı önlersiniz.
Parolalarınızı Tekrar Kullanmak
Kişiler bazen aynı parolayı veya şifreyi kullanır, şifredeki birkaç karakteri değiştirir ya da aynı şifreye bazı yeni karakterler ekler. Bu kaçınılması gereken bir uygulamadır. Kötü niyetli kişiler bu sayede diğer parolalarınızı da tahmin edebilir.
İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanmamak
İki veya çok faktörlü kimlik doğrulaması (2FA veya MFA) hesaplarınıza fazladan güvenlik katmanı eklemenin basit bir yoludur. En yaygın iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi ise, telefonunuza mesaj yoluyla doğrulama kodu
gönderilmesidir.
Modem Ayarlarınızı Yapmamak
Ev internet bağlantısı söz konusu olduğunda evinizin kalbi modemdir. İnternet bağlantısı olan tüm cihazlarınız buna bağlıdır. İnternette güvenle gezebilmek için her zaman modeminizin güvenliği için gerekli adımları atmalısınız.
Güvenliği Zayıf Genel Wi-Fi Ağı
Kullanmak

Genel Wi-Fi ağları, gizli verilerinizin çalınmasına veya cihazınızın bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramasına neden olabilir. Özellikle bu ağlarda finansal işlemler yapmayın.
VPN’e Önem Vermemek
İş yerinizin sunucularına bağlanırken Sanal Özel Ağ (VPN) kullanıyor olabilirsiniz; ancak kişisel hayatınızda da VPN’den yararlanmak iyi bir fikir.
Güvenlik Yazılımları Konusunda Cimrilik Yapmak
Her zaman saygın güvenlik yazılımları kullanarak verilerinizi korumalısınız. Antivirüs ve internet güvenliği yazılımları, siber tehditleri size ulaşmadan durduran birkaç katman sağlar.
Yedekleme Ve Şifrelemeyi Hafife Almak
Hassas verilerinizi ve yakın zamanda üzerinde çalıştığınız şeyleri her zaman yedekleyin. Bu sayede, cihazınızı kaybetmeniz gibi bir talihsizlik yaşandığında sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz. Şifreleme için de
aynısı geçerlidir. Saldırıya uğrarsanız veya cihazınız çalınırsa verilerinize kimse erişemeden uzaktan silebilirsiniz.
Alıntı
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 1, Misafir: 10)

Üst